ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۴۸
ناحیه منو

سقوط یورو

به گزارش حساب من از سقوط یورو ارزش واحد پولی مشترک اروپا (یورو) در یک سال اخیر ۱۱.۶ درصد سقوط کرده که این سقوط، کاهش ۱۰.۶ درصدی ارزش واحد پولی یورو طی سه‌ماهه سوم سال ...

به گزارش حساب من از سقوط یورو ارزش واحد پولی مشترک اروپا (یورو) در یک سال اخیر ۱۱.۶ درصد سقوط کرده که این سقوط، کاهش ۱۰.۶ درصدی ارزش واحد پولی یورو طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۰۸ میلادی، یعنی دوران بحران پولی جهان را تحت‌الشعاع قرارداده‌است. ارزش یورو،به پایین‌ترین حد خود طی ۱۲ سال اخیر رسیده‌است.به گزارش بلومبرگ، این درحالی است که بانک مرکزی اروپا، اعلام کرده طی دومین روز اجرای برنامه «تسهیل کمّی»، روز سه شنبه، اوراق قرضه دولتی را خریداری کرده‌است.

«شان کالو»، استراتژیست پولی در شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی «وست‌پک»، می‌گوید: از آنجاکه سقوط ارزش یورو به دلایل منطقی و اساسی و تحت حمایت سیاستگذاران اروپایی است، بنابراین پیش‌بینی این مساله که در صورت ادامه برنامه تسهیل کمّی اروپا، ارزش یورو بیش از این سقوط کند، کار ساده‌ای است.
وی افزود: این حراج کلی، ناشی از یک واگرایی تاریخی بزرگ در موضع‌گیری پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا سرعت گرفته‌ و این وضعیتی است که به این زودی شاهد تغییر آن نخواهیم بود.
رابرت هالور، کارشناس امور اقتصادی و تحلیلگر بادربانک آلمان می گوید: فکر نمی کنم اجرای این برنامه موفقیت آمیز باشد. مطمئنا میزان نقدینگی در بازار افزایش خواهد یافت اما بانکها برای اعطای وام از آن استفاده نمی کنند زیرا نرخ بهره وام‌ها بالا نیست.
نقدینگی زیاد در بازار سهام و بازار مسکن خواهیم داشت اما میزان بدهی ها نیز بالا خواهد بود زیرا با این شرایط، اعطای وام و استقراض مورد موافقت قرار نمی گیرد.
اجرای این برنامه کاهش نرخ بهره استقراض دولتی کشورهای حوزه پولی یورو را در پی داشته است. نرخ بهره استقراض دولتی آلمان با سر رسید ۱۰ ساله با ۴.۴ درصد کاهش به رقم ۰.۳۵ رسیده است. برای فرانسه این نرخ به رقم ۰.۵۶ درصد می رسد.
هدف اصلی بانک مرکزی اروپا از اجرای چنین برنامه تسهیل کمی، پویا کردن اقتصاد حوزه پولی یورو از طریق تزریق نقدینگی به آن و مبارزه با خطر تورم منفی در این منطقه است. هدف این نهاد رسیدن به نرخ تورم دو درصدی در این منطقه است.
ارزش برابری یورو تا ساعت ۶ و ۵۸ دقیقه صبح با کمترین تغییر نسبت به روز گذشته در لندن یک دلار و ۶۹ صدم سنت بوده که این رقم پایین‌ترین نرخ برابری یورو در برابر دلار از آوریل ۲۰۰۳ میلادی تاکنون محسوب می‌شود.
همچنین نرخ برابری واحد پولی مشترک در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در مقابل ین، به ۱۲۹.۲۳ ین رسید که این رقم پایین‌ترین نرخ برابری یورو در برابر ین از آگوست ۲۰۱۳ میلادی و پیش از افزایش جزئی ۰.۱ درصدی نرخ برابری یورو به ین از رقم ۱۲۹.۷۰ در روز گذشته است.
همچنین ارزش پول ژاپن، ین، با ۰.۱ درصد به ۱۲۱.۳۰ ین در برابر هر دلار رسید. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک مرکزی ژاپن، درصورتی‌که بخواهد در سال آینده نرخ تورم را در رقم دو درصد تثبیت کند، فاصله زیادی با کاهش ارزش ین دارد.
بنابر یک نظرسنجی که در ماه مارس انجام شد، اکثریت ۲۷ اقتصاددانی که در آن شرکت کردند، معتقد بودند ارزش ین باید تا ۱۴۰ ین به ازای هر دلار کاهش یابد که این همان سطحی است که در سال ۱۹۹۸ میلادی مشاهده شد که این نرخ به بانک مرکزی ژاپن کمک می‌کند تا به اهداف خود دست یابد.
در سال جاری همچنین ارزش یورو در برابر سایر رقبای پولی خود در ۱۰ کشور توسعه یافته، حدود ۶.۸ درصد افت کرده است. در میان واحدهای پولی، دلار مطلوب‌ترین وضعیت را داشته که ارزش آن ۶.۹ درصد رشد کرده و پس از آن واحد پولی ین، با ۵.۴ درصد رشد، در رده بعدی قرار دارد.
«جورج ساراولوس» و «رابین وینکلر»، دو استراتژیست در «دویچه بانک» می‌گویند: هرچه خروج سرمایه از اروپا بیشتر شود، سقوط یورو و واحد پولی یورو از این هم ضعیف‌تر خواهد شد. افزایش حجم دارایی همراه با سیاست انبساط پولی بانک مرکزی اروپا و منفی شدن نرخ تورم، سبب شکل گیری فرآیندی به نام حجم وسیع خروج سرمایه می‌شود.

برچسب ها

نظرات شما

    جعفری می گوید :

    موقتی است در کوتاه مدت تاثیری ندارد