ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۰۷
ناحیه منو


فروش سهام عدالت

به نقل از" حساب من" عموم مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش سهام عدالت ، ثبت نام سهام عدالت و دریافت سهام عدالت میتوانید به سایت رسمی این ارگان http://www.vase.ir  مراجعه فرمایند ، ...

به نقل از” حساب من” عموم مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فروش سهام عدالت ، ثبت نام سهام عدالت و دریافت سهام عدالت میتوانید به سایت رسمی این ارگان http://www.vase.ir  مراجعه فرمایند ، همچنین طیب نیا در جلسه اخیر هیات واگذاری پیرامون فروش سهام عدالت گفت: بین مالکیت و مدیریت در واگذاری بنگاههای دولتی تفاوت وجود دارد و کسانیکه مدیریت بنگاههای واگذار شده را بر عهده می گیرند باید دارای  صلاحیت حرفه ای و فنی این کار را دارا باشند .وی با تاکید بر اینکه برای مالکیت این بنگاه‌ها نیز انتظار می رود مالکین تفکر منطقی و توان مالی اداره این شرکتها را داشته باشند، افزود: در قانون اصل ۴۴ بر توانمندسازی بخش خصوصی و بهبود فضای کسب و کار تاکید شده که این موضوع تاکنون در واگذاریها کمتر مورد توجه قرار گرفته است و ما رسالت خود می دانیم که بیشتر به این دو مقوله بپردازیم و از پیشنهادات مفید در این زمینه استقبال می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در مورد حمایت از بخش خصوصی واقعی و نیز سهام عدالت گفت: بر این اساس کارگروه ویژه ای در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد و با توجه به بررسی‌ها و کار کارشناسی انجام شده در این زمینه، تلاش می کنیم هرچه سریعتر مقدمات آزادسازی سهام عدالت را فراهم کنیم تا مردم از منافع این طرح بهره مند شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که صندوق‌های قابل معامله یکی از ساختارهای مفید برای مدیریت سهام عدالت در کشورند تاکید کرد: باید تلاش کنیم با واگذاری سهام دولتی به بخش خصوصی، رسالت دولت را به سمت سیاستگذاری و هدایت‌گری میل دهیم.

در سال های گذشته مکررا عنان می شد «بر اساس قانون به میزانی که پرداخت اقساط سهام یا تخفیف هنگام دریافت سهام، از میزان وثیقه سهام عدالت آزاد می شود و سهامداران نیز به همان اندازه اجازه فروش سهام خود را دارند و هیچ منع قانونی در این زمینه وجود ندارد».
توضیحی که در این رابطه لازم است داده شود این است که مردم بابت خرید و فروش سهام عدالت هیچ گونه هزینه ای پرداخت نکرده اند و دولت این سهام را به صورت قرض به مردم واگذار کرده و مردم به دولت بدهکار هستند. از آن طرف دولت برای اینکه به پول خود برسد، هر بار که سود سهام پرداخت می کند، از محل این سود مبلغی را به صورت اقساط برداشت و باقی را به دارنده سهام پرداخت خواهد کرد. این کار همچنان ادامه دارد تا زمانی که کل بدهی و وام صاحب سهام مستهلک و به دولت پرداخت شود. در آن هنگام سهام آزادشده و کلاً به سهامدار تعلق می گیرد. اما این موضوع بر حسب نوع سهام و فرد گیرنده سهام از دو تا ده سال زمان می برد.

 

برچسب ها

نظرات شما