ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۳۱
ناحیه منو


رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ بالای ۷ درصد خواهد بود

به گزارش پایگاه مالی حساب من اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات افزود:از این موضوع خوشحالیم که تمام کسانی که به این توافق حرفی داشتند در کمیسیون ویژه چه به حق و چه ناحق، ...

به گزارش پایگاه مالی حساب من اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات افزود:از این موضوع خوشحالیم که تمام کسانی که به این توافق حرفی داشتند در کمیسیون ویژه چه به حق و چه ناحق، حرف های خود را گفتند و در اختیار همه قرار گرفت.جهانگیری با بیان اینکه برنامه های خوبی تدوین شده و آینده اقتصادی ایران روشن است، گفت: پیش بینی شده که رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ بالای ۷ درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه بعد از کمیسیون ویژه در نظر سنجی از مردم ۸۵ درصد موافق برجام بودند، ادامه داد: مراحل برجام در ایران تمام شد و در این مدت کوتاه دستاوردهای زیادی داشتیم.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ای، ۶ قطعنامه خود را لغو کرده است؛ الان آمریکا، چین و ایران در بیانیه ای اعلام کردند که برای مشارکت و طراحی اراک مشارکت می کنند.
جهانگیری اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که متفاوت از سال های گذشته است و حضور شاداب شما فعالان اقتصادی در این جلسه این تفاوت جدی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: اتفاقات مهمی در کشور افتاده که مهمترین آن توافق هسته ای و لغو تحریم های ظالمانه ای بود که علیه مردم ایران وضع شده بود.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: دولت از زمانی که مذاکرات را شروع کرد با شرایط خاص بین المللی روبرو بود، گفت و گو و مذاکرات در شرایط دشواری شروع شد. مذاکرات سخت، دشوار و پیچیده ای بود که در سطح بین المللی این احساس بوجود آمده بود که دشمنان انقلاب اسلامی با پیشروی که علیه ملت و نظام کرده بودند به نقطه مهم و حساسی رسیده اند.
جهانگیری با بیان این که استنباطشان این بود که هدف گذاری دقیقی داشته اند و می توانند این کشور و ملت از پای دربیایند، افزود: فضای بین المللی را به زعم خودشان فراهم کرده بودند، اسرائیلی ها با تمام وجود شاداب بودند، ایران هراسی را به اوج خود رسانده و توانسته اند فشارهای اقتصادی را بر ایران سنگین کنند.
وی یادآور شد: برخی کشورهای منطقه که همواره متاسفانه با دشمنان ملت ایران همصدا می شدند و در زمان هایی که فشار علیه ملت ایران وضع می شد چه در دوران جنگ و چه بعد از آن احساس می کردند که در یک شرایط خاصی قرار گرفته اند و باید آنچه در توان دارند علیه ایران به کار بگیرند.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: کشورهای در حال مذاکره یعنی ۱+۵ هم به دلیل روحیه استکباری و ضدیتی که با جمهوری اسلامی ایران داشتند، از یک روحیه زیاده خواهی و زیاده طلبی هم برخوردار بودند؛ در چنین فضایی ایران وارد مذاکره شد.
جهانگیری ادامه داد: البته ملت ایران در این مذاکرات فرصت های خوبی در اختیار تیم مذاکره کننده قرار داده بود که مهمترین فرصت، ایستادگی، صبوری و روحیه مقاومت ملت بود که هم بر حق قانونی خود پافشاری می کرد و هم از تیم مذاکره کننده می خواست که با شجاعت و قاطعیت وارد این کار شود.
وی خاطرنشان کرد: رهبری هوشمند، شجاع و دلسوز نسبت به ملت، دستورات جدی برای ادامه مذاکرات با شیوه ای جدید داشت؛ حوزه نفوذ ایران که حوزه قدرتمندی بود به یک تهدید علیه ایران تبدیل شده بود که اکنون به یک فرصت طلایی در اختیار تیم مذاکره کننده قرار گرفت.
**مذاکره دعوا کردن یا بیانیه خواندن نیست
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که دنیا از شرایط نا امن منطقه فهمید که با ایران می تواند ثبات را به منطقه حساس و مهم خاورمیانه بازگرداند، گفت: رئیس جمهور محترم جناب آقای روحانی که با رای ملت انتخاب شد سابقه، دانش، شخصیت و آگاهیش به عنوان یک فرصت برای مذاکره در اختیار کشور قرار گرفت.
جهانگیری افزود: روحانی یک روحانی فاضل، مجتهد و مبارز قبل از انقلاب و با سابقه طولانی در عین حال یک دیپلمات حرفه ای و آشنا به مذاکره و با شناخت کامل از فضای بین المللی و داخلی، تیمی را سازماندهی کرد که این تیم خودش یک فرصت برای کشور فراهم کرد و برای نخستین بار نشان داد مذاکره یعنی چه.
