ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۰۶
ناحیه منو


رشد اقتصادی امریکا

 رشد اقتصادی امریکابه گزارش وبسایت حساب من متن صورت جلسه نشست اخیر بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو که چهارشنبه شب منتشر شده حاکی از آن بوده که اعضا بر سر کاهش دارایی های ...

 رشد اقتصادی امریکا

به گزارش وبسایت حساب من متن صورت جلسه نشست اخیر بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو که چهارشنبه شب منتشر شده حاکی از آن بوده که اعضا بر سر کاهش دارایی های بانک مرکزی توافق داشته و همچنان بر افزایش تدریجی نرخ بهره علیرغم نگرانی ها در ارتباط با رشد اقتصادی امریکا تاکید دارند. با وجود احتمال انقباض بیشتر پولی توسط بانک مرکزی امریکا، تاکید بر تدریجی بودن آن مطابق با چالش های پیش رو موجب گردیده که در نخستین واکنش ها دلار کاهش و طلا افزایش داشته باشد.

آمارهای ضعیف اقتصادی در کنار وضعیت نا امید کننده در بخش مسکن و خودرو که طی هفته های اخیر منتشر شده از مهمترین چالش های پیش روی فدرال رزرو در زمان تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره خواهد بود. تنش های سیاسی اخیر در کاخ سفید به خاطر برکناری رئیس اف بی آی و پرونده ارتباط مشکوک روسیه با تیم دونالد ترامپ نیز بر آن سایه افکنده است. نشست دو روزه فدرال رزرو قرار است ۱۳ و ۱۴ ژوئن برگزار شود، براساس تازه ترین نظرسنجی احتمال افزایش نرخ بهره در این نشست به بیش از ۷۸ درصد رسیده است.

 دومین برآورد از رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد دنیا عصر جمعه منتشر شده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است. بر اساس این گزارش، نرخ رشد اقتصادی امریکا در اولین فصل سال ۲۰۱۷ میلادی ۱,۲ درصد بوده که نسبت به گزارش اولیه (۰.۷ درصد) بهبود قابل توجهی یافته است.

تقاضا برای کالاهای بادوام بدون احتساب بخش پر نوسان حمل نقل (ازجمله سفارشات هواپیماها) نیز همزمان منتشر شده که به طور غیر منتظره ای از افت ۰,۴ درصدی در ماه آوریل حکایت داشته است.

موج ناامیدی در بازار طلای سیاه

روز پنج شنبه کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (عرضه ‌کننده ۶۰ درصد از نفت دنیا) تصمیم گرفتند توافق پیشین خود مبنی ‌بر کاهش تولید روزانه به میزان ۱,۸ میلیون بشکه را برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند. علیرغم تمدید محدودیت بر تولید، از آنجایی که این اقدام در قیمت ‌ها پیش‌خور شده بود و گروهی از معامله‌گران به تعمیق کاهش سطح تولیدات خوش بین بودند، قیمت ها در بازار انرژی افت داشته است.

افت قیمت ها به معنای بی اثر بودن نتیجه این نشست در مواجه با حضور گسترده نفت شیل در بازارها تعبیر شده، هرچند این رخ داد از سوی اوپک واکنشی منطقی قلمداد شده اما گویا بازار معتقد است شرایط فعلی با وجود رشد تولید نفت شیل آمریکا نمی تواند باعث تعادل عرضه و تقاضا در بازار انرژی گردد.

تمدید توافق تا مارس ۲۰۱۸، با هدف کاهش سطح موجودی ‌های نفت به میانگین ۵‌ ساله در حدود ۷/ ۲ میلیارد بشکه صورت گرفته است. گرچه در کوتاه مدت این عامل می تواند از افت قیمت نفت جلوگیری نماید اما در سوی دیگر تولیدکنندگان شیل را ترغیب به افزایش تولیدات می ‌کند و می‌تواند مازاد عرضه را تداوم بخشد.

در دیگر رویدادها در بازار انرژی، در بودجه ارایه شده به مجلس آمریکا، دونالد ترامپ قصد دارد تا به تدریج  درصدی از ذخایر نفتی استراتژیک دولت آمریکا را به فروش برساند. این اتفاق عامل نگرانی دیگری در بازار انرژی  شده است که با محدودیت عرضه سعی در ایجاد تعادل و رشد قیمت ها دارد.

