ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۳۶
ناحیه منو


سرکوب خواسته های کارگران

سرکوب خواسته های کارگران  نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: در هیچ جای دنیا به خاطر خواسته‌های صنفی، کارگران تحت شلاق و مجازاتهای شدید جسمی قرار نمی‌گیرند.ابوالفضل فتح‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ...

افزایش قیمت نفت

سرکوب خواسته های کارگران

 

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: در هیچ جای دنیا به خاطر خواسته‌های صنفی، کارگران تحت شلاق و مجازاتهای شدید جسمی قرار نمی‌گیرند.

ابوالفضل فتح‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهارکرد: اگر بنا را بر این بگذاریم که به خاطر اعتراض صنفی چنین مجازاتی در نظر گرفته شده است بنابراین فرهنگیان و بازنشستگان و دیگر گروه‌های جامعه را هم که خواهان رسیدگی به مشکلات خود هستند و اعتراضات مدنی و صنفی انجام می‌دهند در معرض چنین مجازاتهایی قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به چند مقاوله نامه سازمان جهانی کار از جمله مقاوله نامه ۸۷ (آزادی انجمن‌ها) و ۹۸ ( حق مذاکره دسته‌جمعی) نپیوسته است، مقاوله‌نامه‌هایی را هم که به آنها نپیوسته‌ایم به نوعی در قوانین کار آورده‌ایم ولی این دلیل نمی شود که چون به این مقاوله‌نامه‌ها نپیوسته‌ایم خلاف آن را اجرا کنیم.

فتح اللهی تصریح کرد: چند سالی است که از لیست سازمانهای جهانی درآمده‌ایم و شرایط حال حاضر پس از برجام تا حدودی رضایت بخش است و نگاه دنیا نسبت به ما تغییر کرده است لذا نباید وجهه و اعتبار کشور را با برخی کارها مخدوش کنیم.

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور متذکر شد: در این برهه از زمان مصلحت نیست که به خاطر شرایط و مشکلات صنفی این قبیل حکم‌ها صادر شود، بهتر بود با خویشتن داری رعایت حال کارگران را می کردیم.

وی در پایان گفت: به جای رسیدگی به مشکلات و مطالبات کارگران، خواسته‌های آنها را سرکوب نکنیم.

دی ماه سال ۱۳۹۳ یکی از شرکت‌های پیمانکار اصلی معدن طلای آق‌ دره ۳۵۰ نفر از کارگران فصلی این معدن را به دلیل تمام شدن مدت قرارداد کاریشان تعدیل کرد که در اعتراض به این اقدام کارفرما، تجمع گسترده‌ای از سوی کارگران اخراجی در مقابل نگهبانی معدن صورت گرفت که در نتیجه برخورد عوامل نگهبانی با معترضان، یکی از کارگران که تحت فشار روحی وارده شده قرار داشت در اعتراض به از دست دادن شغل خود اقدام به خودکشی کرد. در آن زمان دستگاه قضایی با شکایت کارفرما به اتهام ایجاد اغتشاش علیه حدود ۱۷ نفر از کارگران اعلام جرم کرد.

برچسب ها

نظرات شما