ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۰۶
ناحیه منو


راه های پیشرفت شغلی

راه های پیشرفت شغلی ۱. دقیقاً بدانید که چه کاری قرار است انجام دهید فرض کنید شما یک دوست را به‌ صورت تصادفی در آسانسور ملاقات می‌کنید که این توانایی را دارد شانسی برای به‌دست آوردن موقعیت ...

راه های پیشرفت شغلی

۱. دقیقاً بدانید که چه کاری قرار است انجام دهید

فرض کنید شما یک دوست را به‌ صورت تصادفی در آسانسور ملاقات می‌کنید که این توانایی را دارد شانسی برای به‌دست آوردن موقعیت شغلی مطلوب در اختیارتان بگذارد. البته این دوست شما خیلی از نظر زمانی وقت ندارد و شما فقط حدود ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه وقت دارید نظر ایشان را جلب کنید. در این چند ثانیه محدود چه تصویری از خودتان و اهداف شغلی‌تان برای وی می سازید؟ جواب این سوال، دقیقا همان کاری است که شما باید بتوانید با آن آینده خود را تغییر دهید: کوتاه، موجز، موثر و ارزشمند.

 

۲.  نقطه قوت کلیدی خود را بشناسید

شما در انجام چه کاری/کارهایی فوق العاده هستید؟ لیستی از آنها تهیه کنید. وقتی از افراد موفق این سوال را بپرسید، خیلی واضح و راحت، با گفتن چند کلمه کلیدی می‌توانند نقاط قوت خود را به شما بگویند.

 

۳. نقاط ضعف خود را بشناسید

طبیعی است هر فردی در انجام یک سری از کارها توانایی قابل توجهی نداشته باشد. نگران نباشید که نقطه ضعفی دارید، ولی اگر هنوز نقاط ضعف خود را نمی‌شناسید، باید کمی نگران باشید. خوشبختانه شما می‌توانید با تکنیک های مهارتی، مدیریتی و منابع انسانی این نقاط ضعف را تبدیل به نقاط قوت کنید، به شرط آنکه ابتدا آن‌ها را شناسایی کنید.

 

۴. یاد بگیرید چگونه تفویض اختیار کنید

هیچ فردی در جهان قادر نیست خودش همه کارها را به تنهایی انجام دهد. این مساله، وقتی در مسیر پیشرفت شغلی قرار می‌گیرید بیشتر نمایان می‌شود. شما باید بدانید کدام کارها را لازم است خودتان انجام دهید و کدام یک را باید به دیگران بسپارید. کارمندان، همکاران، شرکای تجاری و … همه از افرادی هستند که شما می‌توانید به آن‌ها تفویض اختیار کنید.

 

۵. خطوط قرمز اهداف شغلی خود را ترسیم کنید

زندگی ممکن است فرصت‌های زیادی پیش روی هر انسانی قرار دهد. ممکن است در برهه‌ای از زمان، پیشنهادات کاری متنوعی به شما داده شود، آیا شما باید به همه آن‌ها جواب مثبت دهید؟ به عبارت دیگر، شما باید توانایی “نه” گفتن به برخی فرصت‌ها و پیشنهادات را داشته باشید. برای اینکه راحت بتوانید “نه” بگویید باید خطوط قرمز شغلی خود را بدانید.

 

۶. کاری را انجام دهید که بتوانید با افتخار در موردش صحبت کنید

اساسی‌ترین نیاز برای یافتن شغل و کار کردن، کسب درآمد است. افراد زیادی فقط و فقط برای کسب درآمد و جبر روزگار کاری را انجام می دهند که هیچ علاقه ای به آن ندارند. اگر شما از این دسته افراد هستید و از سوی دیگر به دنبال پیشرفت شغلی هستید، ریسک کنید و کاری را انتخاب کنید و انجام دهید که وقتی در مورد آن صحبت می‌کنید چشم‌هایتان برق بزند، صدایتان تغییر کند و هیجان ناشی از آن، آدرنالین خونتان را افزایش دهد. این انتخاب، به نقاط قوت و ضعف شما (بند ۲ و۳) خیلی مربوط است.

 

۷. از اشتباهات گذشته درس بگیرید

همه افراد، حتی کارآفرینان موفق در مسیر شغلی خود اشتباهاتی انجام داده‌اند. شاید این جمله به نظر خیلی ساده باشد: “از اشتباهات گذشته درس بگیرید” ولی باور کنید عمل به آن خیلی ساده نیست. ممکن است شما هم افرادی را دیده باشید که از اشتباهات چیزی یاد نمی‌گیرند. البته این لزوماً به معنای تکرار همان اشتباه نیست، بلکه مقصود از این جمله ایجاد خرد و دانش تجزیه و تحلیل شرایط، تصمیمات و تحلیل روابط علت و معلولی است که به نتیجه منجر شده است. با یادگیری از اشتباهات، شما می توانید تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنید.

 

۸. حد توانمندی‌های خود را جابه‌جا کنید

اگر شما می‌توانید یک رویداد ۲۰ نفره را مدیریت کنید، وقت آن رسیده است که تلاش کنید یک رویداد ۱۰۰ نفره را مدیریت کنید. تا وقتی تلاشی برای افزایش حد توانمندی‌های خود انجام ندهید، نمی‌توانید مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

 

۹. کاری که می‌ترسید را انجام دهید

در راستای پیشرفت شغلی و افزایش حد توانمندی‌هایتان (بند قبل) سراغ کاری بروید که از انجام آن ترس دارید. از منطقه راحت خود خارج شوید. اگر می‌ترسید در مقابل جمع سخنرانی کنید، حتما آن را انجام بدهید. سخنرانی در مقابل جمع برای همه افراد کار راحتی نیست. انجام کاری که از آن می‌ترسید بعضی اوقات می‌تواند خیلی لذت‌بخش باشد.

