ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۴۵
ناحیه منو


راهنمای گشایش اعتبارات اسنادی بانکی ال سی

اعتبارنامه سندی است که غالباً توسط موسسات مالی صادر می‌شود، و به طور عمده در امور پولی تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ال‌سی در واقع تعهدی (غیرقابل فسخ/قابل فسخ) برای پرداخت مقداری پول است.اعتبارنامه در ...

اعتبارنامه سندی است که غالباً توسط موسسات مالی صادر می‌شود، و به طور عمده در امور پولی تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ال‌سی در واقع تعهدی (غیرقابل فسخ/قابل فسخ) برای پرداخت مقداری پول است.

اعتبارنامه در تجارت بین‌الملل، برای معاملات بین فروشنده از یک کشور و خریدار از کشوری دیگر اهمیت فراوانی دارد و شامل ذی‌نفع (شخص یا شرکت فروشنده)، بانک یا موسسه مالی صادرکننده (از طرف شخص خریدار)، بانک ابلاغ کننده (از طرف شخص ذی‌نفع) می‌گردد.

راهنمای گشایش اعتبارات اسنادی بانکی ال سی

۱-اعتبارات اسنادی خارجی- ارزی نوعی شیوه پرداخت و یکی از خدماتی است که بانک به درخواست شما و به منظور خرید و یا سفارش کالا و خدمات از یک فروشنده خارجی و به نفع وی برقرار می نماید. اعتبارات اسنادی خارجی- ارزی می تواند به صورت نقد، مدت دار(نسیه) و با استفاده از فاینانی، ریفایناس و تسهیلات بانک توسعه اسلامی گشایش یابد.

۲-اعتبارات اسنادی خارجی – ارزی به صورت غیرقابل برگشت افتتاح می گردد.

 ۳-مدت اعتبار اسناد گشایش یافته برای خرید انواع کالا، خدمات و مواد اولیه، براساس توافق بین شما و فروشنده (ذینفع) تعیین می گردد و حداکثر ۱۸ ماه می باشد که این زمان می تواند در مورد فاینانس ها با کسب مجوز های لازم افزایش یابد.
۳-۱-در مورد ریفایناس این زمان با نظر بانک اعتبار دهنده و بخشنامه های بانک مرکزی ج.ا.ا تعیین می گردد و در حال حاضر حداکثر ۶ ماه می باشد.
۴-در صورت درخواست هر یک از طرفین اعتبار اسنادی گشایش یافته و تایید طرف مقابل، تمدید مدت اعتبار ، پس از پرداخت هزینه های مربوطه، توسط طرف درخواست کننده بلامانع می باشد.
۵-حداقل مبلغ سپرده دریافتی از شما، جهت گشایش اعتبار ، به کل مبلغ پروفرما، میزان اعتبار و مدت همکاری شما با بانک، بستگی داشته و مورد به مورد متفاوت است. به هر حال این مبلغ از ۵% کل مبلغ اعتبار کمتر نخواهد بود.
۶-بانک جهت تضمین اعتبار ارائه شده، اقدام به دریافت برخی وثایق می نماید که فهرست آنها در پیوست ۳ درج گردیده است.

۷-بانک با توجه به شرایط قرارداد، شرایط و مبلغ پیش فاکتور ، مدت و شرایط اعتبار، نوع کالا یا خدمات و سایر موارد مرتبط، نوع و میزان تضمین های را تعیین می نماید.
۸-در صورت ارائه پیش پرداخت به فروشنده/ ذینفع، بانک کارگزار فروشنده/ ذینفع، می باید در صورت عدم حمل کالا یا ارائه خدمات و ابطال اعتبار، مبلغ پیش پرداخت را با سودی معادل سود ارائه تسهیلات به بخش خدمات، تضمین نماید.
۹-میزان کارمزد ارائه خدمات گشایش اعتبار اسنادی خارجی- ارزی ، براساس ضوابط و دستورالعمل های موجود تعیین و در هنگام گشایش اعتبار از شما دریافت می گردد.
۱۰-هزینه های مربوط به پست، تمبر مالیاتی، تلکس و یا سوئیفت به عهده شما می باشد.
۱۱-در صورت پرداخت مبلغ اعتبار توسط بانک و تاخیر شما در تامین وجه اعتبار (وجه سیاهه)، اخذ سود و جریمه تاخیر از تاریخ پرداخت وجه به بانک کارگزار فروشنده/ ذینفع (توسط بانک) تا هنگام تسویه حساب و تحویل اسناد به شما، محاسبه و دریافت خواهد شد.

