ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۲۷
ناحیه منو


سریع ترین اقتصادهای در حال رشد کدامند؟

سریع ترین اقتصادهای در حال رشد کدامند؟  به گزارش اخباراقتصادی حساب من طبق گزارش چشم انداز اخیر صندوق بین المللی پول، میانمار سریع ترین اقتصاد در حال رشد جهان است. پیش بینی شده است که امسال، ...

سریع ترین اقتصادهای در حال رشد کدامند؟

 

به گزارش اخباراقتصادی حساب من طبق گزارش چشم انداز اخیر صندوق بین المللی پول، میانمار سریع ترین اقتصاد در حال رشد جهان است. پیش بینی شده است که امسال، تولید ناخالص ملی این کشور به ۸.۶ درصد برسد.

اصلاحات سیاسی و اقتصادی که در صدر اخبار دنیاست، به این رشد کمک کرده است. بانک جهانی می گوید که افزایش اطمینان مصرف کننده و سرمایه گذار و همین طور افزایش صادرات، اقتصاد این کشور را تقویت کرده است. با این حال، نابرابری و فقر مشکلات قابل توجه میانمار هستند.

این امر در بسیاری از کشورهایی که اقتصاد آن ها به سرعت در حال گسترش است – کشورهایی که بزرگترین یا پیشرفته ترین نیستند- مشاهده می شود.

نقشه تهیه شده توسط صندوق بین المللی پول وضعیت جهان را نشان می دهد. این نقشه رشد سریع منطقه آسیا و آفریقا را برجسته می کند. ساحل عاج با تولید ناخالص ملی ۸.۵ درصد، پس از میانمار، امسال در رده دوم قرار می گیرد. سومین کشور بوتان است، با ۸.۴ درصد. 

درباره اقتصادهای پیشرفته و بازارهای نوظهور چه می شود گفت ؟

امسال و سال بعد، برای کشورهای توسعه یافته رشد ۲ درصدی پیش بینی شده است. ژاپن با رشد پیش بینی شده کمتر از ۱ درصد برای امسال و رشد منفی برای سال آینده، یک استثنا خواهد بود. همانطور که می بینیم، پیش بینی ها از ژانویه ۲۰۱۶ کاهش داشته اند.

انتظار می رود بازارهای نوظهور رشد زیادی داشته باشند، مانند هند با ۷ درصد و چین با بیش از ۶ درصد. این آمار با وجود کند شدن شیب رشد و گذار اقتصاد چین، مطرح شده است. در واقع، پیش بینی های اخیر برای چین در ماه ژانویه، نشان دهنده افزایش رشد هستند.

برای روسیه و برزیل هم رشد منفی پیش بینی می شود، اما وضعیت در سال ۲۰۱۷ بهتر خواهد بود.

فراتر از تولید ناخالص ملی

در مجمع سالانه اقتصاد جهانی، سه اقتصاددان برتر دنیا بیان کردند که ما باید برای اندازه گیری پیشرفت، فراتر از تولید ناخالص ملی نگاه کنیم. Christine Lagarde، Joseph stiglitz و پروفسور Erik Brynjolfssonشrik Brynjolfssonد جهانی، سه اقتصاددان برتر دنیا بیان کردند که ما باید برای اندازه گیری پیشرفت، فراتر از تولید ناخالص ملی نگاه ک همگی اتفاق نظر داشتند که تغییر در دنیا نیاز به تغییر شیوه ارزیابی ما دارد.

با این که پیش بینی تولید ناخالص ملی در همه جای دنیا، بینش مفیدی برای عملکرد اقتصادی به شمار می آید، اما درخواست هایی برای اضافه شدن عوامل دیگر مطرح است؛ مانند رفاه و کیفیت زندگی.

 

برچسب ها

نظرات شما