ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۵۱
ناحیه منو


رشد اقتصاد ژاپن

اقتصاد ژاپن در حال رشد است، اما سرعت آن زیاد نیست  توکیو- موتور اقتصادی ژاپن شاید در حال غرش نباشد، اما همچنان در حال کار کردن است.اقتصاد ژاپن در شروع سال 2017، پنجمین یک چهارم متوالی ...

اقتصاد ژاپن

اقتصاد ژاپن در حال رشد است، اما سرعت آن زیاد نیست

 

توکیو- موتور اقتصادی ژاپن شاید در حال غرش نباشد، اما همچنان در حال کار کردن است.

اقتصاد ژاپن در شروع سال ۲۰۱۷، پنجمین یک چهارم متوالی رشد را تجربه کرد؛ این طولانی ترین دوره رشد در یک دهه اخیر بوده است. دولت Shinzo Abe به مدت چهار سال و نیم تلاش کرده است که اقتصاد را پیشرفت دهد. با این که ژاپن هنوز پس از امریکا و چین، مقام سوم را دارد، اما طی سال های اخیر رشد کمی به خود دیده است (به دلیل کاهش جمعیت و تورم منفی)

چه اتفاقی افتاد ؟

یکی مقام دولتی در روز پنجشنبه از رشد ۲.۲ درصدی تولید ناخالص ملی ژاپن در سه ماهه منتهی به ماه مارس خبر داد. اقتصاد این کشور در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ (در این سال ها برای ۶ دوره متوالی رشد داشت) شاهد رشد بوده است.

سرعت رشد از یک چهارم قبلی بیشتر شده است و همچنین از پیش بینی های اقتصاددانان بالاتر رفته است. تحلیل گران نرخ رشد ۱.۷ درصدی را پیش بینی کرده بودند.

عکس ۲

چه عاملی باعث رشد شده است ؟

از زمان شروع رشد تا کنون، صادرات باعث افزایش رشد شده است. اقتصاد در حال ترمیم دنیا هم مزید بر علت شده است. با کاهش ارزش ین، اتومبیل ها، لوازم الکترونیکی و دیگر محصولات ژاپن در دیگر قسمت های دنیا مقرون به صرفه تر شده اند (تولید مازاد ژاپن باعث ایجاد اخلال در مدیریت دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا شده است).

با وجود مصرف کنندگان و کسب و کارهای ضعیف و ناپایدار، قسمت داخلی اقتصاد کمی شکننده تر است. اما در یک چهارم پایانی، میزان مصرف و سرمایه گذاری در کسب و کار –  هر دو – افزایش داشته اند.

عکس ۳

 آیا اقتصاد ژاپن با سرعت به جلو می رود ؟

بدیهی است که با سرعت کمی پیش می رود. نتیجه سال ۲۰۱۶، یک درصد رشد بود که مسلماً با سرعت چین برابر نیست اما دو برابر چیزی است که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند. از زمانی که آقای Abe در سال ۲۰۱۲ به کار مشغول شد و قول افزایش رشد را داده بود، اقتصاد ژاپن در بین گسترش و ریزش قرار داشته است. اما در حال حاضر به نظر می آید که وضعیت با ثبات تری پیدا کرده است.

عکس ۴

آیا سیاست های Abe موفق بوده اند ؟

دولت و بانک مرکزی به اقتصاد کشور پول تزریق کرده اند که بی شک در رشد اقتصادی بی تاثیر نبوده است.

اما یک عامل در این جا کم است: تورم.

ایده بزرگ پشت استراتژی های آقای Abe مشخص است؛ افزایش قیمت مصرف کننده که باعث افزایش سود شرکت ها و در نتیجه افزایش دستمزد کارمندان می شود. به ادعای دولت، این کار نه تنها سرعت رشد را افزایش می دهد، بلکه پایداری آن را نیز بیشتر می کند. با این که قیمت ها کمی تکان خورده اند و اقتصاددانان از آن استقبال کرده اند، اما معتقدند که این روند موقتی است.

 

برچسب ها

نظرات شما