ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۸
ناحیه منو


فون واژه چیست ؟

به گزارش حساب من ،برای جواب به این سوال که فون واژه چیست می توان در یک کلام گفت ، تبدیل شماره به نام، ۰۹۱۲TARANEH هشتادمیلیون‌تومان قیمت دارد. یک شماره  talakob 0912 هم حدود صدمیلیون‌تومان ...

به گزارش حساب من ،برای جواب به این سوال که فون واژه چیست می توان در یک کلام گفت ، تبدیل شماره به نام، ۰۹۱۲TARANEH هشتادمیلیون‌تومان قیمت دارد. یک شماره  talakob 0912 هم حدود صدمیلیون‌تومان می‌ارزد. بالاترین قیمتی که از فون‌واژه‌های در یکی از این سایت‌ها درج شده است، فون‌واژه service 0912 است که صدمیلیون‌تومان پیشنهاد شده است و همه مدعی هستند با فون واژه مسیر ثروت هموار می شود.

قیمت‌های بالای ۸۰میلیون متعلق به شماره‌هایی است که می‌توان با آنها اسامی هفت‌حرفی ساخت و هیچ عددی باقی نمی‌ماند. چون به محض اینکه عددی به اول و آخر فون‌واژه اضافه می‌شود قیمت هم ناگهان پایین می‌آید. YAALI  ۰۹۱۲۶۶پنج‌میلیون‌تومان می‌ارزد. MINA342 0912‌ هم حدود شش‌میلیون‌تومان. برخی فون‌واژه‌ها هم آشناست و هم معروف اما قیمت آن زیاد نیست. MANOTO1 0912 تنها یک‌میلیون‌تومان قیمت دارد. قیمت‌ها بالاست اما مدیر یکی از سایت‌های فعال در زمینه خریدوفروش فون‌واژه‌ها به «شرق» می‌گوید: ممکن است اکنون قیمت‌ها کمی تند باشد و حتی خریدوفروش چندانی صورت نگیرد اما کم‌کم این تجارت رونق می‌گیرد. چون در بررسی‌هایی که انجام شده شاید کمتر از ۱۰درصد مردم از وجود فون‌واژه‌ها خبر‌دار باشند. به همین دلیل بازار خریدوفروش فون‌واژه‌‌ها هنوز داغ نشده است، اما فقط کافی است چند سالی بگذرد و تبلیغات لازم انجام شود. آن وقت است که این قیمت‌ها واقعی می‌شود. وی تاکید می‌کند مثلا یک نام خاص را در نظر بگیرید؛ amirali مگر چند شماره را می‌توان پیدا کرد که فون‌واژه آن را بتوان درست کرد؟ اما هزاران نفر با این نام وجود دارند که احتمالا دلشان بخواهد شماره‌شان amirali 0912 باشد آن وقت است که می‌توان این شماره را به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخت!

قیمت‌ها متنوع است؛ از یک‌میلیون تا ۵۰۰میلیون‌تومان برای یک خط تلفن همراه ثابت. اما این‌بار معیار اصلی تنها رندبودن و ردیف‌شدن اعداد پشت‌سر هم نیست، این‌‌بار بحث بر سر حروف است. یعنی اگر بخواهید خط تلفنی با نام خود داشته باشید یا مطابق حرفه‌تان، باید از چهارمیلیون تا ۵۰۰میلیون‌تومان پول بدهید. شرکت‌های تلفن همراه این بار شماره‌های خود را با عنوان رندبودن اعداد یا مطابقت آن با تاریخ تولد و همسانی آن با شماره‌های مختلف نمی‌فروشند. اکنون موضوع فروش سیم‌کارت‌هایی است با نام و حرفه یا برند تجاری مشتری که اگر خریدار آن باشد، باید حداقل صدمیلیون‌تومان برای یک سیم‌کارت هزینه کند.
«فون‌واژه» اصطلاح جدیدی است در دنیای قیمت‌های سیم‌کارت‌های تلفن همراه؛ فون‌واژه که از آن با عنوان شماره رند اسمی، رند حروفی، شماره ترکیبی یا تلواژه هم یاد می‌شود، شماره تلفنی است که به‌جای اینکه با اعداد بیان شود با حروف بیان می‌شود. این نوع شماره‌ها از روی حروف مندرج روی دکمه‌های شماره‌گیر تلفن یا موبایل گرفته می‌شوند و به یادسپاری آنها بسیار راحت‌تر از به‌یادسپردن یک شماره تلفن عددی است. علت چاپ حروف روی دکمه‌های شماره‌گیر گوشی‌های تلفن این است که در آمریکا، اروپا و همچنین ایران، بعضی افراد و شرکت‌ها به جای اینکه شماره تلفن خود را با عدد بیان کنند، با حروف بیان می‌کنند. اکثر شرکت‌های تجاری بزرگ در دنیا فون‌واژه دارند. در ایران هم اولین‌بار مخابرات حدود دوسال پیش از این قابلیت واژه‌سازی اعداد استفاده تجاری کرد و شماره‌های ثابت خود را که به‌نام برندی خاص تعلق می‌گرفت، با قیمت‌های بسیار بالایی فروخت. اما فروش شماره براساس فون‌واژه از تلفن‌های ثابت به تلفن همراه رسیده و تجارت میلیونی در ایران راه انداخته است.

