ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۲۸
ناحیه منو


عرضه اولیه بورس ،مضر یا مفید

به گزارش حساب من این شائبه در بازار دامن زده شده است که سازمان بورس و اوراق بهادار در روزهایی که شاخص با رشد قابل توجه مواجه شد  با افزایش حجم عرضه ها به دنبال ...

به گزارش حساب من این شائبه در بازار دامن زده شده است که سازمان بورس و اوراق بهادار در روزهایی که شاخص با رشد قابل توجه مواجه شد  با افزایش حجم عرضه ها به دنبال کنترل و جلوگیری از رشد بیش اندازه بازار است .اما نائب رئیس سازمان بورس به اقتصادنیوز در این باره می گوید که سازمان بورس دخالتی در عرضه های اولیه ندارد. در زمینه عرضه های اولیه نیز باید تاکید کنم از قبل کارهای پذیرش برخی از شرکت ها انجام شده بود که در زمان مناسب در بورس و فرابورس عرضه شوند.

 

علی سعیدی تاکید دارد که اکنون نیز برخی عرضه های اولیه در فرابورس آغاز شده است که قبلا هم برنامه آنها اعلام شده بود. برحسب کشش بازار این عرضه ها انجام می گیرد. هرچقدر عرضه اولیه در بازار انجام شود و شرکت های بیشتری وارد بورس شوند به تناسب آن ارزش بازار بالا می رود و این امر به نفع اقتصاد و سرمایه گذاران است .

در این باره امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس هم می گوید: عرضه های اولیه همواره برای فعالان بازار یک فرصت قلمداد می شود اما با توجه به وضعیت بازار فرصت مناسب برای عرضه اولیه باید فراهم شود. التبه باید به تعمیق بازار سرمایه در این مقطع نیز حساسیت نشان داد .

امیری افزود: مهم این است که همواره شرکت هایی برای عرضه اولیه آماده و زیرساخت ها و امکانات لازم فراهم باشد تا شرکت ها آماده ثبت و پذیرش در تابلوهای بازار سرمایه شوند .

چرا عرضه اولیه بورس باعث افت شاخص شدند؟

مهدی طحانی در خصوص دلیل تاثیر عرضه های اولیه بر بازار گفت: بازار ما اکنون حرکت های توده وار دارد. یک سهم یا گروه به عنوان لیدر انتخاب می شوند و در راس بازار حرکت می کنند که البته این حرکت به دلیل عمق کم بازار است. این سطحی بودن باعث می شود هربار که سهم اولیه وارد می شود،‌ بازار نمی تواند هضم کند. شرایط این عرضه های اولیه به نحوی است که سهامداران از کمبود نقدینگی می ترسند و برای ۴ درصد سود بیشتر، سهامشان را می فروشند تا سهام جدیدتر را بخرند.

عباس هشی دیگر کارشناس بازار سرمایه می گوید: عرضه اولیه یعنی این که پول از طریق عرضه سهام در بورس وارد چرخه اقتصادی کشور شود. البته اگر این پول به جای سفته بازی، در بازار مولد حرکت کند،‌ میتواند به توسعه اقتصادی کمک کند .

علی صحرایی معاون بازار شرکت بورس نیز معتقد است عرضه های اولیه کیک بازار سرمایه را بزرگتر می کند و به تبع آن افراد بیشتری می توانند از این کیک سهم ببرند. از سوی دیگر بازار هرچند افت و خیز داشته باشد،‌ به دلیل خوشبینی حاصل از رویداد لوزان،‌ رو به بهبود پیش می رود .

به هر حال باید منتظر بود تا بتوان در گذر زمان تشخیص داد که عاقبت این عرضه اولیه بورس قرار است چگونه به عمق بازار کمک کند و در کنار رشد،‌ کیک بازار سرمایه را گسترده تر کند.

برچسب ها

نظرات شما

    تهرانچی می گوید :

    کلا در بورس باید دقت لازم را انجام داد