۱۲-علاوه بر ضوابط فوق، در رابطه با متقاضیانی که با ارائه گزارش توجیهی و موافقت بانک مصوبه دریافت تسهیلات مالی را از بانک اخذ نموده اند و درخواست گشایش اعتبار از محل تسهیلات مصوب را دارند، ضوابط زیرحاکم می باشد:
۱۲-۱- نوع، مقدار و قیمت کالا و یا خدمات مندرج در پیش فاکتور و قرارداد مابین شا و فروشنده / ذینفع می باید منطبق با مصوبه تسهیلات طرح بوده و به تائید مسئولین ذیربط بانک رسیده باشد.
۱۲-۲- قبل از گشایش اعتبار اسنادی خارجی- ارزی ، شما می باید سهم آورده خود را متناسب با شرایطی که در مصوبه ارائه تسهیلات به طرح پیش بینی شده است در حساب معرفی شده از سوی بانک کارسازی نمائید.
۱۲-۳ بانک هزینه شرکت بازرسی کننده کالا را از مبلغ تسهیلات مصوب شما کسر و به شرکت بازرسی پرداخت می نماید.
۱۳-به منظور روشن شدن حدود وظایف و مسئولیتهای طرفین قراردادها و استفاده از مبانی حقوق یکنواخت ، مجموعه شرایط بازرگانی بین المللی (اینکوترمز) ملاک عمل خواهد بود.
۱۴-حداکثر میزان تسهیلات اعطائی و تعهدات ارائه شده به هر ذینفع واحد توسط بانک محاسبه و در هنگام دریافت درخواست شما، مورد توجه قرار می گیرد.
۱۵-اموال مورد معامله و یا اموالی که به عنوان وثیقه از سوی بانک پذیرفته می شود، حسب مورد می باید در طول مدت اجرای قرارداد، حداقل به میزان مانده سرمایه بانک و سود متعلقه، نزد یکی از شرکتهای بیمه به نفع بانک وبه هزینه متقاضی بیمه شود.
۱۶-بانک با توجه به سیاستها، اهداف و منابع خود می تواند شرایط خاصی را جهت پذیرش درخواستهای گشایش اعتبار اسنادی خارجی- ارزی اعمال نماید.
۱۷-در صورتیکه انجام تقاضای شما در هر مرحله بیش از زمان های قید شده در این راهنما باشد، می توانید موضوع را از طریق مدیریت دفتر مدیریت بانک پی گیری نمائید.
۱۸-ارتباط میان بانک و شما می تواند به صورت الکترونیکی برقرار شود، در این صورت شما می توانید، اطلاعات و فرمهای مورد نیاز را از این طریق دریافت نمائید.
۱۹-شما موظف می باشید، حداکثر ظرف مدت شش ماه ، از تاریخ اعلام بانک ، کالال خریداری شده را از گمرک ترخیص و پروانه سبز گمرکی را به بانک ارائه نمائید. بخش ۲- فرایند گشایش اعتبارات اسنادی خارجی- ارزی

۱-مشتری گرامی، در صورتی که تمایل به استفاده از این نوع اعتبارات را داشته باشید، می توانید از طریق اینترنت و یا با مراجعه به نزدیکترین شعبه محل خود، درخواست خود را مطابق پیوست ۱ ارائه و پس از اخذ اطلاعات لازم، فهرست مدارک مورد نیاز بانک (پیوست ۲) را به همراه فرمهای، درج مشخصات متقاضیان دریافت تسهیلات مالی و خدمات اعتباری مربوط به اشخاص حقیقی و یا حقوقی را دریافت نمائید.
۲-شما می توانید پس از مطالعه فرمهای دریافتی و در صورت پذیرش شرایط ذکر شده در آنها، فرمها را تکمیل و به مهر و امضاء مجاز خود/ شرکت ممهور نموده و سپس فرمهای تکمیل شده را به همراه مدارک ذکر شده در پیوست۲، پروفرمای صادر شده توسط فروشنده/ ذینفع و بیمه نامه کالا به شعب بانک ارائه فرمائید.
۳-شعب بانک مدارک و فرمهای ارائه شده توسط شما را با اطلاعات پیش فاکتور و سایر مدارک و منابع اطلاعاتی ذیربط و همچنین با مقررات و ضوابط جاری، کاملاً کنترل نموده و در صورت وجود هر گونه اشکال و ابهام، به کمک شما اقدام به رفع آنها می نماید.
۴-بانک با توجه به اطلاعات دریافتی از شما و دیگر منابع اطلاعاتی، اقدام به بررسی درخواست شما نموده(بررسی صورتهای مالی، اعتبار سهامداران، وضعیت بدهی شرکت، ظرفیت کاری و تولیددی شرکت ، بررسی و . . . ) و نظر خود را جهت گشایش/عدم گشایش اعتبار اسنادی خارجی –ارزی و با توجه به مبلغ اعتبار درخواستی به شما اعلام می نماید.

