ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۴۹
ناحیه منو


دلایل عقب ماندگی اقتصادی استان زنجان

به گزارش حساب من دکتر حمیدرضا شاه‌محمدی در مطلب تازه پیرامون دلایل عقب ماندگی اقتصادی استان زنجان موارد زیر را به نگارش درآورده است:«متاسفانه مطابق آمار سال ۱۳۹۱ تولید سرانه ناخالص داخلی( GDPسرانه) استان زنجان ...

به گزارش حساب من دکتر حمیدرضا شاه‌محمدی در مطلب تازه پیرامون دلایل عقب ماندگی اقتصادی استان زنجان موارد زیر را به نگارش درآورده است:

«متاسفانه مطابق آمار سال ۱۳۹۱ تولید سرانه ناخالص داخلی( GDPسرانه) استان زنجان ۳۰ درصد پائین تر از میانگین کشوری است و از این نظر در رتبه ۲۶ ام بین ۳۱ استان کشور قرار دارد. به عبارت ساده تر زنجان ۳۰ درصد فقیرتر از میانگین کل کشور است… هر چند تعداد دانشجویان به ازای هر یک صد هزار نفر جمعیت در استان زنجان ۵۰۰ نفر بیشتر از میانگین کشوری است. اما متاسفانه نرخ بیسوادی در آن ۱۷/۶ در صد بوده و از میانگین کشوری (۲/۱۵ در صد) بالاتر است. توجه کنید که نرخ بیسوادی در کشور های توسعه یافته عموما صفر است. این ارقام تناسبی با موقعیت و جایگاه زنجان ندارد. برای شهری که از طریق خط هوایی، ریلی و اتوبان بین نیم تا حداکثر ۴ ساعت با مرکز کشور فاصله دارد این رتبه ها قابل قبول نیست.»

«باید در شرایط پسا تحریم مسئولین استان اهتمام بیشتری برای جذب سرمایه گذاری های خارجی ( اعم از خارج از استان یا خارج از کشور) به خرج دهند. البته فرهنگ مردم استان نیز در جذب سرمایه گذاری یا دفع آن بسیار موثر است. به لحاظ فرهنگی برخی مردم داشتن ثروت را برنمی تابند. بسیار شایع است که زنجانیها دارایی خود را به دلیل اینکه مردم چشم دیدنش را ندارند خارج از زنجان سرمایه گذاری می کنند. این دیدگاه خود ضد توسعه است. باید این نگرش را تغییر داد. خوب یا بد، توسعه، کار و اشتغال با سرمایه گذاری بیشتر محقق می شود.»

برچسب ها

نظرات شما