ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۱۷
ناحیه منو


دلایل عدم موفقیت نساجی در ایران

نساجی در ایران با نصف ظرفیت به کار خود ادامه می دهد،محمد مروج در يك نشست خبري در پاسخ به سوال آيا خروج از ركود در صنعت نساجي قابل لمس است، گفت: خروج از ركود ...

نساجی در ایران با نصف ظرفیت به کار خود ادامه می دهد،محمد مروج در یک نشست خبری در پاسخ به سوال آیا خروج از رکود در صنعت نساجی قابل لمس است، گفت: خروج از رکود به آن مفهومی که ما در بنگاه‌های اقتصادی و مردم در کوچه و بازار احساس کنند، نبوده است.وی ادامه داد: ممکن است در آمارهای بانک مرکزی اتفاق افتاده باشد و بگویند ما از رکود خارج شده‌ایم، ولی خروج از رکود چیزی است که مردم باید آن را حس کنند. وی تصریح کرد: ما چیزی با این عنوان در صنعت نساجی لمس نکرده‌ایم. مروج همچنین با اشاره به بحث‌های مطرح شده در مورد پرداخت یارانه به بخش تولید، گفت: در حال حاضر در تامین مالی یارانه نقدی مردم نیز مشکل وجود دارد و ما بحث‌های زیادی هم در مورد یارانه تولید می‌شنویم، ولی خیلی به این مساله امیدوار نیستیم.

وی در مورد تعیین تکلیف موضوع مابه‌التفاوت نرخ ارز برای بدهی‌های ارزی صنعت نساجی نیز گفت: ۵۲۰۰ شرکت با مشکل پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مواجه هستند که تسهیلات برخی از آنها به سال‌های ۸۰ مربوط می‌شود و هنوز هیچ قسطی پرداخت نکرده‌اند و حاضر نیستند مبلغی را نیز بپردازند، ولی برخی تولیدکنندگان در سال ۹۰ تسهیلات ارزی گرفتند که ۳ یا ۴ قسط آن را پرداخت کرده‌اند و بعد از آن به مشکل افزایش نرخ ارز برخورد کرده‌اند و در حال حاضر توان پرداخت ندارند. وی با اشاره به سود ۷۷درصدی یکی از واحدهای پتروشیمی، گفت: در کنار این واحد، سود هیچ واحد نساجی به ۱۰ یا ۱۲درصد نمی‌رسد و این در شرایطی است که باید بدهی تسهیلات را از محل سود بنگاه‌های تولیدی پرداخت کنیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر صنعت نساجی با ۵۰درصد ظرفیت خود فعال است، گفت: طی ۳سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر از شاغلان صنعت نساجی کم شده است. به گفته مروج، در کشورهای در حال توسعه به ازای هر یک نفر، ۲۰متر مصرف محصولات نساجی وجود دارد که با این حساب در ایران باید شاهد مصرف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر محصولات نساجی باشیم اما در بهترین حالت اگر تمام ظرفیت‌‌ واحدهای نساجی فعال باشد، نصف این میزان تولید خواهیم کرد. وی تصریح کرد: عمده قاچاق پوشاک مرغوب به کشور از طریق ترکیه و پوشاک نامرغوب نیز عمدتا از طریق چین صورت می‌گیرد و اخیرا نیز واردات پوشاک از ویتنام شروع شده است.

