ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۵۸
ناحیه منو


رونق اکوسیستم استارت آپ در هنگ کنگ (به قلم Jay Kim)

رونق اکوسیستم استارت آپ در هنگ کنگ (به قلم Jay Kim) اولین سرمایه گذاری من در یک استارت آپ به سال 2010 برمی گردد. وضعیت پس از رکود شدید – زمانی که فیس بوک و توئیتر ...

رونق اکوسیستم استارت آپ در هنگ کنگ (به قلم Jay Kim)

 

اولین سرمایه گذاری من در یک استارت آپ به سال ۲۰۱۰ برمی گردد. وضعیت پس از رکود شدید – زمانی که فیس بوک و توئیتر وضع نامناسبی داشتند – بهتر شده بود.

متاسفانه در آن زمان چیزی به اسم اکوسیستم استارت آپ در هنگ کنگ وجود نداشت. دولت با ناامیدی سعی در گسترش فضای مولد می کرد اما به توفیقی نرسید. وقت را تلف نکردم و برای آموزش های استارت آپ به سیلیکون ولی رفتم.

پس از هفت سال، هر کسی به هنگ کنگ پا می گذارد باور نمی کند که زمانی اکوسیستم استارت آپ در این جا وجود نداشته است. اجتماع بزرگی وجود دارد و زنگ کارآفرینی به صدا درآمده است. روزی نیست که دعوت نامه ای برای حضور در یک رویداد استارت آپی دریافت نکنم. این واقعاً برای هنگ کنگ خوب است. در ادامه ۴ موردی که باعث رونق اکوسیستم استارت آپ این شهر می شوند را معرفی می کنم.

۱- استعداد

طبق تحقیقات InvestHK، در سال ۲۰۱۶ تقریباً ۲ هزار استارت آپ در هنگ کنگ بیش از ۵ هزار نیروی کار (۲۴ درصد بیشتر از سال قبل آن) استخدام کردند. نکته قابل توجه این است که بیشترین درصد موسسان استارت آپ که در امریکا هستند، آمار عدد ۲۰ درصد را نشان می دهد.

یکی از بزرگترین مشکلات اکوسیستم نگهداری استعدادهاست. بیشتر موسسان که از هنگ کنگ شروع می کنند، نهایتاً به خاطر کمبود زیرساخت ها و منابع مالی، به سیلیکون ولی می روند. بنابراین وقتی می بینم که موسسان استارت آپ ها به هنگ کنگ می آیند، امیدوار می شوم.

۲- پول

منابع مالی اغلب توسط بنیادهایی مانند Horizons Ventures تامین می شد. در حال حاضر، این انحصار توسط شرکت های نوظهور VC (شرکت های سرمایه گذار ریسک پذیر) مانند Mindwork Ventures و Vectr Ventures شکسته شده است. آن ها حتی به بازوهای سرمایه گذاری شرکت هایی مثل Alibaba هم مبدل شده اند.

در آخر باید بگویم که میل به ریسک ۵ میلیون سرمایه گذار آسیایی برای استارت آپ ها موقعیت خوبی است.

۳- زیرساخت

در حال حاضر بیش از ۵۰ فضای کار اشتراکی، شتاب دهنده، مرکز رشد و مرکز نوآوری در هنگ کنگ وجود دارد. پیشتر فقط Cyberport را داشتیم. این وضعیت در سال ۲۰۱۲ با رونمایی از دو فضای کار اشتراکی CoCoon و The Hive تغییر کرد.  The Hive من را تحت تاثیر قرار داد، چرا که شبیه فضاهای سیلوکون ولی است و طراحی پیشرفته، ایستگاه های کار باز و قهوه مجانی دارد.

این روزها ده ها شرکت وجود دارند، از فضاهای کوچک محلی تا شرکت هایی در مقیاس جهانی مانند WeWork. علاوه بر این ها، تعدادی شتاب دهنده و برنامه های نوآوری مانند Betatron، The Cage، Brinc و Swire’s blueprint هم مشغول به کار اند. در پایان باید به برنامه های نیمه دولتی مانند مرکز نوآوری Cyberport Incubation و برنامه Incu  اشاره کنم.

۴- حمایت

پرچمدار این اقدامات InvestHK است. با تسهیل روند سرمایه گذاری خارجی، این شرکت حامی کاملی برای اکوسیستم است. در سال ۲۰۱۳ InvestHK شرکت StartmeupHK را به منظور تمرکز بر اجتماع استارت آپ ها راه اندازی کرد. اجتماع سالیانه آن ها در حال حاضر یکی از برترین رویدادهای استارت آپی در جهان است (در سال ۲۰۱۶ میزبان Elon Musk بودند).

شرکت های دیگری مانند Startup Grind، General Assembly و دیگر شبکه های سرمایه گذاری نیز به رشد اکوسیستم کمک می کنند.فوربس

 

برچسب ها

نظرات شما