وی یادآور شد: واقعا قبل از این کسانی که به فن مذاکره آشنا نبودند فکر می کردند مذاکره یعنی باید بروی با طرف پشت میز دعوا کنی و برگردی و یا بیانیه انقلابی بخوانی و برگردی.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: یکباره فضای جدید درست شد و تیم مذاکره کننده نخبه، شجاع و متدینی تحت ریاست دکتر ظریف شکل گرفت. از ایران یک تعریف جدیدی در فضای بین المللی ارائه داد که ایران می تواند در مقابل ۶ قدرت دنیا در پای میز مذاکره بنشیند و اهداف ترسیم شده را به صورت دقیق و جدی پیگیری کند و به نتیجه برسد.
وی گفت: شاید برای غربی ها هم قابل تصور نبود که یک کشور جهان سوم در مقابل ۶ قدرت بزرگ دنیا در چنین مذاکراتی بتواند به چنین دستاوردهایی دست پیدا کند.
**تمام مذاکرات بعد از نتیجه خدمت رهبری گزارش داده می شد
جهانگیری ادامه داد: این دستاورد و مذاکره در تاریخ ایران ماندنی است، یقینا یکی از بزرگترین مذاکرات در سطح بین المللی و یکی از دستاوردهای تاریخی ملت ایران به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: تمام مذاکرات بعد از نتیجه، خدمت رهبری گزارش داده می شد. راهنمایی های رهبری گرفته می شد و ادامه مذاکره انجام می شد. در سطح کلان کشور از طریق رییس جمهوری، مقام های دیگر در جریان ریز مذاکرات بودند و هرجا نظری بود، گفته می شد و اصلاحات صورت می گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: پس از توافق، رژیم صهیونیستی تمام هم و غم خود را گذاشت که بتواند توسط کنگره آمریکا مانع اجرای توافق بشود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: به هر صورت با تمام این تلاش ها باز ما پیروز میدان بودیم که در یک صحنه نبرد منطقی توانسته بودیم گفت و گو کنیم و با دنیا به توافق برسیم.
**ملت مذاکرات را قبول کرد و مجلس نیز به آن رای داد
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: آنها فهمیدند که این راه ها و تندروی ها نتیجه ندارد و بنابراین آمریکایی ها و اروپایی ها توافق را قبول کردند و ما هم روال برجام را طی کردیم .
جهانگیری با بیان این که می توانست روال بررسی برجام این قدر طولانی نشود، گفت: می توانستیم چهل روز قبل یعنی بعد از اعلام کنگره آمریکا ما هم اعلام کنیم که در ایران توافق انجام گرفته و در واقع یک فرصت ۴۰ روزه از دست نمی رفت اما رهبر معظم انقلاب با بزرگواری گفتند که مجلس در صحنه کنار نباشد و مجلس هم برجام را بررسی کند.
وی با بیان این بعد از گفت وگوها ۸۵ تا ۹۰ درصد مردم موافق برجام بودند و فقط ۳ درصد مخالف بودند افزود: ملت مذاکرات را قبول کرد و مجلس نیز به آن رأی داد.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از مطالبی که در مجلس گفته می شد این بود که دولت لایحه بدهد. آقای رئیس جمهور می گفت نمی شود لایحه داد؛ ما این کار را داوطلبانه قبول کردیم . جهانگیری اضافه کرد: وقتی می خواهیم لایحه بدهیم باید وزیر امور خارجه امضا کند بفرستد دولت، در دولت جزئیات برجام بند بند بررسی شود و بعد رییس جمهوری و وزیر خارجه لایحه را امضا کنند و بفرستند مجلس، بعد مجلس لایحه را بند به بند بررسی کند؛ در حالی که یک موضوع داوطلبانه بود.
وی با یادآوری این که گفته می شد که رئیس جمهوری کم اعتنایی کرده و لایحه نفرستاده است، اظهار داشت: بعد که برجام تصویب شد و به شورای نگهبان رفت، سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه ای گفت که این شورا فقط مصوبه مجلس را بررسی کرده است.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: سخنگوی شورای نگهبان گفته است که برجام یک قول و قرار داوطلبانه بین کشورها بوده است که می خواهند اجرا کنند و نیاز نبوده است که آن را تصویب کنند.
جهانگیری با بیان این که مراحل برجام در ایران تمام شد و نتایج مثبت زیادی داشته است، گفت: در این مدت کوتاه، شورای امنیت با یک قطعنامه، ۶ قطعنامه اش را لغو کرده است. خیلی از صاحب نظران قبل از انتخابات ریاست جمهوری به من می گفتند دو رئیس جمهور، یعنی ۱۶ سال هم بگذرد این قطعنامه ها لغو نمی شود.
