ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۲۶
ناحیه منو


دولت نتوانست مجلس را قانع کند

در جلسه دیروز طیب نیا و سیف با مجلس دولت نتوانست مجلس را قانع کند. قادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارکرد : قصد نمایندگان اصلاح ماده ۲۴ لایحه خروج از رکود دولت است.جعفر قادری با ...

در جلسه دیروز طیب نیا و سیف با مجلس دولت نتوانست مجلس را قانع کند. قادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارکرد : قصد نمایندگان اصلاح ماده ۲۴ لایحه خروج از رکود دولت است.جعفر قادری با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴ ماده از لایحه خروج از رکود دولت مورد تصویب نمایندگان قرار گرفته است، اظهارداشت: یکی از ابهامات اصلی نمایندگان مجلس در بررسی این لایحه موضوع تسعیر نرخ ارز است که هنوز نتوانسته ایم به نتیجه قابل توجه برسیم و دولت نتوانست مجلس را قانع کند.

وی با بیان این مطلب که وزیر اموراقتصاد دارایی و رئیس کل بانک مرکزی با حضور در کمیسیون های مربوطه توضیحاتی را در این زمینه اعلام کرده اند اما هنوز نمایندگان قانع نشده اند، افزود: قصد نمایندگان حذف کامل این ماده نیست اما دولت باید توضیحاتی قانع کننده‌ای را برای عنوان این موضوع در لایحه خروج از رکود برای پرداخت بدهی‌های خود به سیستم بانکی داشته باشد.این عضو کمیسیون بودجه مجلس اضافه کرد: روز گذشته از دولت درخواست نموده ایم تا جزئیات بدهی های خود را به سیستم بانکی اعلام کنند تا در نهایت بتوانیم در مورد ماده ۲۴ تصمیم نهایی را اعلام کنیم.

از سویی در تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، مطالبات معوق شبکه بانکی کشور به ٨٧‌هزار ‌میلیارد تومان رسیده است. این حجم از مطالبات معوق بیش از ۵/١۵درصد از کل نقدینگی ۵۶٠‌هزار‌ میلیارد تومانی کشور را شامل می‌شود که توسط بدهکاران قفل شده است. از سوی دیگر در مجموع حدود ۵/١۵درصد از تسهیلات بانکی معوق شده است.
از ‌سال ١٣٨۴ رشد مطالبات معوق بانکی در ایران با سرعت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است، به طوری‌که کارشناسان از همان سال‌ها درباره آثار سوء آن هشدار دادند، ولی این هشدارها هیچگاه جدی گرفته نشد و باعث شد در ٨‌سال گذشته حجم مطالبات معوق بانک‌ها بیش از ١۴ برابر افزایش یابد. به همین دلیل دولت یازدهم که در ابتدای کار خود با حجم بالایی از مطالبات معوق مواجه بود این معضل را به‌عنوان یکی از اولویت‌های خود در دستور کار قرار داد. برهمین اساس در یک سالی که از فعالیت دولت می‌گذرد، بخشنامه‌ها و مصوبات مختلفی برای وصول مطالبات معوق صادر و ابلاغ شد.
ابتدا بانک مرکزی با رویکردی مشارکتی شرایط تقسیط دوباره و استمهال را برای بدهکارانی که در بازپرداخت وام‌های دریافتی خود دچار مشکل شده‌اند فراهم کرد. اما این روش برای همه بدهکاران کارساز نبود چرا که برخی از بدهکاران اساسا خیال بازگرداندن وام‌های دریافتی‌شان را ندارند، برهمین اساس دولت در مرحله دوم با دریافت ٢٠ پرونده کلان مطالبات معوق از هر بانک، در مجموع پرونده ۵٧۵ بدهکار دانه‌درشت را به قوه‌قضائیه ارسال کرد تا با استفاده از ابزارهای قانونی و حقوقی طلب بانک‌ها دریافت شود. برآوردها از میزان مطالبات معوق در بانک‌های مختلف نشان می‌دهد حدود ۶٠‌هزار‌ میلیارد تومان از ٨٧‌هزار ‌میلیارد تومان بدهی متعلق به بانک‌های دولتی و ٢٧‌هزار ‌میلیارد تومان باقی‌مانده در بانک‌های خصوصی معوق شده است.

اما از نظر ‌درصد مطالبات معوق نسبت به تسهیلات پرداختی تا فروردین ماه امسال در کل شبکه بانکی جایگاه نخست به بانک تجارت تعلق دارد که ١/٢١‌درصد از تسهیلاتی که پرداخت کرده بازنگشته است. پس از تجارت بانک ملی که میان دولتی‌ها رتبه نخست را دارد در کل شبکه بانکی با ٩/١۶درصد جایگاه دوم را دارد. همچنین بانک سپه با ٩/١۴ درصد، بانک صادرات با ٩/١٠، بانک ملت با ٢/٨ و بانک رفاه با ۵/۶‌درصد به ترتیب رتبه‌های سوم تا ششم را کسب کرده‌اند.
براین اساس بانک ملی به تنهایی نزدیک به ١٣‌هزار‌ میلیارد تومان طلب معوق دارد که ١۵‌درصد از بدهی‌های بانکی کشور را به خود اختصاص داده است. میان بانک‌های خصوصی نیز بانک پارسیان با حدود ٧‌هزار و ۵٠٠‌میلیارد تومان رتبه نخست را در میزان مطالبات معوق دارد. همچنین میان بانک‌های دولتی که شامل پست بانک، توسعه تعاون، توسعه صادرات، سپه، صنعت و معدن، کشاورزی، ملی و مسکن می‌شود، بیشترین میزان مطالبات غیرجاری متعلق به بانک‌های ملی، کشاورزی و سپه است. نسبت مطالبات معوق به تسهیلات اعطایی در بانک‌های دولتی نیز نشان می‌دهد که بانک ملی و بانک مسکن به ترتیب رتبه های اول و آخر را به خود اختصاص داده اند.

برچسب ها

نظرات شما

    سینا می گوید :

    مجلس باید به دولت در این زمینه کمک وهمفکری کند

    hamed می گوید :

    merci va tashakor