ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۵
ناحیه منو


مقایسه قیمت بنزین در کشورهای مختلف

مقایسه قیمت بنزین در کشورهای مختلفبرخی منابع خبری می گویند ۲۰۰ قاچاقچی در هر شب ۳ نوبت بنزین ایران را فقط به ترکیه و کردستان عراق قاچاق می کنند. این خبر فقط مربوط به یک ...

مقایسه قیمت بنزین در کشورهای مختلف

برخی منابع خبری می گویند ۲۰۰ قاچاقچی در هر شب ۳ نوبت بنزین ایران را فقط به ترکیه و کردستان عراق قاچاق می کنند. این خبر فقط مربوط به یک مرز است و باید مرزهای شرقی را نیز به این آمار اضافه کرد.با توجه به وسعت مرزهای شرقی پیش بینی قاچاق بنزین حداقل سه برابر مرز عراق خواهد بود.

سالهاست به دلیل ارزانی، بنزین کشور به کشورهای همسایه قاچاق می شود.مطابق آمار شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی، روزانه ۵۰ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور تولید می شود که این رقم جوابگوی نیاز داخل نیست و مازاد آن با ارز دولتی وارد می شود.این یعنی دولت با وجود افزایش قیمت بنزین به هزارتومان ، همچنان بابت بنزینی که در جایگاههای سوخت به فروش می رسد،یارانه پرداخت می کند.یارانه ای که از جیب همه مردم می رود و قاچاقچی ها آن را به ثمن بخس در اختیار همسایه های ما قرار می دهند.

قیمت یک لیتر بنزین و گازوئیل در کشور عراق ۵۰۰ دینار یعنی معادل حدود ۱۵۰۰ تومان است، البته قیمت سوخت در بخش های نیمه خودمختار و شمالی این کشور ۱۵۰۰ دینار معادل ۴۵۰۰ تومان است.

بنزین در پاکستان یک دلار و ۱۶ سنت گزارش می شود.بهای هر لیتر بنزین در ترکیه ٢,۶٩ دلار ( ٨٩۶۶ تومان با دلار ٣٣٣٣.٣ تومانی ) است.بر این اساس قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به ترکیه حدود ٢,۵٧ دلار        ( ٨۵۶۶ تومان) و قاچاق هر لیتر دیزل ( گازوئیل) بالغ بر ٢.٣٣ دلار (  ٧٧۶۶ تومان ) سود در بر دارد.

نرخ هر لیتر بنزین  ۵۳  افغانی است و در نهایت ارزان ترین بنزین  در ترکمنستان عرضه می شود که قیمت هر لیتر  آن در ترکمنستان  ۳۰ سنت گزارش شده است.

قیمت بنزین باز هم افزایش می یابد؟

فصل بودجه که می رسد همه می پرسند،قیمت بنزین سال آینده چند؟ افزایش قیمت حامل‌های انرژی موضوعی است که هر سال محل چالش است؛اینکه دولت چه عددی را برای این کالا معرفی کند که بتوان براساس آن هم ملت را راضی نگه داشت و هم حساب و کتاب دولت بهم نخورد،کار آسانی نیست.

 

برچسب ها

نظرات شما