وی افزود: آژانس نیز بلافاصله اطلاعات در اختیارش قرار گرفت، گزارش خود را از ایران اعلام کرد و نتیجه اش این شد که همه کشورها روز اجرا را اعلام کردند و آمریکایی ها هم اعلام کردند تحریم ها متوقف شده است و زمان اجرای آن باید مشخص شود.
**افزایش ۵۰۰هزار بشکه به تولید نفت در پسا تحریم
معاون اول رییس جمهور با اعلام اینکه در آذرماه تحریم های لغو شده خواهیم داشت با طرح این پرسش که در شرایط پساتحریم چه کاری باید انجام دهیم خطاب به فعالان اقتصادی کشور گفت: ممکن است این مسأله مطرح شود که بعد از تحریم ها به شرایط ۴-۵ سال گذشته برمی گردیم.
جهانگیری ادامه داد: ما در اثر تحریم ها ، فشارها و فرصت هایی برای کشور ایجاد شد و ملت ایران در انتخابات سال ۹۲ تیم جدیدی سر کار آورد که برای توسعه کشور برنامه های جدی خواهد داشت. ما خودمان را آماده کرده ایم که بعد از لغو تحریم ها که آذرماه خواهد بود روزانه ۵۰۰ هزار بشکه به تولید نفت اضافه کنیم.
وی تأکید کرد: مهمترین بخشی که سعی کردند بیشترین ضربه را در تحریم به آن وارد کنند بحث نفت و گاز کشور بود که با اجرای لغو تحریم ها روزانه ۵۰۰هزار بشکه به تولید نفت کشور اضافه خواهد شد و ظرف چند ماه بعد یک میلیون بشکه ای که با تحریم ها کم کرده بودند به تولید و صادرات کشور اضافه می شود.
معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: با توجه به خسارتی که به صادرات نفت خورده و به این سادگی نمی شود برگشت داشته باشد اما امیدوارم که ظرف چندماه به صادرات دو میلیون بشکه ای برگردیم.
جهانگیری در ادامه به آزادسازی منابع اشاره کرد و گفت: به اینکه یک عده سعی می کنند با مسائل حاشیه ای دستاوردها را در دل مردم کوچک جلوه دهند توجه نکنید. ما بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی در خارج کشور داشتیم که برخی بعد از تحریم به داخل کشور منتقل شد و برخی به کشور های دیگر ، برخی تضمین فاینانس هایی قرار گرفت و برخی هم در پروژه های نفت و گاز به نوع دیگری درگیر شد.
وی یادآور شد: شما فرض کنید همان ۳۰ میلیارد دلاری که متفق همه است و منابعی است که آزاد خواهد شد در اقتصاد کشور به کار گرفته شود. شاید به بودجه کمکی نکند اما به اقتصاد کشور کمک می کند و در خدمت واردات و فعالیت های اقتصادی قرار می گیرد.
**نهایی شدن قرارداد برق به ارزش ۴.۲ میلیارد یورو با سرمایه گذار خارجی
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: درهمین مدت با برخی از گروه های اقتصادی که به ایران سفر کرده اند به قرارداد رسیده ایم. یک سرمایه گذاری به مقدار ۴.۲ میلیارد یورو در بخش برق را نیز توافق نهایی کرده ایم. موجی از فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی به سمت ایران خواهند آمد.
جهانگیری اضافه کرد: ما باید به سمت شرایط جدیدی در اقتصاد برویم. ایران ظرفیت های استثنایی دارد و موقعیت جغرافیایی ایران با هیچ کدام از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست. نیروی انسانی تحصیلکرده و جوان ایران نه تنها با کشورهای منطقه بلکه در سطح بین المللی قابل مقایسه است.
وی ادامه داد: ایران دارای ظرفیت های زیادی است ولی ممکن است در مقابل این ظرفیت ها چالش های جدی نیز پیش رو باشد. ایران با تورم دو رقمی و بیکاری دو رقمی روبرو است، همچنین مردم انتظار دارند که به رفاه بهتری برسند و کشور از لحاظ توسعه شرایط بهتری داشته باشد و در منطقه رتبه اول را داشته باشیم و اینها خواسته هایی است که وجود دارد.
**برنامه عملیاتی دستگاه های اجرایی برای اقتصاد مقاومتی
معاون اول رئیس جمهوری بر لزوم نهایی کردن برنامه های عملیاتی سیاست های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و گفت: به همه دستگاه ها ابلاغ کرده ایم و وظیفه همه دستگاه ها مشخص شد که چه بندی از سیاست های کلی مربوط به آنهاست. دستگاه ها هم بر اساس آن برنامه های عملیاتی داده اند.
