ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۵۴
ناحیه منو


سایت علی بابا بالاتر از فیسبوک،آمازون و آی بی ام

سایت علی بابا حالا بالاتر از فیسبوک،آمازون و آی بی ام است و منتقدان به متد چینی باید کمی در انتقاد به چینی ها بیشتر تامل کنند. علی بابا نام شرکتی است چینی که در ...

سایت علی بابا حالا بالاتر از فیسبوک،آمازون و آی بی ام است و منتقدان به متد چینی باید کمی در انتقاد به چینی ها بیشتر تامل کنند. علی بابا نام شرکتی است چینی که در زمینه بازرگانی و تجارت الکترونیکی فعالیت دارد. در روز جمعه گذشته، عرضه اولیه این شرکت در بورس نیویورک انجام شد که منجر شکل گیری یک شگفتی شد. قیمت سهام این شرکت در روز عرضه اولیه از حد فاصل ۶۰ الی ۶۸ دلار شروع شد و با ۳۸ درصد افزایش در قیمتی بیش از ۹۳ دلار بسته شد. در این روز، حدود ۲۲ میلیارد دلار از سهام شرکت علی بابا معامله شد که بزرگترین عرضه اولیه جهان بود.  با قیمت های مبادله شده فوق، ارزش سرمایه بازار شرکت علی بابا ۲۲۸ میلیارد دلار شد. تنها شرکت های های تکنولوژی آمریکا که ارزش بازاری بیش از شرکت فوق دارند، شرکت های اپل (۶۰۹ میلیارد دلار)، گوگل (۴۰۰ میلیارد دلار) و مایکروسافت (۳۸۷ میلیارد دلار) ارزش گذاری شده اند.

اما علی بابا چه شرکتی است؟ آیا همانند سایر غول های تکنولوژی دنیا، ابداعی جدید در عرصه تکنولوژی های الکترونیکی داشته است؟ اگر آمازون با ارائه خدمتی جدید در زمان خودش (فروش کتاب به صورت اینترنتی در سراسر دنیا)، فیسبوک با ایجاد یک شبکه اجتماعی که مورد نیاز انسان مدرن امروزی بوده است و توانسته خلاً هایی را در زندگی امروزه پر کند و گوگل با ایجاد امکان سرچ گسترده، خدمات نوینی محسوب می شدند، اما سایت علی بابا ابتکاری جدید در دنیای امروز نداشته است. اما توانسته خدمات اینترنتی مرسوم در کشورهای پیشرفته را قابل دسترس برای مردم کشور خود کند. خدماتی همانند امکان خرید اینترنتی، همکاری با یاهو و ارائه یاهوی چینی (با همکاری رسمی با یاهو، تمامی خدمات یاهو برای مردم چین به زبان چینی ارائه می شود)، سامانه پرداخت اینترنتی (ALipay)، ارائه خدماتی همانند Ebay اما در محدوده جغرافیای چین و به زبان چینی، از جمله خدمات ارائه شده این شرکت می باشد.

شاید روزی که آقای جک مای ۳۵ ساله (بنیانگذار شرکت علی بابا که معلم زبان انگلیسی در چین بود) در سال ۱۹۹۸ به همراه ۱۷ نفر دیگر،شرکت Alibaba online  را راه اندازی کرد و هم اکنون ۹ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد، فکرش را نمی کرد که تا ۱۵ سال بعد، یکی از ثروتندمندترین افراد در چین شود و علی بابا بالاتر از فیسبوک،آمازون و آی بی ام قرار بگیرد و دلیل ثروتمندی این شرکت نیز چیزی نیست جز فراهم کردن دسترسی آسان به خدمات آنلاین دنیای امروز در نقطه ای بنام چین با بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر اینترنتی ، مشخص است که داشتن سهمی بزرگ در زمینه خدمات الکترونیکی در این بازار، می تواند موجب موفقیت شرکتی شود. بیش از ۸۰ درصد از بازار خرید آنلاین در چین در انحصار شرکت علی بابا در آمده است و تعداد مشتریان سایت علی بابا بیش از سیصد میلیون نفر است.

برچسب ها

نظرات شما

    علیرضا می گوید :

    امیدوارم جوانان ما با اعتماد به هم و ایجاد چنین رقابتهایی سالم اقتصادی در اینده باشند

    حمید می گوید :

    فکر درست کاردرست ایده نو در کارافرینی الترونیکی سهل واسان موجب موفقیت شرکت علی بابا بوده است