ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۲۰
ناحیه منو


قیمت گذاری خودرو

قیمت گذاری خودرو این روزها نقل همه محافل است ، به گزارش حساب من : روح‌الله عباس پور با اعلام اینکه کارگروهی در این کمیسیون در حال تهیه گزارشی در ارتباط با نحوه عملکرد شورای ...

قیمت گذاری خودرو این روزها نقل همه محافل است ، به گزارش حساب من : روح‌الله عباس پور با اعلام اینکه کارگروهی در این کمیسیون در حال تهیه گزارشی در ارتباط با نحوه عملکرد شورای رقابت و وضعیت قیمت گذاری خودرو است، گفت: شورای رقابت حق قیمت گذاری خودرو را ندارد و صرفاً می‌تواند در شرایط انحصاری برای قیمت گذاری خودرو ورود و دنبال کند.قناعتی ادامه داد: از این رو هر گونه قیمت‌گذاری خودرو که تا کنون توسط این شورا صورت گرفته، غیر قانونی و خلاف قانون بوده است.

به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، روح‌الله عباس پور افزود: کاهش دو تا سه درصدی قیمت خودرو توسط خودروسازان بسیار کم است و به نظر اغلب اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، قیمت خودرو باید کاهش بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به افزایش واردات خودرو به کشور از ابتدای سال جاری اظهار کرد: حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی مستلزم حمایت از تولیدات داخلی است و در چنین شرایطی، ورود خودروهای خارجی، با سهولت و بدون محدودیت به تولید داخلی ضربه می‌زند.

عباس‌پور با بیان اینکه در این جریان، تولیدکنندگان داخلی نیز باید نسبت به ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده و میزان مصرف سوخت خودروهای تولیدی خود اقدام کنند تا رویکرد مردم نسبت به خودروهای داخلی تغییر کند، تصریح کرد: امروز موضوع اشتغال‌زایی و توجه به تولیدات داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است و تکیه بر واردات، به تولید و اشتغال آسیب خواهد زد.

نماینده مردم بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه تحریم‌ها در صنعت خودرو همچنان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی افزایش واردات خودرو بر خلاف اهداف نظام و راهبرد اقتصاد مقاومتی است و باید نسبت به این مساله نظارت و کنترل بیشتری انجام پذیرد.

فرمول قسمت گذاری خودرو در حال حاضر به شکل زیر است :
(دو درصد – شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو
البته با توجه به آنکه شاخص کیفیت خودرو به‌طور معمول در هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و حتی با فرض این‌که کیفیت خودرویی نسبت به سال قبل کاهش یافته باشد، میزان این شاخص به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد خواهد بود که تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز بوده و قابل چشم‌پوشی است. بنابراین ساده شده این فرمول برابر است با:
(دو درصد – نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

واضح است که برای رسیدن به قیمت متعادل هم خودروسازان و دولت باید از سودی فزاینده چشم پوشی کنند!!!

 

برچسب ها

نظرات شما