جهانگیری افزود: بنابراین باید یک بازنگری در اقتصاد انجام دهیم و خوشبختانه این بازنگری مصادف شد با زمانی که رهبری فرمودند من انتظارم کار بیشتری برای این که اقتصاد مقاومتی تبدیل به یک برنامه عملیاتی و اجرایی شود، صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: یکی از برنامه ها، ارتقای بهره وری در انرژی، آب، نان و سرمایه است. فکر می کنیم ده ها میلیارد دلار کار فقط حول محور بهره وری انرژی در ایران می توان تعریف کرد، این وضعیت هدر دادن انرژی در همه حوزه ها از مسایلی است که می توان برای آنها پروژه هایی تعریف کرد.
**اقتصاد با صادرات به توسعه می رسد؛تاکید بر توسعه کشورهای هدف
معاون اول رییس جمهوری در ادامه گفت: برنامه دیگر دولت برون گرایی اقتصاد است. اقتصاد جز با برونگرایی به توسعه نمی رسد. یکی از راه های برونگرایی نیز صادرات است. ما باید کشورهای هدفمان را مشخص و تولیدات قابل عرضه ارائه کنیم.
جهانگیری افزود: اتاق بازرگانی باید روی کشورهای هدف کار کند. ۸۲ درصد صادرات کشور به ۱۰کشور است، ما باید این را به ۳۰ کشور هدف قرار دهیم؛ وزارت صنعت نیز روی این ۳۰ کشور برنامه ریزی ویژه انجام دهد و یا اتاق بازرگانی نیز همین کار را باید انجام دهد.
وی با بیان این که وظیفه صندوق توسعه ملی پشتیبانی از صادرات کشور است، تاکید کرد: ما آمادگی داریم با سیاست هایی که بانک توسعه صادرات تنظیم می کند به هر میزان با نرخ های بین المللی از صادرکننده حمایت کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: البته هیچ کدام از این کارها را نباید به رانت تبدیل کنیم بلکه باید شفاف باشد. باید در یک دوره زمانی همه تولید کنندگان تولیداتشان را به بازارهای بین المللی عرضه کنند. ازسوی دیگر باید در کشورهای همسایه نیز کار جدی انجام دهیم و کشورهای هدف را مشخص کنیم.
جهانگیری به کاهش درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد و بودجه ایران به شدت به نفت وابسته است، یکی دو بار با جهش قیمتی نفت در سال ۵۳ و در سال های اخیر مواجه بوده ایم. این درآمدها باعث شد که برخی از کشورهای نفتی دچار بیماری هلندی شوند.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: خیلی از کشورهای نفتی بعد از سال ۵۳ برای گرفتار نشدن به این بیماری راهکاری پیدا کردند. البته این طور هم نبوده که ما راهکار پیدا نکرده باشیم. در برنامه سوم در دولت آقای خاتمی حساب ذخیره ارزی را با دو هدف راه اندازی کردیم تا ۵۰ درصد را به بخش خصوصی وام دهد و ۵۰ درصد بماند برای زمانی که قیمت نفت پایین آمد که آن موقع عزا نگیریم که قیمت نفت پایین آمده است.
** صندوق توسعه ملی به جای ۱۷۱ میلیارد دلار فقط ۱۲ میلیون دلار ذخیره داشت
جهانگیری افزود: برخی از دوستان دولت سابق تا یک جمله می گوییم که واقعیت دارد، به آنها بر می خورد و ناراحت می شوند. این گزارش دیوان محاسبات است که در زمانی که حساب ذخیره ارزی تبدیل به صندوق توسعه ملی شد باید براساس محاسبات دیوان محاسبات۱۷۱ میلیارد دلار پول در حساب ذخیره ارزی می بود اما آقایان بی حساب خرج کردند و وقتی به آنها می گوییم این پول ها کجا خرج شد و آثارش کجاست، ناراحت می شوند.
جهانگیری تصریح کرد: روزی که صندوق توسعه ملی تشکیل شد فقط ۱۲ میلیون دلار در حساب ذخیره ارزی وجود داشت. به آنها گفتیم اگر قیمت نفت پایین آمد چه کار کنیم که گفتند هیچ وقت پایین نمی آید.
وی ادامه داد: درآمد نفتی در سال ۹۰، ۱۱۸ میلیارد دلار بوده و با آن کشور را اداره کردیم. اما رشد اقتصادی در سال ۹۱ منفی ۶.۸ درصد بوده است. امسال درآمد نفتی کمتر از ۲۰ میلیارد دلار است، بنابراین معلوم است که کشور با مشکل مواجه می شود اما ما نگذاشتیم ثبات اقتصادی کشور بهم بخورد.
رئیس ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اضافه کرد: در مقطعی ۲۲ میلیارد دلار در یک دوره ۱۷ ماهه به دبی و استانبول بردند که بفروشند و نرخ ارز را پایین نگه دارند.

برچسب ها

نظرات شما