ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۱۰
ناحیه منو


درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول)

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول) آموزش مسائل مالی و اقتصادی به فرزندان بسیار پر اهمیت است. چرا که یک شخص، هرچه از سنین پایین تر با مسائل اقتصادی همچون نحوه ...

درس هایی ارزشمند برای آموزش نکات اقتصادی به فرزندان (بخش اول)

آموزش مسائل مالی و اقتصادی به فرزندان بسیار پر اهمیت است. چرا که یک شخص، هرچه از سنین پایین تر با مسائل اقتصادی همچون نحوه پس انداز، خرج کردن پول، وام و بهره، مدیریت منابع مالی و امثال این موارد آشنا گردد، در سال های آینده زندگیش فرصت بیشتری برای آزمون و خطا و کسب تجربه در خصوص مسائل پولی و مالی داشته و در سال های جوانی که به طور حرفه‌ای وارد یک شغل می گردد، به خوبی می داند با درآمد خود چگونه رفتار کند و چه مقدار از آن را برای چه کاری خرج یا پس انداز نماید.

از آنجایی که در کشور ما و تقریبا تمامی کشورهای دنیا کودکان از والدین خود پول تو جیبی می گیرند، آموزش مسائل و نکات اقتصادی را می توان از سنین پایین آغاز نمود. کودک چون از پدر و مادر خود پول دریافت می کند، معمولا نسبت به این پول احساس مسئولیت کمتری می کند و می داند که همیشه کسی هست که در مواقع لزوم، راحت و بدون دردسر پول مورد نیازش را پرداخت نماید. پس بهتر است درس اول را با همین موضوع آغاز کنیم.

درس اول: پول روی درخت سبز نمی شود!

فرزندان شما بسیار کم سن هستند و شاید متوجه نشوند که وقتی پدر و مادرشان از دستگاه خودپرداز یا بانک پول می گیرند، این پول از یک منبع محدود کسر می شود. برای آنکه فرزندتان محدودیت بودجه را درک کند و توقع خرید هرچیزی که در مغازه می بیند را از شما نداشته باشد، لازم است به خوبی به فرزندتان توضیح دهید که شما یا پدرش یا هردو نفرتان ابتدا به مدت یه ماه و روزی ۸ ساعت یا بیشتر از آن به سختی کار کرده اید تا در پایان ماه دستمزد دریافت کنید. سپس پول خود را برای امنیت بیشتر در بانک قرار داده اید. (برای کودک کم سن و سال توضیح در مورد علت قرار دادن پول در بانک، در همین حد کفایت می کند.) بنابراین برای هر ماه مقدار مشخصی پول دارید که باید آن را با دقت خرج کنید تا در تمام روزهای ماه بتوانید خوراکی، لباس و وسایل مورد نیاز را تامین نمایید و در صورت خرید وسایل غیر ضروری، ممکن است در روزهای آتی برای خرید لوازمی که به آن ها احتیاج دارید، دچار مشکل شوید. همچنین می توانید برای فرزندتان توضیح دهید که درآمد افراد با یکدیگر متفاوت است و بستگی به نوع شغل، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و… دارد. با این روش علاوه بر اینکه محدودیت بودجه و اهمیت درست خرج کردن را به فرزند خود آموخته اید، احتمالا در آینده درخواست های وی برای خرید اسباب بازی یا خوراکی و سایر وسایل غیر ضروری کمتر خواهد شد.

همچنین فرزندتان می آموزد که پول به راحتی به دست نمی آید و اگر علاقه دارد روزی از دستگاه خودپرداز پول بردارد، پیش از آن باید برای بدست آوردن پول تلاش کرده و زحمت بکشد و با درس خواندن و کارکردن می تواند میزان درآمد خود را تعیین نماید.

در مقالات آینده، نکات مهم دیگری برای آموزش نکات اقتصادی به کودکان را مطرح خواهیم کرد، به امید آنکه نسل آینده، به مردان و زنانی آینده نگر و با تجربه در امور مالی و اقتصادی تبدیل شوند.

 

برچسب ها

نظرات شما