ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۲۸
ناحیه منو


معادلات اقتصادی در این هفته

معادلات اقتصادی در این هفته ارز و طلا: در بازار ارز، دلار با 3450 تومان معاوضه می شود که تغییر چندانی به نسبت هفته قبل نداشته. با این حال در پی افت جهانی نرخ طلا، تا زمان ...

چگونه در بورس معامله کنیم ؟

معادلات اقتصادی در این هفته

ارز و طلا:
در بازار ارز، دلار با ۳۴۵۰ تومان معاوضه می شود که تغییر چندانی به نسبت هفته قبل نداشته. با این حال در پی افت جهانی نرخ طلا، تا زمان تهیه این گزارش سکه بهار آزادی طرح جدید ۳ درصد افت داشته و به ۹۹۴ هزار تومان رسیده است. عمده دلیل افت جهانی طلا، تقویت ارزش دلار به دلیل افزایش احتمال بالا بردن نرخ بهره امریکا در نشست بعدی فدرال رزرو می باشد.

بازار سرمایه:
شاخص کل بورس در نخستین هفته خرداد ۰.۶ درصد رشد داشته است. شاخص کل هم وزن نیز ۱.۳ درصد رشد داشته که نشان دهنده رشد بیشتر سهام کوچک تر می باشد. در حالی که بیشترین بازده هفتگی را گروه ابزار پزشکی (که شامل تک سهم کنتورسازی است) داشته، بیشترین تاثیر در رشد این هفته شاخص کل را چند رشته ای های صنعتی داشته اند. متوسط روزانه ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز در هفته جاری ۱۶ درصد رشد داشته و به ۲۹۸ میلیارد تومان رسیده است. خودروسازان نیز کماکان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند.

در میان شرکت ها سرمایه گذاری سایپا این هفته بیشترین ارزش معاملات هفتگی را ثبت نموده است. کابل البرز و پشم شیشه ایران نیز بیشترین بازده هفتگی را به خود اختصاص داده اند.

سایپا طی اطلاعیه ای اعلام نموده کل افزایش مقدار تولید در اصلاحیه پیش بینی سود سال جاری در خانواده پراید بوده و در حال حاضر نیز آمار پیش فروش ها افزایش چشمگیری به نسبت سال قبل دارد. همچنین از آن جهت که خانواده پراید نرخ خرید مواد مصرفی پایین تری به نسبت سایر محصولات دارند میانگین کلی نرخ مواد مصرفی کاهش یافته است. این شرکت کاهش هزینه های مالی را نیز از بابت افزایش فروش و تامین نقدینگی برای تسویه بخشی از بدهی ها و همچنین جایگزین کردن تسهیلات با هزینه بالا با ابزارهای نوین تامین مالی با نرخ بهره پایین دانسته است.

آمارهای مثبت در اقتصاد کلان:
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم در اردیبهشت ماه کاهش یافته است. بر این اساس، تورم سالانه در اردیبهشت با کاهش ۰.۶ درصدی نسبت به فروردین به ۱۰.۲ درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه نیز ۶.۸ درصد اعلام شده که نسبت به فروردین ۰.۹ درصد کاهش داشته است. در این رابطه رئیس کل بانک مرکزی وعده داده نرخ تورم در تابستان امسال تک رقمی شود و پایدارسازی تورم تک رقمی را از اولویت های اصلی بانک مرکزی دانسته است.

مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ را ۱.۰ درصد اعلام کرده است. بر اساس این گزارش رشد گروه کشاورزی ۵.۴ درصد، گروه صنعت منفی ۲.۲ درصد و گروه خدمات ۰.۲ درصد بوده و نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ بدون نفت ۰.۹ درصد بوده است.

عرضه اولیه:
دیروز (سه شنبه) ۱۰ درصد معادل ۳۰ میلیون سهم شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند برای اولین بار پس از پذیرش در بازار اول فرابورس ایران به قیمت هر سهم ۲۲۰ تومان عرضه شد.

شنبه (هشتم خرداد) نیز پنج میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس عرضه خواهد شد.

تلاش برای رفع مشکلات بانکی و موفقیت هایی در این زمینه:
چهار کشور غربی عضو ۵+۱ یعنی امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان طی بیانیه ای از داد و ستد با ایران حمایت کرده و تاکید کرده اند حصول اطمینان از نتیجه بخش بودن توافق هسته ای مستلزم تعامل مجدد بانک ها و شرکت های اروپایی با ایران می باشد و این موسسات نباید از انجام معاملات قانونی با ایران دوری کنند.

