ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۴۷
ناحیه منو


طیب نیا: تلاش بانک سپه برای خروج از بنگاه داری قابل تقدیر است

به گزارش "حساب من" وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن تقدیر از تلاش ارزنده بانک سپه برای خروج از بنگاه داری گفت: افزایش سرمایه بانک سپه ، نتیجه اقدامات خوب این بانک برای خروج از ...

به گزارش “حساب من” وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن تقدیر از تلاش ارزنده بانک سپه برای خروج از بنگاه داری گفت: افزایش سرمایه بانک سپه ، نتیجه اقدامات خوب این بانک برای خروج از بنگاه داری است.صورتهای مالی بانک سپه برای سال ۹۲ با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی و رییس کل بانک مرکزی و دیگر اعضای مجمع به تصویب رسید.


در این جلسه که با ارائه گزارش صورتهای مالی بانک سپه و ارائه نظرات اعضاء مجمع در خصوص آن همراه بود دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی درخصوص لزوم خروج بانک ها از بنگاه داری افزود: طی یک سال گذشته بانک مرکزی بررسی های خوبی انجام داده تا دلایل رفتن بانک ها به سمت بنگاه داری را شناسایی و آن را حل و فصل کند.
رییس مجمع عمومی بانکها با بیان اینکه یکی از دلایل رفتن بانکها به سمت بنگاه داری عدم سودآوری آنها در عملیات اصلی بانکداری است افزود: مجموعه ای از تصمیم ها که بتواند عملیات اصلی بانکداری را سودآور کند برای بانک ها در نظرگرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه در برنامه خروج از رکود راه های متعددی برای افزایش سرمایه بانکها پیش بینی کرده ایم خاطر نشان کرد: امیدواریم این برنامه ها در مجلس به تصویب برسد تا بتوانیم آن را عملیاتی کنیم و سرمایه بانکها را به حد نصاب استاندارد بین الملی نزدیک و مشکل کمبود منابع را حل و فصل کنیم.
دکتر طیب نیا در ادامه جلسه مجمع عمومی بانک با بیان اینکه باید به سراغ واگذاری بنگاه ها برویم تصریح کرد: بنگاه هایی که بانک ها داوطلبانه خریده اند یا دولت به تکلیف ، عوض بدهی اش به آنها واگذار کرده و یا در فرایند تملیک وثایق بانک ها مالک آن شده اند باید به مردم واگذار شود.
وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در بحث واگذاری ها هم با محدودیت های جدی مواجه هستیم گفت: در مورد املاک و مستغلات و فروش املاک تملیکی به لحاظ فرهنگی قانونی با توجه به اینکه در شرایط رکود هستیم کار سختی پیش رو داریم.
طیب نیا با تشکر ویژه از تلاشهای صورت گرفته در بانک سپه اظهار داشت: آقای تقوی نژاد فردی برنامه محور است که توانسته با ورود خود خون تازه ای را در شریان بانک به جریان بیاندازد و با برنامه های خود موفق عمل کند.
وی افزود: انتظار داریم در سال جدید هم بانک سپه حضوری موفق و قدرتمند در عرصه پولی و اقتصاد داشته باشد.
دکتر طیب نیا با بیان اینکه در وزارت اقتصاد و دارایی کارگروهی برای برنامه تحول راهبردی نظام بانکی تشکیل شده است اظهار داشت: کارگروهی در وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر بنگاه های دولتی برای تحول راهبردی در نظام بانکی تشکیل شده است تا برنامه منطقی عملیاتی برای بانکها را طراحی کند.

 سیف: هماهنگی وزارت اقتصاد با بانک مرکزی مثال زدنی است
رییس کل بانک مرکزی نیز در ادامه این جلسه هماهنگی وزیر امور اقتصاد و دارایی با بانک مرکزی را مثال زدنی و قابل تقدیر عنوان کرد.
ولی الله سیف با اشاره به نگاه مثبت وزیر امور اقتصاد و دارایی به نظام بانکی اظهار داشت: بانک مرکزی با توجه به نگاه مثبت و همراهی وزیر امور اقتصاد و دارایی در اصلاح ساختار بانکها به هیچ وجه تنها نیست.
وی حضور دکتر طیب نیا در مجامع بانکها را نشان اهمیت قایل شدن وزیر به مسایل بانکی عنوان کرد و گفت: تا کنون کمتر شاهد چنین نظمی در برگزاری مجامع بانکها بوده ام.
سیف وجود رقابت نادرست در سیستم بانکی را باعث کاهش حاشیه سود بانکها عنوان کرد و اظهار داشت: با تدابیر در نظر گرفته شده این رقابت ناسالم برای افزایش نرخ سود سپرده ها که باعث افزایش قیمت تمام شده پول می شد از بین رفت.
 اقدام شایسته بانک سپه برای خروج از بنگاه داری
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه بانک سپه در این مورد برنامه های منظمی داشته و تلاش کرده تا بنگاه ها را واگذار کند اظهار داشت: با اقدام خوب بانک سپه در راستای خروج از بنگاه داری سرمایه این بانک افزایش پیدا کرد.
دکتر طیب نیا در ادامه سخنانش با بیان اینکه تلاش جدی دولت در یک سال گذشته این بوده که تکالیف بانک ها کمتر شود گفت : علی رغم محدودیت های دولت و تحریم ها تلاش کردیم تا کمتر به نظام بانکی فشار وارد شود.
وزیر اقتصاد و دارایی درخصوص سرمایه پایه بانکها برای بنگاه داری یادآور شد: ۴۰ درصدی که بعنوان سرمایه پایه بانک برای بنگاه داری مطرح شده در واقع سقف بانک مرکزی است، لذا بانکها نباید فراتر از آن بنگاه داشته باشند.
وی در ادامه به تلاش همکاران نظام بانکی اشاره کرد و افزود: باید به این سمت حرکت کنیم که بانکها کار اصلی و واقعی بانکداری را به شکل تخصصی و حرفه ای انجام دهند، این خواسته عمومی جامعه، دولت و مقام معظم رهبری است.
دکتر طیب نیا در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از تلاش ها و زحمات همکاران در بانک سپه گفت: امیدوارم بانک سپه به جایگاه اصلی و واقعی خود در نظام اقتصادی کشور دست پیدا کند.وی افزود: بانک سپه همیشه بانک خوبی بوده است.روابط عمومی بانک سپه

برچسب ها

نظرات شما