ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۳۸
ناحیه منو


مشکلات مسکن مهر

کسی که او را دست راست روحانی می نامند و مصاحبه های جنجالی از او کم یافت نمی شود : اکبر ترکان ! وی پیرامون مشکلات مسکن مهر در همدان عنوان کرد : نظارت ضعیف ...

کسی که او را دست راست روحانی می نامند و مصاحبه های جنجالی از او کم یافت نمی شود : اکبر ترکان ! وی پیرامون مشکلات مسکن مهر در همدان عنوان کرد : نظارت ضعیف بر روند ساخت مساکن مهر موجب شد که مهندسان ناظر با دریافت ۳۰ هزار ریال بابت هر یک متر، بنا را تایید کنند. وی اضافه کرد: مشکلات کنونی مسکن مهر ناشی از نظارت های ضعیف و غیر واقعی صورت گرفته است به گونه ای که فندانسیون برخی از این پروژه ها ایراد اساسی دارد. مشاور ارشد رییس جمهوری با بیان این که هر فردی را نمی توان متقاضی مسکن برشمرد، گفت: متقاضی موثر کسی است که بخشی از هزینه ساخت و ساز بنا را از محل آورده شخصی تعیین کند و محرز شود.

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تشریح وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان در سه بخش طراحی، اجرا و نظارت، از روند نظارت در این حوزه گلایه کرد.وی با طرح این سوال که چرا باید عمر ساختمان در ایران پایین باشد، گفت: با توجه به الزامی نبودن بحث طراحی ساختمان در بناهای زیر یک هزار متر توسط مجریان ذی صلاح، این خلاء زمینه ورود فعالان دیگر مشاغل به حرفه ساخت و ساز را فراهم آورده و این افراد بواسطه نداشتن پرونده کاری مرتکب تخلفات می شوند.

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: ۸۰ درصد از درآمد شهرداری ها از محل کمیسیون ماده ۱۰۰ و ماده پنج که درباره رسیدگی به تخلفات است، کسب می شود.

 

ترکان همچنین در ارتباط با توجه به معماری ایرانی اسلامی در ساخت و سازها توضیح داد: ساخت و ساز در هر منطقه به تناسب اقلیم، آب و هوا، رفتار اجتماعی و فرهنگ صورت می گیرد و نمی توان انتظار داشت همه مناطق از یک الگو تبعیت کنند.وی گفت: معماری اقلیمی با توجه به سبک زندگی اسلامی در برخی استان ها تدوین و در آن با تشریح تاریخچه معماری و شهرسازی یک سند راهبردی تهیه و آماده ارایه شده است.

 

مشاور اقتصادی رییس جمهوری بیان کرد: نظام مهندسی ساختمان باید سند مدونی در این زمینه تهیه کند که این سند گویای هویت و تاریخچه معماری آن منطقه باشد که هنوز این سند در همدان منتشر نشده است.وی با تاکید بر این که ˈ اطمینانی از انجام کنترل کیفیت بر روی مصالح ساختمانی دارای استاندارد اجباری ندارمˈ، افزود: فولاد فاقد مشخصات اکنون در سطح وسیعی از کشور توزیع شده است.

 

ترکان تاکید کرد: نباید اجازه داد تولیدات فاقد کیفیت وارد بازار شوند که برای تحقق این امر کارشناسان نظام مهندسی آمادگی دارند بر روند تولید مصالح بازدید و نظارت کنند.وی به خریداران توصیه کرد: املاک فاقد شناسنامه فنی و ملکی را خریداری نکنند و در صورت مواجهه با چنین بناهایی حتی همکاران او در سازمان نظام مهندسی را مواخذه کنند.

 

وی گفت: در صورت رایج شدن امتناع مردم از خرید خانه های فاقد شناسنامه فنی و افزایش مطالبات مردم در این حوزه به طور حتم نظارت نیز افزایش می یابد.مشاور ارشد رییس جمهوری و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، عصر چهارشنبه در آیین افتتاحیه نمایشگاه صنعت ساختمان همدان حضور یافت.رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین در آیین گشایش نمایشگاه صنعت ساختمان در همدان گفت: این سازمان باید نسبت به علت پایین بودن عمر ساختمان در ایران به نسبت سایر کشورها پاسخگو باشد.

 

ترکان افزود: مطالبات مردم نسبت به سازمان نظام مهندسی باید آشکار شود.

 

وی گفت: در حالی که مصالح مورد مصرف در ساختمان مطابق با مصالح مورد استفاده در بناهای کشورهای خارجی است، چرا باید یک ساختمان در ایران ۳۰ سال و خارج از کشور ۱۰۰ سال عمر کند.

 

وی افزود: بر اساس بررسی های صورت گرفته، جنس مصالح و اصول طراحی بسیار نزدیک به دیگر کشورها است بر همین اساس نباید شاهد بروز چنین مشکلاتی باشیم.

 

ترکان با بیان این که مجری و ناظر ذی صلاح باید کار خود را به نحو مطلوب انجام دهند، افزود: خانوارهای ایرانی یک عمر پس انداز خود را برای تامین مسکن هزینه می کنند بنابراین باید این واحد مسکونی توسط چند نسل مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی علت پایین بودن عمر ساختمان را خلاء نظارت مجری صاحب صلاحیت ذکر کرد و گفت: اکنون مسیر برای ورود افراد فعال در مشاغل مختلف در قامت مجری ذی صلاح سازنده ساختمان باز است و هم این امر منجر به از بین رفتن خانه در کوچکترین زلزله می شود.

 

ترکان همچنین خواستار توجه به گردشگری حلال شد و بیان کرد: چنانچه خدمت رسانی در حوزه گردشگری ضعیف باشد شاهد رونق بازار گردشگری کشورهای رقیب خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: گردشگری برخی کشورها خلاف موازین شرعی است و ایرانیانی که به این کشورها مسافرت می کنند علاوه بر صرف هزینه هنگفت از نظر فرهنگی آسیب می بینند.

 

* سالانه هزار ۸۰۰ کارگر در حوادث کار جان خود را از دست می دهند

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین در حاشیه بازدید از این نمایشگاه صنعت ساختمان به خبرنگاران گفت: سالانه یک هزار و ۸۰۰ کارگر در حوادث کار جان خود را از دست می دهند.

 

ترکان اضافه کرد: آمار متوفیان حوادث کار در سال گذشته به یک هزار و ۹۰۰ نفر رسید.

 

وی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از متوفیان سوانح کار مربوط به صنعت ساختمان هستند که به علت سقوط از ارتفاع، استفاده نکردن از کلاه ایمنی یا سقوط اجسام و قطعات از ارتفاع، گود برداری غیر اصولی و برق گرفتگی فوت می کنند

 

مشاور ارشد رییس جمهوری گفت: با وجود این که هفت درصد تولید ناخالص ملی مربوط به صنعت ساختمان است، ولی میزان اشتغال در این حوزه بیش از ۱۰ درصد است.ترکان افزود: تولیدات ۱۴۰ رشته صنعتی شامل فولاد، سیمان، لوازم برقی، تاسیساتی، اتصالات و تزئینات ساختمان و نازک کاری در ساختمان به کار برده می شود و رکود عمیق صنعت ساختمان تمامی این زمینه ها را تحت شعاع قرار می دهد

گفتنی ست صنعت ساختمان ۹۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش در خود می بیند و نیازمند نظارت دقیق تر مسئولین ذیربط می باشد.

برچسب ها

نظرات شما