۵-شعب بانک تا سقف معینی راساً اقدام به بررسی درخواست شما و گشایش اعتبارات اسنادی می نمایند، در صورتی که درخواست شما بیش از اختیارات شعبه باشد، تقاضای دریافتی پس از تشکیل پرونده و انجام بررسیهای لازم به دفتر مرکزی بانک ارسال می شود و این موضوع توسط شعبه و به صورت کتبی/ الکترونیکی به اطلاع شما خواهد رسید.
۶-حداکثر زمان لازم جهت تصویب و یا رد درخواست ها به مبلغ اعتبار مورد نیاز شما بستگی دارد، در صورتی که به لحاظ مبلغ اعتبار درخواستی، شعبه آن را بررسی و تصویب نماید، این زمان حداکثر ۷ روز کاری خواهد بود و در صورت نیاز به ارسال پرونده برای مدیریت اعتبارات و بین الملل یک هفته به زمان فوق اضافه می شود . همچنین در صورت نیاز به کسب نظر هر یک از مراجع تصمیم گیری (معاون مالی و بانکی، شورای اعطای اعتبارات و هیات مدیره) حداکثر یک هفته دیگر به این زمان اضافه می شود. در تمامی مراحل فوق شما می تواند از طریق شعبه از وضعیت تقاضای خود آگاهی یابید.
۷-در صورت عدم تصویب تقاضا در هر یک از مراجع تصمیم گیری، موضوع به صورت کتبی/ الکترونیکی به اطلاع شما می رسد و در صورت تصویب بانک میزان و سپرده و نوع و میزان تضمین ها را که با توجه به وضعیت اعتباری شما، مبلغ پیش فاکتور ، مدت و شرایط اعتبار، نوع کالا یا خدمات و سایر موارد مرتبط، تعیین نموده است، به شما اعلام می نماید.
۸-متقاضی گرامی، در صورت تصویب گشایش اعتبار ، دعوتنامه ای کتبی/ الکترونیکی جهت انعقاد قرارداد برای شما ارسال خواهد شد.
۹-بانک به منظور اطمینان از بازپرداخت تسهیلات و تعهدات اعطایی، تضمین هائی را از شما دریافت می نماید که فهرست آنها در پیوست ۳ درج گردیده است
۱۰-پس از تامین وثایق و واریز سپرده و عندالزوم پیش پرداخت به حساب تعیین شده در شعبه، قرارداد حقوقی تنظیم و بسته به نوع آن (رسمی/ عادی) در دفترخانه و یا بانک به امضاء نماینده حقوقی بانک، متعهدین و راهنین می رسد.
تبصره۱- در صورتی که اموال غیرمنقول به عنوان وثیقه ارائه گردد، می باید قرارداد رسمی تنظیم و در دفترخانه به امضاء طرفین قرارداد برسد.
تبصره ۲- قراردادهای رسمی در دفتر خانه و قراردادهای عادی در بانک امضاء می شود.

