ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۰۰
ناحیه منو


معرفی سامانه بینای بانک ملی

معرفی سامانه بینای بانک ملی با توجه به اهمیت صورتحساب و دریافت گزارشات صحیح، سریع و قابل پردازش در سامانه های بانکی و با عنایت به آنکه نیاز به شخصی سازی و دسته بندی حسابها و ...

معرفی سامانه بینای بانک ملی

با توجه به اهمیت صورتحساب و دریافت گزارشات صحیح، سریع و قابل پردازش در سامانه های بانکی و با عنایت به آنکه نیاز به شخصی سازی و دسته بندی حسابها و تراکنش های آنها در سازمان های بزرگ امری رایج است، سامانه گزارشات مدیریتی  با نام اختصاری « بینا » تهیه و در اختیار مشتریان قرار گرفته است. این سامانه علاوه بر نمایش گزارشات مالی از جمله صورتحساب، ریز تراکنش، مانده گیری و …. امکان دسته بندی اطلاعات، حسابها، کاربران، سازمانها را دارد. همچنین سامانه بینا موظف است امکان پیگیری و گزارش گیری لحظه ای «استعلام آنی» را نیز فراهم نماید.

 مدیریت سامانه :
سامانه بینا بمنظور مدیریت حسابها و کاربران از مفهومی به نام سازمان استفاده می نماید که به نام توافقی تخصیص داده شده به هرمشتری اطلاق می گردد.درسامانه بیناواحدهای سازمانی یاسازمانهای وابسته به آن بعنوان زیرسازمان ( زیرشاخه )شناخته می شوند.  امکاناتی که در سامانه بینا وجو دارد به شرح ذیل اعلام می گردد :
-تعریف مراکز/ ادارات و… به صورت درختی که در هنگام گزارشگیری میتوان از امکان فیلترینگ حسابها و حذف و ویرایش و افزودن بر اساس مراکز استفاده نمود .
– تعریف گروه حسابها (متمرکز – غیر متمرکز )
-تعریف عناوین/ منبع حسابها ( به صورت درختی ) با امکان حذف و ویرایش
– تعریف حسابها و سطوح دسترسی به آنها
– سطوح دسترسی تراکنشها
-تعریف کاربران و سطح دسترسی آنها با امکان  حذف و ایجاد کاربری

 گزارشهای مالی :
صورتحساب
برای دریافت صورتحساب از یک حساب خاص و تراکنش های انجام شده از جمله برداشت یا پرداخت حساب سازمان که از طریق یکی ازچهار درگاه ممکن : اینترنت ، عملیات درون شعبه و پایانه های پرداخت POS» و یا PinPad در بازه زمانی تعیین شده صورت گرفته  استفاده می شود. در این نوع گزارش، اطلاعاتی چون نوع پرداخت (واریز یا برداشت )نوع درگاه پرداخت (pos-pinpad ، عملیات درون شعبه و اینترنت ) شماره حساب ، تاریخ (شروع و پایان گزارش ) ساعت (شروع و پایان زمان تراکنش) مبلغ تراکنش (حداقل و حداکثر مبلغ به ریال ) شماره پیگیری تراکنش و فیلد اضافی ۱ و ۲ که حداکثر طول ۳۱ کاراکتر بوده و توافق بین مشتری و بانک می باشد در صورتحساب یک حساب ارائه داده می شود .

مانده حساب
برای دریافت مانده حساب گروهی انتخاب بر اساس مراکز و منابع و یا  بر اساس یک شماره حساب خاص که مجوز گزارشگیری آن تخصیص داده شده است و حتما”با تعیین تاریخ و شماره حساب مشخص و سرفصل و کد شعبه می توان از این گزارش استفاده نمود. اعلام مانده قطعی فقط برای روزهای گذشته مقدور است .
ریز تراکنش
به منظور دریافت ریز تراکنشهای دستگاه های POS و درگاه اینترنتی با ذکر تاریخ و شماره حساب ،‌شماره پیگیری  و مبلغ تراکنش از این گزارش استفاده می شود که شماره پیگیری و شماره سفارش اینترنتی (اگر از کانال درگاه اینترنتی باشد) مربوط به شماره حسابی که مجاز به گزارشگیری آن می باشیم در تاریخ و بازه زمانی خاص و با حداقل و حداکثر مبلغ تراکنش به ریال در این گزارش ارائه داده میشود بصورت فایل Excel نمایش می دهد.
پیگیری تراکنش
برای پیگیری تراکنش انجام شده بر روی یک حساب و مشاهده وضعیت آن با ذکر تاریخ و ساعت (۰۰.۰۰)و شماره حساب و حداقل و حداکثر مبلغ تراکنش با ارائه شماره پیگیری و فیلد اضافی ۱ و ۲ توافق بین مشتری و بانک حداکثر تا ۳۱ کاراکتر می باشد  با تأخیر ۱۵ دقیقه از این گزارش استفاده می شود.

پیگیری آنی
با توجه به آنکه سامانه بینا طبق شرایط و قوانین موجود تنها تراکنش های تا ساعت ۰۰:۰۰ روز جاری را نشان می دهد، در صورت نیاز می توان از این گزارش برای دریافت اطلاعات لحظه ای با ذکر شماره حساب و تاریخ و ساعت و شماره پیگیری تراکنش انجام شده با درج ۶ رقم سمت راست تهیه میشود  استفاده نمود.
صورتحساب تلفیقی
همانند صورتحساب عادی است و علاوه بر نمایش اطلاعات کلی حساب ریز تراکنشها را نیز نمایش می دهد و در صورت نمایش ریز تراکنش ردیف سر جمع آن نشان داده نخواهد شد. در این گزارش به نوع پرداخت (واریز یا برداشت ) درگاه پرداخت (اینترنت ، عملیات شعبه ، پایانه پرداخت POS یا PINPAD ) و شماره حساب یا حسابهای که مجاز به گزارشگیری از آن دار داریم با تاریخ و ساعت و مبلغ تراگنش و شماره پیگیری و فیلد اضافی ۱ و ۲ و شناسه سطح دستری کاربر ارائه می دهد . صورتحساب تلفیقی تلفیقی از دو گزارش صورتحساب و ریز تراکنش می باشد که برای تراکنش های اینترنتی یا POS آفلاین که در طول روز صورت گرفته ، در پایان هر روز جمع تراکنشهای انجام شده به صورت سرجمع در گزارش صورتحساب درج می شود .
در این گزارش تراکنشهای سرجمع حذف شده وبجای آن ریز تراکنشها بصورت فایل EXCEL نمایش داده می شود .
راهنمای استفاده از سامانه بینا
سازمان های دولتی با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی و ارائه معرفی نامه از سازمان مربوطه و شرکت ها نیز با ارائه درخواست به یکی از شعب بانک ملی می توانند از این خدمت بهره مند شوند.
در هر صورت داشتن حساب نزد بانک ملی ایران ضروری است.

برچسب ها

نظرات شما