در این بیانیه تعهد شده تا با بخش خصوصی به منظور فعالیت اقتصادی در ایران مذاکره و به آنها برای همکاری با ایران اطمینان داده شود. همچنین اعلام آمادگی شده تا توضیحات سریعی برای رفع ابهامات بانک ها و شرکت ها ارائه و محیط مساعد برای سرمایه گذاری در ایران آماده شود.

پیش از این نیز معاون وزیر دارایی انگلیس از آمادگی برای رفع موانع موجود در تعاملات بانکی با ایران در چهار چوب تعهدات برجام خبر داده بود.

رئیس جمهور امریکا نیز در یادداشتی خطاب به وزرای خارجه، خزانه‌داری و انرژی آمریکا، لازم الاجرا بودن تعهدات کشورش بعد از اجرایی شدن برجام را یادآوری کرده و گفته: مطابق تعهدات برجام به دنبال کاهش فروش نفت خام ایران نخواهد بود.

همزمان با سفر نخست وزیر هند به ایران پرداخت ۱.۲۵ میلیارد دلار از ۶.۵ میلیارد دلار بدهی این کشور به ایران از طریق هالک بانک ترکیه و به یورو قطعی شده است. بر این اساس و به گفته معاون وزیر امور خارجه محدودیت های انتقال بانکی به یورو برداشته شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از مذاکره با بانک جهانی به منظور دریافت ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار تسهیلات برای بنگاه های کوچک و متوسط خبر داده است.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، بانک مرکزی ایتالیا و یونی کریدیت، روابط بانکی مطلوبی با ما دارند و ارائه خدمات، امکان پذیر شده است.
شاخص گروه بانک ها این هفته ۱.۵ درصد رشد داشته که ۱ درصد بیشتر از هفته گذشته است.

احتمال تمدید مهلت معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها:
به گفته مشاور وزیر صنعت در امور خودرو، وزیر صنعت در نامه ای درخواست کرده تا مهلت معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تا پایان امسال تمدید شود. این مهلت در پایان سال قبل پایان یافته بود.

سازمان بورس با افزایش سرمایه ۷۵ درصدی سرمایه گذاری سایپا (وساپا) از محل سود انباشته موافقت کرده است. بدین ترتیب در صورت تصویب مجمع عمومی فوق العاده سرمایه این شرکت به ۱۰۶۷۵ میلیارد ریال افزایش خواهد یافت. همین خبر، عمده دلیل رشد ارزش معاملات این هفته وساپا بوده است.

هیئت مدیره سایپا دیزل افزایش سرمایه ۱۱۴ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را به مجمع فوق العاده پیشنهاد داده تا پس از اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی و موافقت سازمان بورس به تصویب این مجمع برسد. خکاوه در دو روز ابتدای هفته صف خرید بوده است.

افزایش سرمایه ۲۲۲ درصدی لیزینگ خودرو غدیر (ولغدر) نیز مورد موافقت سازمان بورس قرار گرفته است. ۲۰۰ درصد از این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد. ولغدر پس از این خبر دو روز پایانی هفته را با صف خرید همراه شده است.

هیئت مدیره فنر سازی زر (خزر) نیز افزایش سرمایه ۲۱۵ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را تصویب و به مجمع فوق العاده پیشنهاد داده اند. هیئت مدیره این شرکت اواخر اسفند نیز افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی را پیشنهاد داده بود که دیروز این پیشنهاد را اصلاح نموده است. از آن زمان تا امروز خزر ۱۰۰ درصد بازده قیمتی داشته و امروز با صف فروش بسته شده است.

مجوز افزایش سرمایه ۱۵.۲ درصدی شرکت ملی صنایع مس ایران از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی توسط سازمان بورس صادر شده است.

سهامداران حقوقی:
سرمایه گذاری فرهنگیان که در هفته های گذشته اقدام به کاهش سرمایه گذاری هایش در شرکت ذوب آهن نموده، در هفته جاری نیز همچون هفته های گذشته به خرید تولید برق عسلویه مپنا و بیمه دی اقدام نموده است.شرکت گروه توسعه صنایع و معادن شهر نیز این هفته حجم قابل توجهی از سهام ملی سرب و روی ایران را فروخته است.

 

برچسب ها

نظرات شما