ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۲۲:۳۵
ناحیه منو


علت گرانی قیمت نان چیست ؟

به گزارش حساب من با آغاز طرح استاندارسازی قیمت نان باید منتظر گرانی قیمت نان باشیم و نانوایی‌ها در این طرح به صورت آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت. طرح اصلاح فرآیند ...

به گزارش حساب من با آغاز طرح استاندارسازی قیمت نان باید منتظر گرانی قیمت نان باشیم و نانوایی‌ها در این طرح به صورت آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت. طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان از فردا دوشنبه مورخ ۱۰ آذر اجرایی می‌شود.بر اساس این طرح ضمن توجه به افزایش کیفیت نان از سوی نهاد‌های ذی‌ربط، قیمت انواع نان در کشور با همکاری استانداران و فرمانداران تغییر خواهد کرد.

محسن بهرامی ارض اقدس مشاور معاون اجرایی رییس جمهورنیز اظهار داشته است: از فردا ۱۰ آذرماه سالجاری قرار است مصوبه دولت مبنی بر افزایش کیفیت نان اجرایی شود که در این رابطه مقرر شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.وی ادامه داد: آقای نعمت زاده و سازمان حمایت مسئول اجرای مصوبه قیمت نان هستند که بزودی اطلاع رسانی می کنند.این خبر در حالی امروز اعلام می شود که در روزهای اخیر، صحبت‌ها و حتی مستندات زیادی ارائه شد که دولت بنا داشته است از اول آذر امسال قیمت نان را ۳۰ درصد افزایش دهد.

هیأت وزیران در چهاردهم آبان ۹۳ تصویب کرده بود، «قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد‌».

این موضوع ادامه داشت تا اینکه چند روز پیش یک مقام مسئول با تأیید اینکه افزایش ۳۰درصدی قیمت نان از اول آذر مصوبه هیأت وزیران است، گفت: «دولت بنا به مصالحی فعلاً جلوی ابلاغ و اجرای این مصوبه را گرفته است‌».

البته با اینکه آشکار است، ‌قیمت نان در سال‌های اخیر به بهانه‌ها‌ی مختلف با استفاده از روش‌هایی مانند کاهش وزن چانه یا افزایش قیمت نان به بهانه‌های اضافه کردن شیر یا کنجد به نان افزایش یافته بود، نزدیک به سی ماه است که قیمت نان افزایش رسمی نداشته است.

اگرچه محسن لزومیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان قبلاً اعلام کرده بود که با اعلام رسمی افزایش قیمت نان، هیچ نانوایی حق افزایش قیمت تا ده روز را ندارد و باید در این دوره ده روزه، حتما باید قیمت نان را نیز بدون تغییر همچون سابق اعمال کنند. در غیر این صورت، با متخلفان برخورد جدی صورت می گیرد.

 احتمال افزایش قیمت نان و تعیین بهای جدید آن به صورت استانی

 لزومیان  اظهار داشته است: بر اساس مصوبه ستاد هدفمند کردن یارانه ها قیمت های جدید نان استانی تعیین خواهد شد و در این زمینه استانداران مسئولیت خواهند داشت.وی افزوده است: بیشترین افزایش قیمت نان در تهران صورت خواهد گرفت و هر استانی با توجه به سطح برخورداری قیمت نان در آنجا تعیین خواهد شد. همچنین در استان های کم برخوردار کمترین افزایش قیمت اعمال خواهد شد.

هیئت وزیران در جلسه ۱۴ آبان ماه خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رییس جمهور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب کرد که به منظور مدیریت، هدایت و تصمیم گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت ها (از جمله هزینه های تبعی و قیمت تمام شده) و تهیه طرح جامع مرحله ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، علمکرد استانداران و کارگروه های استانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رییس جمهور و عضویت وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رییس اتاق اصناف ایران تشکیل می شود.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، کارگروهی در هر استان به ریاست استاندار، معاون برنامه ریزی استاندار و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت (دبیر)، رییس سازمان جهاد کشاورزی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مرکز استان، رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی در استان، رییس اتاق اصناف مرکز استان و رییس هیئت مدیره اتحادیه نانوایان مرکز استان و سایر دستگاه ها (حسب تشخیص کارگروه) با وظایفی تشکیل می شود.

در این مصوبه تصریح شده است، “قیمت فروش گندم از اول آذر ماه ۱۳۹۳ برای نانوایی های یارانه ای درب سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از قرار هر کیلوگرم (۶۵۰ / ۶) ریال تعیین می شود و برای سایر متقاضیان گندم، براساس قیمت تمام شده محاسبه می شود.”

در ادامه این مصوبه نیز رسما اعلام شده است که “قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی ها نسبت به قیمت های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می یابد.”دولت همچنین مصوب کرده است که در جهت بهبود کیفیت نان و ایجاد رقابت سالم بین واحدهای نانوایی سنتی، آزادپز، فانتزی، نان صنعتی، حجیم و نیمه حجیم حداقل ۲۰ درصد از مجموع آرد مصارف نانوایی با قیمت غیریارانه ای اختصاص خواهد یافت. قیمت فروش نان این واحدها، با هدف رقابت و ارتقای کیفیت، از شمول قیمت گذاری مستثنی است.

*انواع نان قیمت پس از افزایش ۳۰ درصدی

تافتون ۳۰۰ تومان / ۳۹۰ تومان

بربری ۵۰۰ تومان / ۶۵۰ تومان

سنگک ۶۰۰ تومان / ۷۸۰ تومان

لواش ۱۶۰ تومان / ۲۰۸تومان

برچسب ها

نظرات شما

  نگار می گوید :

  نون تافتون بوده ۳۵۰ الان شده ۵۰۰ هرزور حساب کنید میشه ۴۳ درصد افزایش.
  چطور هیات وزیران رشد حداکثر ۳۰ درصدی تصویب میکنه ولی ۴۳ درصد افزایش اتفاق می افته؟
  لابد اینم از معجزاتی از قبیل هاله نور و .. است!!!!

   می می گوید :

   خواهرم بیخیال باش اعصاب خودت رو خورد کنی چیزی درست میشه

  سجاد می گوید :

  آقای روحاااانی مااااا کیفیت نخواستیم, دفعه قبل هم به همین بهانه توی دوره ریاست جمهوری قبلی نان رو گرون کردند الان هم ,,, آقااااااااااا کیفیت نمیخوایم چرااا با بهانه های مختلف گرون میکنین??????
  عقده ای شدیم که بشنویم اعلام کردن نان,گوشت,مرغ,پنیر و ,,,, ارزون شده , مثلا ۳۰% !!!!!!!!!! والا !!!!!!

  صمد براهوئی می گوید :

  مسخره کردین مردمو اول بنزین الان نون فردا … صدای مردم هم در نمیاد ارد هم حتما امریکا تحریم کرده

  ابی می گوید :

  انرژی هسته ای و بدبختی حق مسلم ماست،
  وقتی قیمت‌ها را بالا می برید چرا به شعور مردم توهین میکنید، شما قیمت را بالا برده اید چرا به دروغ وعده کیفیت را میدهید. بیابید به نانواییها درست نظارت کنید کیفیت درست می شود، البته اگر ذره ای انسانیت دارید.

   می می گوید :

   ربطی به انرژی هسته ای نداره با انرژی بی انرژی ما باید تحمل کنیم حرفت هم که خریدار نداره بیخیال باش

  مهسا ملکی می گوید :

  bavaram nemishe be in vaz oftadim!!

  واقعا که!

  mahsa می گوید :

  ای وای بر مردم بیچاره