ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۰۰
ناحیه منو


لزوم بررسی اقتصاد اسلامی

عباس میرآخور اقتصاددان، نماینده پیشین ایران در صندوق بین‌المللی پول و معاون رئیس این صندوق، سال‌هاست در حوزه اقتصاد اسلامی پژوهش می‌کند.وي كه موفق شده، بانكداري اسلامي را به‌عنوان يك روش علمي بانكداري در صندوق ...

عباس میرآخور اقتصاددان، نماینده پیشین ایران در صندوق بین‌المللی پول و معاون رئیس این صندوق، سال‌هاست در حوزه اقتصاد اسلامی پژوهش می‌کند.وی که موفق شده، بانکداری اسلامی را به‌عنوان یک روش علمی بانکداری در صندوق بین‌المللی پول به تصویب برساند، اخیرا در نشستی با حضور کارشناسان به بررسی آخرین وضعیت اقتصاد اسلامی در جهان پرداخته است که در ذیل خلاصه آن می‌آید:
اقتصاد اسلامی به‌دلیل ظرفیت‌هایی که دارد در جهان در حال فراگیرشدن است و این احتمال وجود دارد که یک نظام شبه اسلامی جایگزین سیستم سنتی سرمایه‌داری در دنیا شود.

اقتصاد اسلامی باعث می‌شود سیستم مالی، پولی و بانکی باثبات و آسیب‌ناپذیری در کشور حاکم شود. چنین سیستمی توانایی مقابله و رفع مشکلات بسیاری مانند بیکاری، تورم و رکود را دارد. در ۳۰سال گذشته میانگین رشد بانکداری اسلامی یا رشد منابع اسلامی در حدود ۱۵ تا ۲۰درصد تخمین زده شده است.

البته این رشد از سال۲۰۰۷ یعنی از زمان بحران بدهی‌ها بیشتر بوده است. پیش‌بینی درخصوص آینده این است که رشد این نرخ ادامه خواهد داشت و احتمال شتاب گرفتن و جهانگیر شدن آن بسیار زیاد است. هر سه‌سال‌ونیم دارایی‌های اسلامی در این زمینه دوبرابر می‌شود. با این حال هنوز مقدار کمی از سرمایه‌ها و دارایی‌های بانکی دنیا روی دارایی‌های اسلامی متمرکز شده است. در ضمن به‌خاطر خصوصیاتی که از بانکداری و تأمین اسلامی داده می‌شود احتمال این هست که این سیستم جانشین سیستم فعلی سنتی سرمایه‌داری شود. چون خطرات سیستم که بحران آن را در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ شاهد بودیم هنوز ادامه دارد.

۳دلیل عمده برای رشد بانکداری اسلامی و سیستم تأمین اسلامی وجود دارد؛ یکی تقاضای مسلمانان برای تأمین مالی و بانکداری اسلامی است. دلیل دوم دلارهای نفتی است. سومین دلیلی که ارائه می‌دهند ضعف سیستم سنتی سرمایه‌داری در تأمین مالی است که اساسا برپایه بدهی‌ها با مکانیسم نرخ بهره کار کرده و این سیستم پولی و مالی را بحران‌زا و آسیب‌پذیر می‌کند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در پیاده‌سازی‌ نظام پولی و مالی اسلامی وجود دارد، سیاست‌های پولی است. تا وقتی که سیاست‌های پولی براساس نرخ بهره باشد، حتی اگر تمام بانک‌ها هم اسلامی شوند پایه ربا می‌ماند. سیستمی که براساس بیع پیاده می‌شود باعث ثبات اقتصادی و حفظ تعادل می‌شود.در ایران ادعای اسلامی بودن بانک‌ها در حدی است که فقط ربا حذف شده است. این در حالی است که هنوز اسلامی‌شدن برای ما آرمان بسیار بزرگ و کاری تمام ناشدنی است. در حقیقت ربا حذف می‌شود اما هنوز اسلامی شدن بانک‌ها و سیستم پولی ما یک آرمان است.

برچسب ها

نظرات شما

    اقتصاد اسلامی درصندوق بین المللی پول حایگاه تقریبا متوسط دارد وکشورهایعربی بااین سیستم میانه خوبی ندارند

    تهرانی می گوید :

    به نکته مهمی اشاره کردید