ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۴۸
ناحیه منو


منابع پارس جنوبی در تصرف ۱۷ دکل ایرانی

منابع پارس جنوبی در تصرف ۱۷ دکل ایرانی۱۷دستگاه دکل حفاری ایرانی در فازهای مختلف پارس‌جنوبی در حالی به طور همزمان مشغول به فعالیت هستند که تعداد دکل‌های حفاری در بخش قطری پارس‌جنوبی به شش دستگاه ...

منابع پارس جنوبی در تصرف ۱۷ دکل ایرانی

۱۷دستگاه دکل حفاری ایرانی در فازهای مختلف پارس‌جنوبی در حالی به طور همزمان مشغول به فعالیت هستند که تعداد دکل‌های حفاری در بخش قطری پارس‌جنوبی به شش دستگاه کاهش یافته است.
در حال حاضر ظرفیت استخراج گازهای ترش از فازهای مختلف پارس‌جنوبی با بهره‌برداری و آغاز تولید زودهنگام در فازهای ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ این میدان مشترک گازی به حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.
در شرایط فعلی نزدیک به یکصد میلیون مترمکعب گاز ترش از سکوهای فازهای جدید ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی برداشت و از مسیر خطوط لوله دریایی به پالایشگاه‌های ساحلی منتقل می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری ظرفیت برداشت گاز ترش از این پنج فاز به ۱۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.
با این وجود همزمان با راه‌اندازی هفت سکوی دریایی و ۱۴ ردیف پالایشگاهی به منظور شیرین‌سازی گاز توسط متخصصان داخلی و در غیاب غول‌های نفت و گاز جهان، ایران در تعداد دکل‌های حفاری هم از قطر به عنوان رقیب سنتی خود در پارس‌جنوبی جلو افتاده است.
به گزارش مهر، در حال حاضر ۱۷ دستگاه دکل دریایی در فازهای مختلف پارس‌جنوبی مشغول به کار هستند و احتمال افزایش تعداد دکل‌ها به ۲۰ دستگاه تا پایان سال‌جاری وجود دارد.
بر این اساس در شرایط فعلی در طرح توسعه هر یک از فازهای یک و ۱۲ یک دستگاه دکل حفاری، در طرح توسعه هر یک از فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۰ و ۲۱، ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی دو دستگاه و در طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی چهار دستگاه دکل حفاری مشغول به کار هستند.
این در حالی است که هم‌اکنون در بخش گازی قطر در میدان پارس‌جنوبی تنها شش دستگاه دکل حفاری مشغول به کار هستند و ایران فعلا در تعداد دکل‌های حفاری فعال در این میدان مشترک گازی از قطر جلو افتاده است.
جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا سه سال آینده با تکمیل و بهره‌برداری از کل فازهای پارس‌جنوبی ظرفیت تولید گاز شیرین از این میدان مشترک را به بیش از ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش دهد که در این صورت برداشت روزانه گاز ایران از پارس‌جنوبی به صورت روزانه از قطر جلو می‌افتد.
هم‌اکنون روزانه حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز در پارس‌جنوبی تولید می‌شود که ۵۰ درصد گاز تولیدی کشور است و با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و شرایط توسعه فازهای اولویت‌دار، تولید گاز در پارس‌جنوبی تا پایان سال یکصد میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.
به گزارش فارس، براساس آمارهای ارایه شده توسط مسوولان ارشد شرکت نفت و گاز پارس هم‌اکنون روزانه حدود ۳۰۰ میلیون متر‌مکعب گاز، ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۸۰۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)، یک‌هزار تن گوگرد و ۵۲۰۰ تن گاز اتان در مجتمع گاز پارس‌جنوبی تولید می‌شود که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال‌جاری قرار است حجم تولید گاز به ۴۳۰ میلیون مترمکعب و تا پایان سال ۹۶ به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز برسد‌ بنابراین با توجه به آمار تولید گاز در کشور حدود ۵۰ درصد از گاز کشور از پارس‌جنوبی تامین می‌شود که تا پایان سال ۹۶ این آمار به بیش از ۷۰ درصد خواهد رسید.
وزیر نفت فروردین‌ماه سال‌جاری با ارایه برنامه‌ای به رییس‌جمهور قول افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از پارس‌جنوبی‌ را داده بود که تا پایان سال‌جاری ظرفیت برداشت و فرآورش گازهای ترش از این میدان مشترک دست‌کم حدود یکصد میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.
بر این اساس از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۳ ردیف پالایشگاهی در قالب طرح توسعه فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی راه‌اندازی شده است که در کنار راه‌اندازی واحدهای پالایشگاهی‌ تاکنون چهار سکوی دریایی هم در این میدان مشترک با قطر راه‌اندازی و در مدار تولید گاز قرار گرفته‌اند.
