ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۵۹
ناحیه منو


قرارداد پست ایران با ebay، آمازون و علی‌بابا

پست ایران اما با وجود پیشگامی ایران از زمان باستان در امر پست و عمومی شدن در قالب اداری از زمان امیرکبیر به دلیل رویکردهای سنتی و همراهی کند با روند فناوری‌های ارتباطی نوین، تا ...

پست ایران اما با وجود پیشگامی ایران از زمان باستان در امر پست و عمومی شدن در قالب اداری از زمان امیرکبیر به دلیل رویکردهای سنتی و همراهی کند با روند فناوری‌های ارتباطی نوین، تا سال ۱۳۹۲ با ۳۵۵۰ میلیارد ریال زیان انباشته یک شرکت زیان‌ده شناخته می‌شد اما از دو سال پیش با تغییر رویکرد خود و همراهی با فناوری‌های روز توانست با رسیدن به نقطه سربه‌سر و آغاز سوددهی اندک اما فزاینده ۵۴ میلیارد ریال از زیان انباشته خود بکاهد.

مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ما در همین خصوص، ضمن بیان مطالب فوق از اصلاح ساختارهای این شرکت در بخش نیروی انسانی، اقتصادی، مالی و فنی خبر داد و گفت: ۱۰۱ ردیف مدیریتی و ۱۷۰۰ نیروی مازاد در قالب لغو قرارداد با برخی شرکت‌ها، بازخرید و بازنشستگی در راستای چابک‌سازی این مجموعه حذف شده‎اند.

حسین مهری همچنین از تفاهم‌نامه این شرکت با فروشگاه‌های الکترونیکی بین‌المللی خبر داد و گفت: علاوه بر تفاهم با دیجی‌کالا و پیک بادپا، با فروشگاه‌های Ebay، آمازون و علی بابا نیز تفاهم‌نامه‌هایی را به شکل بین‌المللی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اساسنامه شرکت پست در صف انتظار طرح در صحن علنی مجلس جهت تصویب است، اظهار کرد: با تصویب این اساسنامه که کار بررسی‌ آن در کمیسیون‌های اصلی و فرعی مجلس به اتمام رسیده، پست به “شرکت پست ملی جمهوری اسلامی ایران” تبدیل می‌شود.

مهری افزود: در این صورت این شرکت نیز مانند یک اپراتور پستی، کار خدمات پایه پستی را انجام می‌دهد و در مباحث ارزش فزوده‌ای با یک یا دو اپراتور پستی بخش خصوصی که در آینده پروانه فعالیت می‌گیرند، رقابت خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت پست با بیان اینکه به سمت الزام اتحادیه جهانی پست رفته‌ایم، گفت: این اتحادیه کلیه پست‌های دنیا را موظف کرده تا به سمت سه وجه ۱. فیزیکی، ۲. الکترونیکی و ۳. مالی حرکت کنند و به تلفیق این سه وجه با یکدیگر بپردازند که ما در این راستا مباحثی نظیر تجارت الکترونیکی، E-Box، پست لجستیک، TLS و USSD را در دستور کار قرار داده‌ایم.

او با اشاره به کاهش حجم پست‌نامه‌ها در دنیا گفت: این کاهش در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به ترتیب ۱.۵، ۳ و ۴ درصد بوده در حالیکه ۵۰ درصد سهم درآمدهای پستی دنیا از پست نامه‌هاست. لذا باید به سمت تلفیق سه وجه مورد نظر اتحادیه جهانی پست و ارائه خدمات ارزش افزوده بیشتر برویم.

معاون وزیر ارتباطات اشاره‌ای به درآمدهای پست در بخش‌های مختلف داشت و گفت: در سرویس‌های پست سفارشی و امانات-تجارت الکترونیکی به ترتیب ۳ و ۲ درصد رشد داشته‌ایم؛ در سرویس‌های پست عادی و پیشتاز نیز به ترتیب با ۲۲ و ۲ درصد کاهش ترافیک مواجه شده‌ایم.

رئیس هیات مدیره پست با اشاره به قراردادهای این شرکت با فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی در راستای توزیع کالاها گفت: با دیجی‌کالا تفاهم‌نامه‌ای را داشته‌ایم تا این کار را انجام دهیم و حتی قرار شد فضاهایی را در اختیار فعالان این فروشگاه اینترنتی نیز قرار دهیم تا کار توزیع راحت‌تر انجام شود.

او افزود: با پیک بادپا نیز چنین تفاهم‌نامه‌ای را به شکل مشابه داشته‌ایم. مهری در ارتباط با تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی این شرکت نیز گفت: با فروشگاه‌های Ebay، آمازون و علی بابا تفاهم‌هایی را داشتیم ککه کار با Ebay تقریبا تمام شده و با دو فروشگاه دیگر نیز به زودی اجرایی می‌شود.

برچسب ها

نظرات شما