ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۰۱
ناحیه منو


دلایل افزایش قیمت دلار

به گزارش حساب من در مورد دلایل افزایش قیمت دلار از حدود دو هفته گذشته نرخ ارز و به طور مشخص قیمت دلار روند افزایشی پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که طی روز‌های اخیر بار ...

به گزارش حساب من در مورد دلایل افزایش قیمت دلار از حدود دو هفته گذشته نرخ ارز و به طور مشخص قیمت دلار روند افزایشی پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که طی روز‌های اخیر بار دیگر قیمت ارز از کانال ۳۵۰۰ تومان عبور کرد و در بازار روز گذشته (۲۳ آبان) حدود ۳۶۰۰ تومان معامله شد، این در حالی است که قیمت ارز در اکثر روز‌های سال جاری کمتر از ۳۵۰۰ در بازار تومان بود.

افزایش سفر و تقاضای خرید دلار و تعطیلات پیش رو، افت درآمد‌های نفتی و کاهش منابع ارزی، بالا رفتن انتظار برای حضور ایران در تجارت بین المللی در دوران پسا تحریم و حتی ارائه وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو از جمله دلایلی است که از سوی اعضای اتاق بازرگانی و دست‌اندرکاران بخش خصوصی برای افزایش نرخ دلار مطرح شده است.
به گفته رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران، کاهش منابع ارزی کشور و پایین آمدن قیمت نفت از جمله مهمترین عوامل افزایش نرخ ارز است.
ابوالفضل گلپایگانی به ایسنا اظهار کرد که احساس نگرانی از نبود ارز در بازار موجب شده است که قیمت‌ها به شکل احساسی افزایش پیدا کند. اکنون بسیاری از تولید‌کنندگان و واردکنندگان به منابع و قطعات نیاز دارند برای همین احساس می‌کنند باید منابع ارزی بیشتری برای خرید‌هایشان داشته باشند؛ از این جهت به نظر می‌رسد باید در آینده منتظر افزایش قیمت ارز باشیم.
وی درباره اینکه آیا افزایش نرخ ارز در راستای واقعی شدن قیمت است؟ تصریح کرد که واقعی و تک نرخی شدن قیمت ارز از سوی دولت در برنامه ششم دیده شده است و تاکید بر تک نرخی شدن قیمت ارز در مجموعه دولت وجود دارد. در واقع، واقعی شدن قیمت ارز و رسیدن آن به نقطه ثابت کمک به جریان تولید و صنعت کشور است.
همچنین رییس اتحادیه طلا و جواهر افزایش سفر و تقاضا برای خرید دلار را مهم‌ترین عاملی دانست که منجر به افزایش نرخ آن و رسیدن به مرز ۳۶۰۰ تومان شده است.
به گفته محمد کشتی‌آرای، معمولا اوایل هفته با توجه به دو روز تعطیلی، تقاضا برای خرید دلار افزایش می‌یابد اما مهم‌ترین دلیلی که باعث افزایش قیمت دلار شده است، بحث مسافرت‌ها و تعطیلاتی است که تا حدود ۲۰ روز آینده شاهد خواهیم بود و طبیعی است این موضوع منجر به افزایش تقاضا برای خرید دلار شود.
وی یادآور شد که در هفته گذشته نیز بحث کاهش نرخ سود بانکی منجر به نوساناتی در بازار شد اما این موضوع که در حال حاضر ظاهرا منتفی است، تاثیراتی در افزایش قیمت ارز ندارد.
همچنین سیده فاطمه مقیمی – عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران – درباره افزایش دلایل افزایش قیمت ارز معتقد است که در فضای پسا برجام، انتظاراتی برای حضور بیشتر درعرصه تجارت بین الملل اتفاق افتاده که این موضوع یکی از مولفه‌های تاثیر‌گذار در افزایش نرخ ارز است.
وی وام‌ ۲۵ میلیونی خودرو را در افزایش نرخ ارز موثر دانسته و می‌گوید به ظاهر این تسهیلات برای مجموعه خودرو است اما چون این پول به سیستم خرج کردن دوباره بر‌می‌گردد، می‌تواند در بازار‌هایی مثل ارز تاثیرگذار باشد.
به اعتقاد مقیمی افزایش قیمت ارز در روز‌های اخیر به واقعی شدن قیمت ارز ارتباطی ندارد و هر زمان که دولت این قصد را پیدا کرد که ارز را تک نرخی کند، می‌توان انتظار واقعی شدن قیمت‌ها را داشت.
باید دید که آیا این افزایش قیمت‌ها در روز‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و به نوعی حرکت نرخ ارز به سمت واقعی شدن قیمت‌هاست یا اینکه این افزایش قیمت به صورت مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود و مجددا به وضعیت قبلی باز خواهد گشت.

برچسب ها

نظرات شما