ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۰۷:۵۰
ناحیه منو


قیمت دلار گران تر می شود؟

در سال‌های مختلف به دلیل بالا بودن قیمت دلار و قیمت نفت، کم بودن فشار تحریم‌ها و بالا بودن تولید داخلی، نیاز کمتری به واردات وجود داشت، اما با کاهش عرضه دلار، کاهش قیمت نفت ...

در سال‌های مختلف به دلیل بالا بودن قیمت دلار و قیمت نفت، کم بودن فشار تحریم‌ها و بالا بودن تولید داخلی، نیاز کمتری به واردات وجود داشت، اما با کاهش عرضه دلار، کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدهای نفتی، مسایل مرتبط با تحریم و …، واردات افزایش یافته است. از سوی دیگر، فشار ناشی از افزایش واردات به دلیل کمبود تولید داخلی و نیاز به واردات باعث می‌شود که قیمت دلار در اقتصاد ایران بالا برود.

این وضعیت در حالی است که دولت با کسری بودجه مواجه است و درآمدهای دولت پائین آمده و هزینه‌ها بالا رفته است؛ بنابراین دولت به دنبال منبع درآمد می‌گردد تا بتواند کسری بودجه را پوشش دهد. یکی از راه‌های دولت پیش از این برای ارزان شدن قیمت ارز ارائه سوبسید بود اما در حال حاضر دولت نمی‌تواند این کار را انجام دهد و دلار را با قیمت ارزان وارد بازار کند. از سوی دیگر، دولت چندان ناراضی نیست که قیمت دلار بالا برود تا بتواند بدهی خود را از طریق افزایش نرخ ارز تامین کند.

یوسفی گفت: همانطور که پیش از این نیز با تغییر قیمت ارز دلار از نرخ مرجع به مبادله ای و رسیدن آن به حدود ۲۴۰۰ تومان، دولت توانست بدهی خود را به سیستم بانکی پوشش دهد و در حال حاضر هم ممکن است که از این طریق بخشی از بدهی‌های خود را بپردازد و البته راهی جز این نیز ندارد.

به گفته این اقتصاددان، تقاضا برای دلار در بازار زیاد و عرضه آن کم است و همین امر هم باعث افزایش قیمت این نوع ارز می‌شود و البته سایر عوامل هم در آن بی تاثیر نیست، به ویژه کاهش توان ارزی دولت و کاهش قیمت نفت باعث می‌شود که مسئولان به فکر ذخیره کردن ارزها بیافتند و به راحتی آن را مصرف نکنند و برای آینده نگهداری کنند.

علی طیب نیا در واکنش به سقوط شاخص بورس و نوسانات اخیر ارزی گفت: مردم بدانند در شرایطی که عوامل واقعی تغییر نکرده است، نباید رفتارهای هیجانی داشته باشند. وزیر اقتصاد گفت: کسانی که در این شرایط متأثر از عوامل روانی ، رفتار می‌کنند با زیان مواجه خواهند شد؛ همان طور که در گذشته هم شاهد این وضع بودیم.طیب نیا افزود: در دوره کوتاه مدت نرخ ارز افزایش می یابد و کسانی که در این دوره خرید می کنند، قطعا با زیان مواجه و پشیمان می‌شوند.

وی با بیان اینکه در یک سال اخیر چند بار این موضوع را تجربه کرده ایم، گفت: مردم ما که این تجربه را داشته اند، از رفتار هیجانی پرهیز کنند.طیب نیا اظهار داشت: تغییرات چند روز اخیر عمدتاً ناشی از برخی هیجانات و عوامل روانی است که در بازار رخ می‌دهد و متأثر از برخی خبرهای منتشره در بازار است.وی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند در شرایط بنیانی و واقعی اقتصاد کشور هیچ تغییر خاصی حاصل نشده و این تغییرات گذراست.

طیب نیا درباره اینکه برای تقویت بازار سرمایه چه تمهیداتی اندیشیده اید؟ گفت: اقدامات مثبتی شده است.وی افزود: با فعالان بازار سرمایه تماس‌هایی داشته ایم و اشخاص حقوقی و افراد مؤثر بازار سرمایه به خوبی واقف هستند که نوسانات کوتاه مدت است و ادامه پیدا نمی‌کند.وزیر اقتصاد گفت: بنابراین انتظار ما این است که این روند به زودی به انتهای خود برسد و باز شاهد یک روند مثبت و با ثبات در بازار باشیم.

برچسب ها

نظرات شما

  فکوری می گوید :

  مردم اگاه وروشن هستند وبه حرفهای پوج وبی ربط ترتیب اثر نمیدهند

  reza seyyed saadati می گوید :

  ای داد بی داد

  shahab می گوید :

  vaghean roshon mishe ziad konan gheimato!?