 دلیل اصلی رشد اقتصادی، صنعت خودرو است
وی با بیان اینکه طی ۳ تا ۴سال گذشته، صادرات محصولات نساجی بیشتر از خودرو بوده است، گفت: مقدار زیادی پتو به عنوان بسته‌بندی در قاچاق موبایل و قطعات کامپیوتر به کشور وارد می‌شود و پس از فروش گوشی تلفن همراه و قطعات کامپیوتر، این پتوها تقریبا مجانی عرضه می‌شوند و تولیدکنندگان پتو در کشور باید با این واردات هم رقابت کنند که باعث شده تعدادی از واحدهای تولیدکننده پتو فعالیت‌شان متوقف شود. رییس انجمن صنایع نساجی در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر رشد تولید صنعت در یک‌سال گذشته، گفت: این رشد تولید بیشتر به خودرو مربوط بوده است، زیرا تولید خودرو در بهار ۹۲ بسیار پایین بود و حتی اگر تولیدش به ماکزیمم هم نرسیده باشد، باز هم رشد خیلی بالایی را نشان می‌دهد. وی ادامه داد: در صنعت نساجی در سال ۹۲ شرایط بهتری داشتیم، اما رشد اقتصادی اعلام شده از سوی دولت بیشتر ناشی از صنعت خودرو، فولاد و سیمان بوده است. وی تاکید کرد: بحث جدی بر سر این است که آیا ۴.۶درصد رشد اقتصادی داشته‌ایم یا این رقم حاصل یکسری بازی با آمار و اعداد است؟ زیرا در بهار ۹۲ اقتصاد کشور شرایط نامطلوبی داشت و در بهار ۹۳ وضعیت بهتر شده و رشد ۴.۶درصدی را داشته‌ایم. مروج اظهار داشت: در مورد صنعت نساجی و همچنین صنایع غذایی، خروج از رکود اتفاق نیفتاده است. وی در ادامه با بیان اینکه بانک‌ها به شرکت‌های هلدینگی تبدیل شده‌اند که سپرده‌های مردم را می‌گیرند و فقط به زیرمجموعه‌های خودشان تسهیلات می‌دهند، گفت: شورای پول و اعتبار باید در مورد قیمت ارز بازپرداختی تسهیلات، تصمیم‌گیری کند و ما نیز در این مورد جلساتی با نمایندگان مجلس داشته‌ایم.
 بدهی ارزی صنعت به ۱۳میلیارد دلار می‌رسد
مهدی رییس‌زاده، دبیر انجمن نساجی نیز در این نشست در مورد وضعیت بدهی ارزی صنایع، در پاسخ به فارس گفت: طبق گزارش مسوولان بانک مرکزی، بدهی ارزی بخش صنعت به حدود ۱۲ تا ۱۳میلیارد دلار می‌رسد که بدهی بخش‌خصوصی بیشتر از ۲ تا ۳ میلیارد دلار نیست. وی با اشاره به اینکه موضوع پرداخت بدهی ارزی صنعتگران در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است، اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که صنایع مختلف با حاشیه‌های سود متفاوت، نرخ متفاوتی برای بازپرداخت بدهی ارزی داشته باشند. وی توضیح داد: اگر نرخ بازپرداخت پایین باشد، برای برخی صنایع، رانت محسوب می‌شود و به همین دلیل باید آیین‌نامه‌یی تدوین شود و کارگروه‌های تخصصی، صنایع مختلف را طبقه‌بندی کنند. رییس‌زاده در مورد صادرات محصولات نساجی طی ۶ ماهه اول امسال نیز گفت: این رقم ۳۰۱.۶ میلیون دلار بوده است که با احتساب فرش دستباف، رنگ و ماشین‌آلات به ۴۵۰ میلیون دلار می‌رسد. وی ادامه داد: در ۶ ماهه اول امسال ۶۷۵.۸ میلیون دلار واردات محصولات نساجی نیز صورت گرفته که این رقم با احتساب ماشین‌آلات و رنگ به بیش از یک میلیارد و ۸۷ میلیون دلار می‌رسد. دبیر انجمن نساجی با بیان اینکه میزان صادرات این صنعت طی ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶درصد کاهش داشته است، گفت: این صادرات با احتساب فرش و ماشین‌آلات و رنگ افزایشی بوده است و در مقابل، واردات صنعت نساجی در ایران با افزایش ۸درصدی همراه بوده که با احتساب صادرات ماشین‌آلات و رنگ شاهد رشد ۴۳درصدی هستیم. وی در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده صحیح از منابع مالی آزاد شده در کشورهای دیگر، گفت: اخیرا قرار شده از محل مطالبات ایران، ۲۲ میلیارد روپیه برای توسعه خطوط ریلی از هند خرید انجام شود، آیا نمی‌توان این مبلغ را بابت خرید ماشین‌آلات و ایجاد کارخانه تولید ریل هزینه کنیم؟وی تاکید کرد: اولویت واردات از طریق منابع مالی آزاد شده باید به کالاهای سرمایه‌یی، ماشین‌آلات و مواد اولیه داده شود، نه به کالای مصرفی.امید است با دریافت مشاوره از دلسوزان صنایع مختلف اقتصاد ایران راه رشد خود را طی کند.

برچسب ها

نظرات شما