ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۵:۴۴
ناحیه منو


معرفی بانک های پرسود و کم سود

به گزارش حساب من پیرامون بانک های پرسود مجموع سود خالص بانک‌های کشور یعنی ۳۱ بانک دولتی و غیر دولتی در سال ۹۲ به ۹۴ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال رسیده است که در صورت ...

به گزارش حساب من پیرامون بانک های پرسود مجموع سود خالص بانک‌های کشور یعنی ۳۱ بانک دولتی و غیر دولتی در سال ۹۲ به ۹۴ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال رسیده است که در صورت محاسبه میانگین این رقم برای سال ۹۲، سه هزار و ۴۳ میلیارد ریال برآورد می‌شود.بررسی روند پنج ساله سود خالص کسب شده بانک ها حکایت از آن دارد که این بنگاه‌های مالی توانسته‌اند سودشان را از ۲۹ هزار و ۶۱۹ میلیارد ریال به رقم اشاره شده برسانند که رشدی ۲۱۸ درصدی را گواهی می‌دهد.

مقایسه سود و زیان خالص بانک‌های کشور نشان می‌دهد در بین این بنگاه‌ها، بانک‌های ملت، پاسارگاد و پارسیان از بیشترین سود برخوردار بوده‌اند.برهمین اساس، براساس این جدول که مورد تائید بانک مرکزی قرار گرفته است، در سال ۹۲ بانک ملت ۱۶ هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال، بانک پاسارگاد حدود ۱۵ هزار و ۶۶۹ میلیارد ریال، بانک پارسیان ۸ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال سود کسب کردند.

در انتهای این جدول، بانک‌های پست بانک، رسالت، توسعه تعاون قرار گرفتند و به ترتیب کمترین سود را در سال ۹۲ کسب کرده‌اند به نحوی که در این سال این بانک‌ها به ترتیب ۱۱ میلیارد ریال، ۵۰ میلیارد ریال، ۵۴ میلیارد ریال سود کسب کردند.

در این میان، نکته قابل توجه اینکه بانک ملی ایران به عنوان بزرگترین بانک ایران وضعیت سود و زیان خود را تا زمان تهیه گزارش توسط بانک مرکزی، ارائه نکرده بود اما سود تنها ۲۸۴ میلیارد ریالی این بانک در سال ۹۱، از وضعیت مبهم مالی در این بانک بزرگ ایران حکایت دارد.

بررسی وضعیت ۸ بانک دولتی حکایت از آن دارد که دولت در رقابت با بخش خصوصی عقب مانده و سودآوری قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

سود حاصله خالص دو بانک تجاری دولتی یعنی سپه و پست بانک در سال ۹۲ به ترتیب ۴۹۱ و ۱۱ میلیارد ریال بوده و سود بانک‌های تخصصی دولتی یعنی مسکن، توسعه صادرات، صنعت و معدن، کشاورزی و توسعه تعاون به ترتیب ۲۶۶۴، ۵۴۹، ۱۱۱۸، ۸۱ و ۵۴ میلیارد ریال عنوان شده است. دو بانک کشاورزی و توسعه تعاون نیز در بین بانک‌های تخصصی دولتی کمترین سودآوری را داشته‌اند.در بین بانک‌های خصوصی نیز بانک ایران زمین با ۴۱۷ میلیارد ریال، حکمت ایرانیان با ۴۴۲ میلیارد ریال، گردشگری با ۸۵۱ میلیارد ریال و مهر اقتصاد با ۵۵۰ میلیارد ریال کمترین سود حاصله را داشته‌اند.

برچسب ها

نظرات شما

  رنجبران می گوید :

  بانک فقط بانک خصوصی

  رضوانی می گوید :

  در ده سال اخیر وضعیتعملکرد بانکهای خصوصی خیلی بهتر از بانکهای دولتی بوده است

  لاله می گوید :

  از این اخبار زیاد بگذارید