ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۱۱
ناحیه منو


دلار و طلا گران می شود!

بر اساس این اخبار مالی قیمت طلا در ماه های نخست ۲۰۱۶ میلادی با افزایش چشمگیری روبرو شده و بهترین عملکرد را در ۳۰ سال گذشته ثبت کرده است. قیمت جهانی طلا در ۳ سال ...

بر اساس این اخبار مالی قیمت طلا در ماه های نخست ۲۰۱۶ میلادی با افزایش چشمگیری روبرو شده و بهترین عملکرد را در ۳۰ سال گذشته ثبت کرده است. قیمت جهانی طلا در ۳ سال گذشته با کاهش متوالی روبرو شده است.اگر طلا بتواند سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری را بشکند این احتمال به شدت افزایش خواهد یافت تا بتواند طی ماه های آینده به سطح ۱۴۵۰ دلاری نزدیک شود.

دلار و طلا گران می شود!
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر سیاست های پولی بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص آمریکا و اروپا قرار خواهد داشت. نوسانات ارزش دلار و شرایط اقتصادی جهان و شاخص سهام در بازارهای بین المللی نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
گران دلار
بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر سال پیش نرخ های بهره را برای نخستین بار در یک دهه اخیر بالا برد، زیرا خبرهای اقتصادی از این کشور بویژه بازار کار مثبت بود و بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کرد وضعیت نرخ تورم و دیگر شاخص‌های اقتصادی نیز به تدریج بهتر می شود.
اما با آغاز سال جدید میلادی، گزارش هایی که از اقتصاد چین و منطقه یورو منتشر شد نشان داد وضعیت اقتصاد جهان نگران کننده شده است. نگرانی بانک مرکزی آمریکا در باره تاثیر ضعف اقتصاد جهان بر اقتصاد این کشور سبب شد افزایش نرخ های بهره به تعویق افتد.
در روزهای اخیر خبرهایی که از برخی شاخص های اقتصادی در آمریکا و منطقه یورو منتشر شده امیدهایی درباره بهتر شدن وضعیت اقتصاد جهان بوجود آورده و به همین دلیل موضوع محدود شدن سیاست های حمایتی بانک مرکزی آمریکا بار دیگر مطرح شده است.
اکنون نیز نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی منتشر و مشخص شد در فصل قبل، اقتصاد این کشور ۱.۴ درصد در مقیاس سالانه رشد کرده است؛ تخمین قبلی یک درصد بود. همچنین در سه ماهه سوم نرخ رشد ۲ درصد بود و برای کل سال گذشته میلادی، اقتصاد آمریکا ۲.۴ درصد رشد کرده است.
نرخ رشد اقتصاد در سه ماهه پایانی سال گذشته نشان می دهد میزان مصرف شهروندان آمریکا سریع تر از آنچه تاکنون تصور می شد افزایش یافته و این خبری مثبت است که احتمال افزایش نرخ های بهره در آینده نزدیک را بیشتر می کند عاملی که سبب رشد ارزش دلار می شود. افزایش مصرف، عاملی برای رشد نرخ تورم است و افزایش نرخ تورم، یک شرط مهم بانک مرکزی آمریکا برای محدود کردن سیاست‌های حمایتی است.
بدین ترتیب در روزهای اخیر داده های اقتصادی آمریکا زمینه را برای رشد ارزش دلار فراهم کرده است. در هفته پیش رو چند خبر و گزارش از اقتصاد آمریکا منتشر می شود اما مهمترین گزارش، گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه جاری میلادی است. بازار کار آمریکا در ماه های اخیر وضعیت خوبی داشته و نرخ بیکاری به ۴.۹ درصد کاهش یافته است.

برچسب ها

نظرات شما