تبصره ۳- متقاضی محترم، در صورتی که شما بخواهید به صورت مستمر از خدمات بانکی استفاده نمائید، می توانید با مراجعه به هر یک از شعب بانک و تنظیم قرارداد پشتوانه ای ( به مبلغ مورد توافق) با بانک از مراجعه مکرر به دفترخانه و انعقاد قراردادهای رسمی رهائی یافته و جهت استفاده از تسهیلات و اعتبارات، تا مبلغ تعیین شده در قرارداد پشتوانه ای ، قرارداد عادی منعقد فرمائید.
۱۱-اعتبار اسنادی خارجی- ارزی با توجه به اطلاعات تکمیل شده در فرمهای گشایش اعتبار و پروفرما فروشنده / ذینفع و به نفع وی گشایش یافته و از طریق بنک کارگزار به فروشنده/ ذینفع ابلاغ می شود.
۱۲-اعلامیه قبولی فروشنده/ ذینفع مبنی بر پذیرش اعتبار ابلاغ شده به وی و شرایط مندرج در آن، از طریق بانک کارگزار فروشنده به بانک و نهایتاً به شما اعلام می شود.
۱۳-افزایش یا کاهش مبلغ اعتبار، تمدید مهلت اعتبار و هر گونه تغییر در شرایط آن و یا ابطال آن منوط به ارائه توافق کتبی بین شما و فروشنده/ ذینفع می باشد و بانک طبق مقررات جاری و پس از دریافت هزینه های مربوطه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
۱۴-بانک کارگزار فروشنده پس از دریافت اسناد معامله (پیوست ۴) از فروشنده و بررسی و تائید آنها و با توجه به نقدی و یا مدت دار بودن اعتبار، اقدام به پرداخت وجه اعتبار می نماید.
۱۴-۱- در صورت استفاده شما از ریفایناس و فاینانس بانک کارگزار فروشنده وجه اعتبار را به فروشنده پرداخت نموده و متناسب با شرایط گشایش اعتبار با بانک و شما برخورد می نماید.
۱۴-۲- در صورت مدت داربودن اعتبار و یا استفاده از فایناس، ریفاینانس و یا تسهیلات بانک توسععه اسلامی، اسناد توسط بانک کارگزار فروشنده / ذینفع به بانک ارسال می گردد. بانک نیز اسناد حمل را پشت نویسی نموده و جهت ترخیص کالا از گمرک به شما تحویل می دهد. شما بایستی پس از ترخیص کالا از گمرک و متناسب با سررسید تعیین شده نسبت به پرداخت وجه اعتبار و یا اقساط و بدهیهای خود متناسب با جدول زمان بندی تعیین شده در قرارداد، اقدام نمائید.
۱۴-۳- شما می باید در صورت نقدی بودن اعتبار و عدم استفاده از تسهیلات مالی، هم زمان با پرداخت مبلغ سیاهه توسط بانک کارگزار فروشنده به فروشنده و اعلام آن به بانک ، باقیمانده وجه اعتبار (وجه سیاهه) رابلافاصله به حساب بانک واریز فرمائید.

پیوست ۲- فهرست مدارک مورد نیاز بانک

الف) اشخاص حقوقی
۱-آخرین اساسنامه مصدق ثبت شرکت های متقاضی
۲-آگهی تاسیس (آخرین نسخه)
۳-روزنامه رسمی آگهی آخرین اقامتگاه قانونی شرکت
۴-آگهی آخرین اعضاء هیئت مدیره اعم از حقیقی و حقوقی صاحبان امضاء مجاز
۵-گواهی مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیتهای مستقیم
۶-صورتجلسه هیئت مدیره شرکت با امضاء کلیه اعضاء مبنی بر اخذ اعتبارات و تسهیلات از بانک بر حسب مورد
۷-کپی کلیه اسناد مالکیت محل اجرای طرح و یا وثیقه خارج از طرح و در صورت امکان تضمینات
۸-گزارش کارشناس رسمی دادگستری منتخب بانک از وثایق بر حسب مورد
۹-کپی کامل شناسنامه (یا روزنامه رسمی) متعهد/ متعهدین، راهن/ راهنین و ضامن/ ضامنین
۱۰-صورتهای مالی مصوب مجمع عمومی طی حداکثر ۳ سال گذشته
۱۱-گزارش بازرس قانونی شرکت طی حداکثر ۳ سال گذشته
۱۲-تصویر پروانه بهره برداری و یا هر گونه مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح
۱۳-ارائه میزان تولیدات و فروش حداکثر طی ۳ سال گذشته (در مورد طرحهای فعال)
۱۴-ترازنامه آزمایشی دوره مورد تقاضا (طرح های فعال)
۱۵-ارائه نسخه اصل پیش فاکتور از فروشنده/ ذینفع ممهور به مهر و امضاء مجاز
۱۶-بیمه نامه کالا
۱۷-پروفرمای صادره توسط فروشنده/ ذینفع