موجودی مخازن نفت آمریکا نیز برای هفتمین هفته متوالی با افت همراه بوده است. کاهش میزان ذخایر بیش از پیش بینی تحلیلگران بوده و افت ۴,۴ میلیون بشکه طی هفته اخیر را نشان می دهد. به هر نحو، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت ۲.۷ درصدی به ۵۲ دلار و ۱۵ سنت رسیده و در امریکا قیمت هر بشکه نفت سبک WTI به زیر مرز ۵۰۰ دلاری سقوط کرده است.

قیمت جهانی طلا با وجود تضعیف بهای نفت خام با توجه به بالا رفتن ریسک در بازارها افزایش محسوسی داشته است. هر اونس از فلز زرد با رشد ۰,۹ درصدی به ۱۲۶۶ دلار و ۷۰ سنت رسیده که بیشترین سطح سه هفته اخیر است. حتی داده های بهتر از انتظار امریکا نیز مانع افزایش قیمت طلا نگردید تا توجه سرمایه گذاران به نگرانی های سیاسی در امریکا و تنش های ژئوپلوتیک کماکان با اهمیت تلقی گردد. افزایش بهای طلا عمدتا تحت تاثیر خبر کاهش رتبه اعتباری چین به عنوان بزرگترین وارد کننده طلا در جهان و ادامه نگرانی های سیاسی امریکا در پی اخبار مبنی بر تحقیقات اف‌بی‌آی از اطرافیان دونالد ترامپ در ارتباط با روسیه بوده است.

زلزله اعتباری در اقتصاد چین

موسسه اعتبارسنجی «مودی» برای نخستین بار طی نزدیک به سه دهه اخیر، رتبه اعتباری چین را تنزل داده است. این موسسه با اشاره به چالش‌های مالی، کاهش رشد اقتصادی و ادامه رشد بدهی ‌های بانک مرکزی چین، رتبه اعتباری این کشور را از وضعیت “پایدار” به “منفی” پایین آورده است. وضعیت اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین مصرف کننده مواد خام دنیا، بر کل اقتصاد جهان اثرگذار است. موضوعی که بر بازارهای کالایی اثر محسوسی خواهد داشت. وزارت دارایی چین در نخستین واکنش ها اعلام نموده این موسسه، توانایی چین برای تعمیق اصلاحات و افزایش تقاضا را دست کم گرفته است.

نوسانات بازارهای کالایی

بورس فلزات لندن طی هفته شاهد نوسان قیمت ها بوده است. ابتدای هفته قیمت فلزات تحت اثر گزارش های مربوط به توسعه سرمایه گذاری در بخش زیرساخت های چین در محدوده مثبت قرار داشتند اما در ادامه با افزایش سطح ریسک در بازارهای مالی در محدوده منفی قرار گرفتند. به هر نحو، قیمت هر تن مس با افت ۰,۱ درصدی به ۵۶۴۷ دلار و ۵ سنت رسیده است. آلومینیوم و روی تنها فلزاتی بودند که در محدوده مثبت بسته شده اند. هر تن روی با رشد ۰.۶ درصدی ۲۶۲۹ دلار قیمت گذاری شده است.

در چین قیمت هر تن سنگ آهن CFR یک ماهه با افت شدید ۷,۱ درصدی به ۵۸ دلار و ۱۵ سنت رسیده است. به عقیده کارشناسان مازاد عرضه دلیل اصلی افت قیمت سنگ آهن بوده به طوریکه بازار در تلاش است با کاهش قیمت سنگ آهن بخشی از معادن کوچک را به مرز غیر اقتصادی کشانده تا بازار به تعادل برسد.

افزایش خوش بینی به کارخانجات حوزه یورو

اواخر هفته تازه ترین گزارش ها از وضعیت کارخانجات اروپا برای ماه می منتشر شده که عمدتا بهتر از پیش بینی کارشناسان بوده است. در آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد این حوزه، رقم شاخص PMI کارخانجات ۵۹,۴۴ واحد اعلام شده که بهتر از پیش بینی ها بوده است. اما در فرانسه رقم این شاخص ۵۴.۰۰ واحد گزارش شده که کمی پایین تر از برآورد کارشناسان بوده است. شتاب رشد فعالیت ها در اروپا به عنوان یکی از مصرف کنندگان کالاهای اساسی برای بازار های کالایی مهم است. اروپا پس از چین بزرگترین مصرف کننده مس در دنیا است.

روز سه شنبه موسسه IFO در مونیخ آلمان نیز نشان داد که میزان اطمینان به دورنمای رشد اقتصادی در میان مدیران بخش کسب و کار آلمان در ماه می بیش از انتظارات و برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافته است.

برچسب ها

نظرات شما