ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۴۳
ناحیه منو


درگذشت پادشاه عربستان و تاثیر آن بر قیمت نفت

به گزارش حساب من در پی درگذشت پادشاه عربستان سعودی (عبدالله بن عبدالعزیز)، روز جمعه قیمت نفت در بازارهایی آسیایی بیش از یک دلار افزایش یافت.به نقل از رویترز، قرارداد مربوط به معاملات نفت خام ...

به گزارش حساب من در پی درگذشت پادشاه عربستان سعودی (عبدالله بن عبدالعزیز)، روز جمعه قیمت نفت در بازارهایی آسیایی بیش از یک دلار افزایش یافت.به نقل از رویترز، قرارداد مربوط به معاملات نفت خام آمریکا در غرب تگزاس برای تحویل ماه مارس روز جمعه با یک دلار و ۴۵ سنت افزایس، به۴۷.۷۶ دلار رسید.

 

عربستان سعودی سحرگاه امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عبدالله بن عبدالعزیز ساعت یک بامداد جمعه درگذشت و امیر سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، به عنوان پادشاه جدید سعودی معرفی شد.همچنین پادشاه جدید نیز شاهزاده مقرن را به عنوان ولیعهد عربستان معرفی کرد،عربستان سعودی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار می رود و و نخستین صادرکننده نفت در جهان است.

بهای نفت از ژوئن(خرداد-تیر) سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت که مهمترین دلیل آن عرضه بیش از حد از سوی تولیدکنندگان است. البته این وضع با افزایش تولید نفت آمریکا تشدید شده است.

۱۲ کشور عضو اوپک که یک سوم نیاز جهانی نفت را تامین می کنند آخر ماه نوامبر(آذرماه) تصمیم گرفتند سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه ای خود در روز را برای ۶ ماه آینده حفظ کنند.

ملک عبدالله در اجلاس سران اوپک چه گفت؟

هوگو چاوز هنوز زنده بود. حلقه تحریم‌های ایالات‌متحده در حال تنگ شدن بود. عربستان توانسته بود بعد از چند سال و به‌رغم مخالفت معمر قذافی، سومین جلسه سران را در ریاض برگزار کند. قذافی هم زنده بود اما به کنفرانس که در کاخ ملک عبداالله برگزار شده بود نیامد. جلسه افتتاحیه کنفرانس سران اوپک، به‌صورت مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شد. از ایران، محمود احمدی‌نژاد به همراهی وزرای خارجه، نفت و اقتصاد در اجلاس شرکت کرده بودند. چاوز پشت میکروفن رفت. دست هایش را بالا و پایین می‌برد تا نطقی طولانی و پر هیجان بخواند. او روسای اوپک را به ایستادگی در مقابل استکبار دعوت و تلویحا از به‌کارگیری ابزار تحریم علیه یک کشور انتقاد می‌کرد. برای تهییج بیشتر به رئیس جمهور الجزایر اشاره کرد و جملاتی با این مضمون هم بر زبان راند:‌ «برادرم بوتفلیقه، من نوجوان بودم که شما با استکبار جهانی و استعمار می‌جنگیدید. حالا ما را چه شده است…. » سخنان طولانی چاوز همه را تحت تاثیر قرار داده بود. حالا قرار بود ملک عبدالله ریاست سران اوپک را از چاوز تحویل بگیرد. پادشاه عربستان پشت میکروفن رفت و سخنرانی بسیار کوتاهی کرد. با این مضمون: «ما در اوپک دو هدف داریم. یکی، حمایت از منافع کشور‌های عضو و دوم، حمایت از اقتصاد جهان در برابر نوسانات غیرمنتظره و افزایش بی‌رویه قیمت نفت.» بعد هم ۳۰۰‌میلیون دلار به صندوقی برای تحقیق در مورد محیط زیست، انرژی و تغییرات آب‌وهوا هدیه کرد و پایین آمد.

چرا عربستان مخالف سیاست اعلامی ملک عبدالله عمل می‌کند؟

پادشاه عربستان امروز در بستر بیماری است. اما سخنان او در تاریخ ثبت است. حالا «طارق حمید»، سردبیر پیشین روزنامه «الشرق‌الاوسط»‌ نظرش را درباره سخنان ملک عبدالله در سومین اجلاس سران اوپک بگوید. آیا رفتار امروز عربستان در مخالفت با کاهش تولید نفت به نفع افزایش قیمت، با هدف حمایت از منافع کشورهای عضو اوپک تطابق دارد؟! یک تحلیلگر نفتی در این‌باره به «مردم امروز» می‌گوید: «ممکن است برخی بگویند اقدام عربستان و همفکرانش برای تثبیت سهم بازار اعضای اوپک در مقابل تهدید افزایش عرضه نفت‌های گران قیمت (از جمله نفت شیل آمریکا) صورت گرفته است. پاسخ اما واضح و ساده است. اول اینکه ایران نمی‌تواند در شرایط تحریم، فعلا بیش از یک میلیون بشکه نفت صادر کند.

پس قیمت نفت فعلا برایش مهم‌تر است. دوم آنکه لیبی و نیجریه تا پایان نیافتن درگیری‌های داخلی امکان افزایش تولیدشان را ندارند.» لیبی بسیار کمتر از زمان قذافی نفت تولید می‌کند و نیجریه هم تا تولید قبل از درگیری‌های داخلی‌اش فاصله دارد. پس برای این دو کشور هم فعلا قیمت نفت اولویت دارد. این تحلیلگر نفتی با اشاره به وضعیت اقتصادی ونزوئلا صدوشصت‌وششمین اجلاس اوپک می‌افزاید: «اقتصاد ونزوئلا در حال فروپاشی است. قیمت‌های پایین فعلی نفت کمر این کشور را می‌شکند. مجمولا ۸ کشور اوپک که در اجلاس ۱۶۶ وزرای این سازمان با تصمیم عربستان، کویت، امارات و قطر برای کاهش ندادن سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه‌ای اوپک مخالف بودند حامی کمک اوپک برای افزایش قیمت نفت بودند. مفهومش این است که منافع این کشورها در شرایط فعلی با قیمت‌های بالاتر نفت تامین می‌شود.» یک بار دیگر بخش اول سخنان ملک عبدالله در سومین اجلاس سران را بخوانید: «ما در اوپک دو هدف داریم. یکی، حمایت از منافع کشور‌های عضو….» سعودی‌ها این‌روزها بر خلاف وعده ملک عبدالله عمل کرده است.

 

یکی از راه های عبور از بحران در شرایط فعلی تکیه بر درامد های مالیاتی است که با ثبات بیشتری نسبت به فروش نفت دارد.

 

برچسب ها

نظرات شما

  sahand می گوید :

  i am che vaghte mord!!

  faridi می گوید :

  god bless him!

  رجبی می گوید :

  تا زمانیکه عربستان نفت را کاهش ندهد وضع همین است

  mahtab rasta می گوید :

  God bless him

  masood s می گوید :

  ajab dastanie