  ب) اشخاص حقیقی
۱-جواز کسب و یا هر گونه مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح
۲-گواهی مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیتهای مستقیم بر حسب مورد
۳-کپی کلیه اسناد مالکیت وثایق و معرفی تضمینات مورد نظر
۴-گزارش کارشناس رسمی دادگستری منتخب بانک از وثایق بر حسب مورد
۵-کپی شناسنامه (یا روزنامه رسمی) متعهد/ متعهدین، راهن/ راهنین، و ضامن/ ضامنین
۶-ارائه اظهار نظر نامه مالیاتی
۷-ارائه نسخه اصل پیش فاکتور از فروشنده/ ذینفع ممهور به مهر و امضاء مجاز
۸-بیمه نامه کالا
۹-پروفرمای صادره توسط فروشنده/ ذینفع

پیوست ۳- انواع وثایق قابل قبول از نظر بانک و ارزش آنها به عنوان وثیقه
۱-اصل طرح شامل اموال غیر منقول (زمین، اعیانی، مستحدثات و ماشین آلات)
۲-ماشین آلات خطوط تولید پیوسته
۳-ماشین آلات خطوط تولید ناپیوسته
۴-وثیقه ملکی، مشروط بر ارزنده بودن بنا به ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری منتخب بانک
۵-رهن مشترک با سایر بانک ها مشروط به موافقت مرتهن اول
۶-سهام شرکتهای معتبر پذیرفته شده در سازمان بورس و اوراق بهادار بنا به تشخیص بانک
۷-پوشش شرکتهای معتبر بیمه (به هزینه خریدار / متقاضی)   ۸-موجودی سپرده سرمایه گذاری بلند مدت یا گواهی سپرده های سرمایه گذاری مدت دار

۹-موجودی سپرده گذاری کوتاه مدت و قرض الحسنه پس انداز نزد بانک
۱۰-اوراق مشارکت دولتی
۱۱-سفته معتبر
۱۲- ضمانت نامه بانکهای معتبر داخلی
۱۳-ضمانت نامه بانکهای معتبر خارجی
تذکر۱: چنانچه محل اجرای طرح، فاقد سند شش دانگ و یا سند شش دانگ مادر بوده و یا بنا به دلائل ثبتی قابل ترهین نباشد و همچنین در مواقعی که بانک بنابر ماهیت طرح وثائق را کافی تشخیص ندهد، بانک علاوه بر توثیق ماشین آلات طرح، از متقاضی وثیقه و یا وثائق خارج از طرح حداقل با ارزش کارشناسی معادل مبلغ تسهیلات، اخذ خواهد نمود. ارزش وثیقه یا وثائق غیر منقول خارج از طرح بر اساس نظر کارشناسان رسمی دادگستری منتخب بانک و با هزینه متقاضی تعیین خواهد شد.

 تذکر ۲: چنانچه متقاضی تسهیلات قادر به بیمه تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن توسط موسسات معتبر بیمه باشد. این بیمه نامه به جای وثایق قابل بررسی و پذیرش توسط بانک خواهد بود. در هر حال هزینه بیمه تسهیلات به عهده متقاضی می باشد.
توجه : میزان و ارزش وثایق فوق توسط بانک تعیین و در هنگام مراجعه به اطلاع شما می رسد.

پیوست ۴- فهرست اسناد معامله ۱-اعلامیه تحویل کالا/ خدمات به دیدار/ متقاضی یا دریافت کالا/ خدمات توسط خریدار / متقاضی
۲-سیاهه صادره توسط فروشنده/ ذینفع
۳-گواهی نامه مبداء کالا (در صورت درخواست خریدار/ متقاضی)
۴-گزارش بازرسی فنی (در صورت درخواست خریدار/ متقاضی)
۵-گزارش بازرسی عمومی که در آن گزارش بازدید از کالا در سایت (کارگاه و کارخانه ) خریدار وجود داشته باشد.
۶-بارنامه دال برحمل کالا یا صورت وضعیت های انجام خدمات در صورتی که به هر دلیل امکان بازدید از کالا در سایت خریدار مقدور نباشد.
۷-بیمه نامه کالا .

اصطلاحات

  • دموراژ: هزینه معطلی کشتی و نقطه مقابل دیسپاچ.
  • سورشارژ: هزینه اضافی که به کرایه حمل تعلق می‌گیرد.
  • کابوتاژ: حمل کالا از یک نقطه کشور به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه‌های مرزی.

منبع : برگرفته از بانک صنعت و معدن

برچسب ها

نظرات شما