فاز ۱۲ پارس‌جنوبی
از سال ۱۳۸۶ تاکنون عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگ‌ترین فاز پارس‌جنوبی در حال انجام است که با وجود مذاکرات متعدد با شرکت‌های اروپایی مانند OMV اتریش و شرکت‌های غیر‌اروپایی مانند شرکت نفت ونزوئلا اما تاکنون پای هیچ‌یک از شرکت‌های خارجی به این پروژه گازی باز نشده است.
با این وجود با مشارکت متخصصان داخلی تاکنون از مجموع سه سکو، دو سکوی فراساحلی این پروژه گازی در خلیج‌فارس راه‌اندازی شده است و به طور متوسط روزانه نزدیک به ۴۰ میلیون مترمکعب گازهای ترش این فاز به پالایشگاه‌های ساحلی به منظور شیرین‌سازی انتقال داده می‌شود. در بخش ساحلی هم از مجموع شش ردیف شیرین‌سازی گاز تاکنون پنج ردیف گاز در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است که پیش‌بینی می‌شود آخرین ردیف پالایشگاهی تا بهمن‌ماه امسال راه‌اندازی شود.
براساس اعلام مجری اصلی این فاز گازی هم‌اکنون ظرفیت پالایش و فرآورش گازهای ترش در پالایشگاه فاز ۱۲ پارس‌جنوبی به مرز ۶۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است که بخشی از این پالایشگاه با استفاده از خوراک گاز فاز ۶ تا ۸ پارس‌جنوبی فعالیت می‌کند.
فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی
طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی هر چند دی‌ماه سال‌جاری هفت ساله شده است اما در طول شش ماه گذشته تاکنون یک رکورد جهانی در راه‌اندازی اولین سکوی گاز ترش این پروژه در غیاب شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون توتال، شل و گازپروم روسیه به ثبت رسیده است.
در حال حاضر اولین سکوی دریایی و نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی انجام شده است و ظرفیت تولید گاز در این پروژه به ۵/۱۲ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.
علاوه بر این مسوولان این پروژه مشترک گازی وعده داده‌اند تا پایان بهمن‌ماه سال‌جاری دومین سکوی دریایی و دو ردیف واحدهای شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی را در مدار بهره‌برداری قرار دهند که در این صورت ظرفیت فرآورش گاز این پروژه از مرز ۳۷ میلیون مترمکعب در روز عبور می‌کند.
فاز ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی
طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ در کنار فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی در طول چند سال گذشته تاکنون بیشترین تاخیر را داشته است اما با این وجود در سال‌جاری اولین سکوی دریایی این پروژه راه‌اندازی شد تا با احتساب سه ردیف شیرین‌سازی گاز ظرفیت فرآورش این پروژه به حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب در روز برسد.
هم‌اکنون انتقال گازهای ترش از اولین سکوی دریایی به پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی آغاز شده است و مابقی خوراک مورد نیاز پالایشگاه این پروژه از محل فاز ۶ تا ۸ پارس‌جنوبی تامین می‌شود.
فاز ۱۹ پارس‌جنوبی
براساس این گزارش پیشرفت عملیات حفاری چاه‌های فاز ١٩ میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی از مرز ٨٢ درصد عبور کرده و هم‌اکنون ١٠ حلقه چاه آماده تولید گاز است.
مدیر حفاری شرکت پتروپارس با بیان اینکه هم‌اکنون ١٠ حلقه چاه در فاز ١٩ میدان گازی پارس‌جنوبی آماده تولید گاز ترش است، می‌گوید عملیات حفاری و تکمیلی پنج حلقه چاه باقیمانده این فاز نیز در دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.
وی با بیان اینکه شرکت پتروپارس طی قراردادی حفاری هشت حلقه چاه در فاز ١٣ پارس‌جنوبی را نیز بر عهده گرفته است، تصریح می‌کند: هم‌اکنون از این تعداد چاه عملیات حفاری و تست یک حلقه چاه پایان یافته است، ضمن آنکه حفاری چاه‌های باقیمانده به صورت متوالی ادامه خواهد داشت.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته با توجه به نزدیکی دو فاز مرزی یک و ١٩ میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی، قرار است تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از یک سکوی فاز یک پارس‌جنوبی صورت گیرد و سکوی دیگر این فاز با شش حلقه چاه تولیدی، به فاز ١٩ پارس‌جنوبی واگذار شود.
با پیاده‌سازی طرح واگذاری یکی از سکوهای فاز یک به فاز ١٩ پارس‌جنوبی، علاوه بر حفظ تولید تعریف‌شده فاز یک، به میزان قابل‌توجهی در فرآیند راه‌اندازی بخش فراساحل فاز ١٩ پارس‌جنوبی فرصت‌سازی و صرفه‌جویی خواهد شد.
با افزایش تولید گاز پارس‌جنوبی به محدوده ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز نه‌تنها تولید گاز ایران از قطر پیشی می‌گیرد که شانس احتمال توقف روند مهاجرت گاز را هم ارتقا می‌دهد.

برچسب ها

نظرات شما