ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۰۵
ناحیه منو


عوامل کاهش قیمت طلا چیست ؟

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از عوامل کاهش قیمت طلا در هفته منتهی به ۵ ژوئیه، اعلام کرد که نوسانات قیمت طلا در این مدت در بازار نیویورک در محدوده ۱۱۷۸.۹۰ - ۱۱۶۳.۶۱ ...

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از عوامل کاهش قیمت طلا در هفته منتهی به ۵ ژوئیه، اعلام کرد که نوسانات قیمت طلا در این مدت در بازار نیویورک در محدوده ۱۱۷۸.۹۰ – ۱۱۶۳.۶۱ دلار برای هر اونس در نرخ های پایانی ثبت شد. متوسط بهای طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل ۰.۴۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرآنلاین، براساس تحلیل های بانک مرکزی، در ابتدای این هفته، متاثر از نگرانی ها پیرامون نکول بدهی در یونان، بازارهای سهام با افت مواجه شد و در پی آن، طلا به عنوان یک دارایی مطمئن رونق گرفت و بر بهای طلا افزوده شد. از سوی دیگر، تضعیف یورو که پیامد دیگری از مشکلات یونان است، از صعود بیش از پیش قیمت طلا جلوگیری کرد. با وجود افزایش قیمت طلا در این روز، بهای طلا برای چهارمین فصل متوالی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ با افت مواجه شد.

روز سه شنبه باز هم موضوع نکول بدهی های یونان به صندوق بین المللی پول با تضعیف یورو در مقابل دلار و افت قیمت طلا همراه بود. چشم انداز نزولی قیمت نیز در افت این روز بهای طلا به کمتر سطح از ۵ ژوئن تاکنون بی تاثیر نبود. در ادامه این روند، آقای فیشر، قائم مقام بانک مرکزی آلمان اذعان داشت که نشانه هایی از رشد دستمزدها و بهبود مداوم بازار کار در آمریکا مشاهده می شود که می تواند تورم ۲ درصدی را در آینده نزدیک محقق کند. این موضوع به افت قیمت طلا دامن زد.

روز چهارشنبه افت قیمت طلا باز هم ادامه داشت. تقویت دلار آمریکا از یک سو و همچنین خوشبینی در مورد حل مشکل یونان که تقاضای دارایی های امن همچون طلا را کاهش می داد، به افت بهای طلا دامن زد. در این روز، یونان به وام دهندگان بین المللی خود اعلام کرد که در صورت تغییر برخی شرایط، پیشنهاد بسته نجات مالی را خواهد پذیرفت.

در ابتدای روز پنج شنبه، بهای طلا یک درصد افت کرد. اما در ادامه ارقام اقتصادی آمریکا نشان از آن داشت که ایجاد شغل در ماه ژوئن ضعیف تر از پیش بینی ها بوده است. این موضوع احتمال تعلل فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره را افزایش داد و بهای طلا اندکی تقویت شد. از سوی دیگر، بازار طلا نیز همچون سایر بازارها در انتظار رفراندوم روز یک شنبه در یونان بود؛ رفراندومی که نخست وزیر یونان از مردم درخواست کرده تا در آن به بسته نجات اروپایی مشروط به شرایط سخت نه بگویند.

روز جمعه بسته بودن بازارها در آمریکا سبب شد که طلا باز هم در فضای معاملاتی روز قبل باقی ماند. معاملات در این روز باز هم متاثر از انتظار برای رفراندوم روز یک شنبه یونان و عکس العمل بانک مرکزی اروپا می بود!

برچسب ها

نظرات شما

    دانا می گوید :

    عوامل کاهش طلا در جهان به ثبات اقتصادی کشورها بستگی دارد البت در این چند ماه اخیر کاهش نفت یکی از دلایل افت مهم قیمت طلا بوده است