 

۱۰. از شنیدن انتقادات ناراحت نشوید

به انتقاداتی که به عملکرد شغلی شما وارد می‌شود به چشم بازخورد نگاه کنید. بازخورد یا فیدبک، تحلیل عملکرد شما از چشم دیگران است. حتی بازخوردهای مغرضانه نیز می‌تواند برای شما پیام‌هایی برای بهبود شرایط شغلی شما داشته باشد، ولی این کاملا بستگی به نحوه برخورد شما با انتقادات و فرد انتقاد‌کننده دارد.

 

۱۱. به دیگران بازخورد بدهید

اگر به نظر شما عملکرد همکار یا حتی مدیرتان می تواند بهبود یابد، به او بازخورد دهید. اگر مدیرتان رفتاری می‌کند که انگیزه تیمی را از بین می‌برد و ممکن است خودش متوجه این رفتار نباشد، فیدبک مناسب شما می‌تواند شرایط را بهبود دهد. از انتقاد کردن برای بهبود شرایط نترسید.

 

۱۲. یاد بگیرید در جای مناسب “نه” بگویید

“نه” یکی از سخت‌ترین کلمات دستور زبان است. همانطور که در بند ۵ گفته شد، باید در تمامی مراحل مسیر برای پیشرفت شغلی، بدانید به کدام پیشنهادات و درخواست‌‌ها جواب مثبت دهید و به کدام یک “نه” بگویید.

 

۱۳. شبکه‌ای از افراد مورد اعتماد بسازید

بحث شبکه‌سازی (networking) از بحث‌های داغ کسب‌وکار است. این روزها با بالا گرفتن تب استارت آپ ها در کشور، بحث شبکه‌سازی نیز خیلی مورد توجه قرار گرفته است. افرادی را دیده ام که دیوانه‌وار دنبال شبکه‌سازی هستند، با همه افراد مهم ارتباط برقرار می‌کنند، کارت ویزیت رد و بدل می‌کنند و … . البته که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی هر فرد و کسب و کار این شبکه‌ها هستند، نباید در مورد شبکه سازی افراط کرد. ایجاد شبکه سخت است ولی سخت تر از آن، نگهداری و حفظ آن است. نکته مهم ایجاد شبکه‌ای است مورد اعتماد، به این معنی که در جاهایی از مسیر شغلی بتوانید از حضور و حمایت آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشید.

 

۱۴. درباره شغلتان با افراد صاحب نظر مشورت کنید

افراد متفاوتی می توانند به عنوان مشاور، الهام بخش ترسیم مسیر شغلی شما باشند. مدیرتان، همکارانتان یا حتی مادرتان می توانند در زمره این افراد باشند. با افراد مختلف و البته مناسب مشاوره کنید و به یاد داشته باشید شما باید تصمیم نهایی را بگیرید، لازم نیست به حرف همه آن‌ها گوش دهید، فقط الهام بگیرید.

 

۱۵. مطالب نامناسب مربوط به خودتان را از اینترنت پاکسازی کنید

اسم خودتان را به فارسی و انگلیسی در موتورهای جستجو (مثل گوگل) بنویسید و ببینید چه مطالب/عکس/فیلمی از شما در فضای اینترنت و شبکه های مجازی منتشر شده است. اگر خودتان محتوای نامناسب منتشر کرده اید یا اطلاعاتی که دلتان نمی‌خواهد بقیه بدانند وجود دارد، آن را اصلاح کنید. اگر منتشر کننده شخص دیگری است، می توانید با وی تماس گرفته و خواهش کنید محتوا را حذف کند.

 

۱۶. پروفایل لینکدین خود را حرفه‌ای کنید

اگر افراد حرفه‌ای در کسب و کار بخواهند در مورد شما مطلبی بدانند، احتمالا اولین جایی که دنبال آن خواهند گشت، شبکه اجتماعی لینکدین است. پس حتما پروفایل لینکدین خود را حرفه‌ای بسازید.

 

۱۷. یک پرتفولیو از کارهای موفق خود داشته باشید

حتما یک نسخه فیزیکی یا دیجیتال از مقالاتی که نوشته‌اید، کمپین‌های بازاریابی که طراحی و اجرا کرده‌اید، یا گزارش سالانه عملکردی و … را آماده داشته باشید. بهتر است آن‌ها را در یک سایت شخصی به روز رسانی کنید. حتما در جلسات و برخورد با افراد (مدیر یا سرمایه گذار آتی) آنها را به سایت ارجاع دهید.

 

۱۸. یاد بگیرید بفروشید

وقتی شما برای استخدام به شرکتی میروید، در واقع دارید خدمات خود را میفروشید. اگر فروشنده نباشید نمی‌توانید خودتان را بفروشید! پس حتما یاد بگیرید که چگونه بصورت موثر و در زمان کوتاه بفروشید.

 

۱۹. مذاکره کردن را بیاموزید

تکنیک‌های مذاکره را بیاموزید. مذاکره یکی از روش‌های بدست آوردن چیزهایی که دلتان می‌خواهد، است. البته جنگ و مبارزه هم روش دیگر است. پس برای بدست آوردن چیزهای دلخواهتان یا مذاکره کنید یا بجنگید!

 

۲۰. یاد بگیرید مدیرتان را مدیریت کنید

در مسیر شغلی، موارد متعددی رخ می‌دهد که شما روش کار، وظایف و شرایط را دوست ندارید. در این صورت شما یا باید تسلیم شوید و به شرایط تن دهید یا سعی کنید آن را (البته بصورت معقول و منطقی) تغییر دهید. در این صورت شما باید تکنیک‌های مدیریت مدیرتان را بیاموزید.

برچسب ها

نظرات شما