ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۲۶
ناحیه منو


سقوط سهام اپل پس از ارائه آیفون۷

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من پس از معرفی آیفون ۷ سهام اپل ۲٫۸۴ درصد سقوط کرد. روند رو به پایین سهام این شرکت در روز جمعه هم ادامه یافت به شکلی که ...

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من پس از معرفی آیفون ۷ سهام اپل ۲٫۸۴ درصد سقوط کرد. روند رو به پایین سهام این شرکت در روز جمعه هم ادامه یافت به شکلی که مجددا نسبت به روز پنجشنبه شاهد ۲٫۲۶ درصد دیگر سقوط ارزش سهام بودیم.  این اتفاق برخلاف روندی بود که عموما پس از معرفی آیفون ۷ رخ داده است.

بررسی تغییرات سهام اپل در سال‌های گذشته نشان می‌دهد عموما و در ۸۰ درصد موارد سهام اپل درست در روز معرفی آیفون کمی پایین می‌آمد و یک روز پس از معرفی با افزایش سهام این شرکت مواجه می‌شدیم. برای مثال سهام اپل یک روز پس از معرفی آیفون ۶، آیفون ۶ پلاس، آیفون ۶s، آیفون ۶s پلاس و آیفون SE افزایش یافت؛ اتفاقی که این بار رخ نداد.اما این کاهش ارزش سهام دقیقا به چه دلیل رخ داده است؟ می‌توان دو دلیل را برای این موضوع متصور شد. اول از همه باید به این نکته اشاره کرد که برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران معتقدند آیفون ۷ آنقدرها هم چنگی به دل نمی‌زند و با همه خوبی‌هایش نمی‌تواند برگ برنده اپل در بازار باشد.

خیلی‌ها توقع بیشتری از آیفون ۷ داشتند و وجود دوربین‌دوتایی، ضدآب بودن و چند تغییر نه چندان اساسی دیگر به نظرشان تحولات چندان جذابی نمی‌رسید. تازه اگر از این بگذریم که مساله حذف جک هدفون بیشتر انتقادبرانگیز از آب درآمد تا هیجان‌انگیز.

بنابراین احتمالا یکی از دلایل کاهش ارزش سهام حدس و گمان‌ها درباره فروش آینده آیفون ۷ باشد. از این که بگذریم آنچه اپل در روز پنجشنبه اعلام کرد هم مزید بر علت شد. اپل اعلام کرد از این به بعد برخلاف سنت قبلی میزان فروش آیفون را در اولین آخر هفته پس از معرفی اعلام نخواهد کرد. اپل اعلام کرده بود که مطمئن است به هر میزان آیفون ۷ تولید کند فروش خواهد رفت و میزان فروش اولین آخر هفته بیشتر به توانایی تولید این شرکت بستگی دارد نه تقاضا برای آیفون ۷، چون تقاضا برای این گوشی اصولا به طرز باورناپذیری بالا است.

اما واکنش بازار در مواجهه با این خبر چندان مطابق میل اپل نبود. ظاهرا توضیحات این شرکت برای سرمایه‌داران و تحلیل‌گران چندان قانع‌کننده به نظر نرسید و بسیاری گمان کردند اپل با این کار قصد دارد یکی از نقاط ضعف احتمالی‌اش را پوشش دهد. برخی معتقدند اپل با اعلام نکردن این آمار می‌خواهد در صورتی که فروش آخر هفته قابل قبولی نداشت باز هم بتواند به فروش در هفته‌ها و ما‌ه‌های بعد امیدوار باشد. اما این شاخص برای سرمایه‌گذاران نوعی شاخص کلیدی به حساب می‌آمد و به نظر می‌رسد در کنار دلیل اول عنوان شده می‌تواند یکی دیگر از دلایل افت سهام اپل ارزیابی شود.

برچسب ها

نظرات شما