ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۵۴
ناحیه منو


قدرت خرید مسکن در ایران

به گزارش حساب من پیرامون قدرت خرید مسکن بسیاری از کارشناسان مسکن معتقدند حباب‌های قیمت بازار مسکن تخلیه شده و قیمت‌ها به کف رسیده است. فروشندگان واقعی ملک برای به فروش رسیدن آپارتمان‌هایشان انعطاف بیشتری به ...

به گزارش حساب من پیرامون قدرت خرید مسکن بسیاری از کارشناسان مسکن معتقدند حباب‌های قیمت بازار مسکن تخلیه شده و قیمت‌ها به کف رسیده است. فروشندگان واقعی ملک برای به فروش رسیدن آپارتمان‌هایشان انعطاف بیشتری به خرج می‌دهند. بسیاری از بساز و بفروش‌ها نیز برای خرید زمین، آپارتمان‌های نوسازشان را به حداقل قیمت می‌فروشند، اما با این وجود هنوز نقدینگی لازم برای استفاده از شرایط به وجود آمده، وجود ندارد. در حال حاضر، اگرچه قیمت مسکن به‌عنوان دغدغه اصلی و همیشگی خریداران مسکن، رام شده و کاهش نسبی پیدا کرده است، اما «نبود قدرت خرید» به‌عنوان مشکل بزرگتر، مانع بهره‌برداری خریداران از شرایط کنونی بازار مسکن شده است.بیشتر فعالان بازار مسکن معتقد هستند با توجه به کاهش قیمت‌ها، خریداران رغبت بیشتری برای خرید دارند.

برخی سهم خانه‌های کوچک را در رونق بازار بیش از سایر بخش‌های موجود در بازار مسکن می‌دانند زیرا هنوز نقدینگی خریداران به اندازه افزایش جهش دو سال پیش نرسیده است و هنوز هم خرید خانه برای بسیاری دست نیافتنی است.
به همین دلیل با وجود اظهار نظرهایی که در خصوص خروج بازار مسکن از رکود می‌شود ازنگاه برخی مشاوران املاک در تهران بازار همچنان راکد است. براساس آمار در مجموعه شهری تهران حدود ۸ تا ۹ هزار مشاور املاک ثبت شده وجود دارد و با توجه به حجم معاملات تهران در آذرماه که ۱۴ هزار مبایعه‌نامه توسط این بنگاه‌ها تنظیم شده است، به طور میانگین سهم هر کدام از بنگاه‌ها حدود ۵/۱ فقره قرارداد است و این یعنی بدترین وضعیت کسب‌و‌کار واسطه‌های بازار مسکن.
به گفته یکی از مشاوران املاک؛ بازار مسکن هنوز از رکود خارج نشده است. وقتی گفته می‌شود بازار مسکن و قدرت خرید مسکن در حال خروج از رکود است و ۲۰ درصد افزایش معاملات صورت گرفته است  در مقایسه با سال گذشته دارای رشد محسوب می‌شود. بازار هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده است، وقتی می‌توان گفت بازار نفس کشیده است که به جای ۱۴ هزار قرارداد، ۳۶ هزار قرارداد تنظیم شود.
حسام الدین عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اما اعتقاد دارد بازار برای خرید و فروش، وضعیت مناسبی دارد و می‌گوید: به تمام سازندگان مسکن توصیه می‌کنم از فرصت ایجاد شده در بازار شب عید مسکن استفاده کنند و با فروش واحدهای نوساز و آماده خود، منابع مالی لازم برای شروع و ساخت پروژه‌های جدید را حاصل کنند.
عقبایی با بیان اینکه هم اکنون فرصت خوبی برای فروش واحدهای نوساز است، اضافه می‌کند: سازندگان با شروع فصل گرم به نقدینگی بیشتری برای تکمیل پروژه‌های خود نیازمندند، بنابراین به آنها پیشنهاد می‌کنم با جلوگیری از فوت وقت، منتظر افزایش قیمت و بازگشت حباب به بازار فروش واحدهای نوساز نباشند و هر چه سریع‌تر نسبت به تزریق واحدهای آماده خود به بازار فروش و نقد کردن سرمایه خود اقدام کنند، چرا که به این زودی، بازار مسکن با رشد قیمت مواجه نخواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت مسکن به سطح واقعی رسیده است، می‌گوید: این تصور که احتکار مسکن در شرایط فعلی می‌تواند باعث افزایش قیمت و سود بیشتر برای سازندگان شود کاملا اشتباه است و ما شاخص‌های مربوط به این افزایش را که نتیجه احتکار باشد در حال حاضر در بازار مسکن رصد نمی کنیم.

برچسب ها

نظرات شما

  mohadese می گوید :

  zero!!

  ذعیمیان می گوید :

  شرایط برای خرید مسکن مساعد است به امید دولت و بانک نباید بود با فکر وبرنامه باید برایخرید و فروش مسکن اقدام کرد

  حمیدرضا می گوید :

  با این وام مسکن بی هدف وبی برنامه دولت فعلا مسکن سر وسامان درستی ندارد