خط رایتل ۲۰میلیون‌تومانی
فون‌واژه‌ها به دنیای سیم‌کارت‌های ایرانسل و رایتل هم وارد شده‌اند. قیمت‌ها البته کمی از سیم‌کارت‌های دایمی همراه اول کمتر است اما احتمالا قیمت ۲۰میلیون‌تومان برای یک سیم‌کارت رایتل چندان متداول نباشد. یک سیم‌کارت رایتل ۰۹۲۰ با حروفی خاص از یک حرفه، ۲۰میلیون‌تومان قیمت خورده است. باقی موارد هم از ۸۰۰هزارتومان تا ۱۰میلیون‌تومان در نوسان است. سیم‌کارت‌های ایرانسل هم با اسامی خاص یا برندی مشخص بین ۴۰۰هزارتومان تا یکی،دومیلیون‌تومان قیمت خورده‌اند.

سیم‌کارتی با قیمت یک خانه
جدای از فون‌واژه‌ها، هنوز هم شماره‌های رند قیمت‌های نجومی دارند. رند گفتاری، رند ترازویی، رند میلیونی، رند پله‌ای و… همه مواردی است که بر قیمت سیم‌کارت‌ها تاثیر می‌گذارد. در میان سیم‌کارت‌های همراه اول، شماره‌های رند میلیونی قیمت بالایی دارند. شماره‌هایی که قیمت آنها از ۱۵۵ تا ۵۵۰میلیون‌تومان در نوسان است. شماره دیگری وجود دارد که تمام اعداد به ترتیب پشت‌سرهم آمده است که با یک جابه‌جایی کوچک به‌خاطرسپردن آن بسیار ساده است. این سیم‌کارت ۴۰۰میلیون‌تومان می‌ارزد. همتراز قیمت یک خانه در تهران. نوع دیگری از شماره‌ها وجود دارد که رند ترازویی نام دارند. پیش‌شماره را که کنار بگذارید سه رقم در اول و سه رقم در آخر به‌صورت کاملا مشابه تکرار شده و تنها یک عدد در آن میان وجود دارد. مانند ۴۰۶۵۴۰۶. این شماره بسته به نوع پیش‌شماره و میزان رندی اعداد دوطرف، از ۱۰ تا ۱۶۰میلیون‌تومان قیمت دارد. برخی شماره‌ها هم رند گفتاری هستند. آنها هم بین ۲۸۰ تا ۱۵۰میلیون‌تومان قیمت دارند.

«ده بیست س پونزده» ۶میلیونی
در این میان ابتکار برخی از آگهی‌دهندگان جالب است برای رندکردن شماره‌شان. یک شماره رایتل ۱۰۲۰۳۱۵، شش‌میلیون‌تومان قیمت خورده است. شماره نه رند است و نه فون‌واژه خاصی است. اما افراد را یاد یک شعر نوستالژیک می‌اندازد؛ «ده بیست س پونزده». برای خرید شماره‌ای با این ویژگی شاید پرداخت شش‌میلیون‌تومان زیاد نباشد. حتی اگر یک سیم‌کارت اعتباری رایتل باشد.

لینک ثبت نام فون واژه شرکت مخابرات به شرح زیر است:

www.tct.ir

برچسب ها

نظرات شما

  قاسمی می گوید :

  مقاله بسیار خواندنی است

  بینام می گوید :

  لطفا به جای جو دادن کاذب یک گزارش کامل راجع به مزایای چنین شماره هایی تهیه کنید.
  ظاهرا ما سالها خواب بودیم و نمی دونستیم این حروف روی تلفنهای رومیزی برای چیه!

  مریم می گوید :

  در این رابطه بستگی به سلیقه افراد دارد