ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۲۷
ناحیه منو


مناطق آزاد ایران

کیش ، انزلی ، ارس ، قشم ، ماکو و اروند جزو مناطق آزاد ایران محسوب می شوند. ابراهیم رزاقی (کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه نهران) اظهار کرد: مناطق آزاد ایران با هدف حمایت از تولید ...

کیش ، انزلی ، ارس ، قشم ، ماکو و اروند جزو مناطق آزاد ایران محسوب می شوند. ابراهیم رزاقی (کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه نهران) اظهار کرد: مناطق آزاد ایران با هدف حمایت از تولید و صادرات ایجاد شدند اما کاری که در این مناطق انجام نمی‌شود صادرات است. با توجه به اتکای کشور به فروش مواد خام، تولید جایگاه چندانی ندارد.وی افزود: تولید در ایران گران است و صرفه اقتصادی ندارد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد با هدف واردات کالاهای خارجی انجام می‌شود و دارای سود خوبی هم می باشد.

رزاقی با بیان این‌که اقتصاد ایران مولد نیست، ادامه داد: اقتصاد ایران اقتصاد تجاری استو تمام قوانین هم به نفع تجارت وضع می‌شوند. به واردکنندگان یارانه داده می‌شود و از کسانی که بالاترین سود را در این خصوص می‌برند مالیات گرفته نمی‌شود. برخی سرمایه‌داران ما سرمایه‌های ایرانی را برای کسب سود بیشتر به آمریکا، امارات و اروپا منتقل می‌کنند، بانک‌ها هم در فعالیت‌های تجاری سرمایه‌گذاری زیادی دارند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به قوانین سختی که برای تجارت در کشور آمریکا وضع می‌شود گفت: آمریکا که بزرگ‌ترین کشور سرمایه‌داری لیبرالی است برای حمایت از تولید داخلی خود از شرکت‌های غیرتولیدی ۸۰ درصد مالیات می‌گیرد.

وی تورم و بالا رفتن هزینه‌های تولید را عمده دلیل رکود در این بخش دانست و افزود: آمار مهاجرت کشاورزان و تولیدکنندگان روستایی به شهرها روز به روز در حال افزایش است. وضع صنعتگران هم چندان مطلوب نیست، در نتیجه این افراد از تولید دست می‌کشند و به واردات سوق پیدا می کنند.رزاقی به کشور ژاپن اشاره و خاطرنشان کرد: سال‌ها پیش در ژاپن قوانینی وضع شد تا هرکس در چارچوب منافع ملی به دنبال سود برود و جلوی واردات را گرفتند. همه دست به دست هم با دیدگاه خدمت به منافع ملی، کشور را توسعه دادند.

رزاقی به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، مبانی اقتصادی کشور و برنامه‌ها برای پیشرفت اقتصادی گفت: با گذشت ۹ سال از تدوین این سند می‌بینیم که پیشرفتی که باید در تولید صورت نگرفته و کشور ما به بهترین بازار کشورهای صنعتی تبدیل شده است.وی از جمله راهکارهای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی را پرهیز از اسراف، توسعه صنایع تبدیلی، حمایت از تولید داخلی و وضع قوانین شدید برای ورود کالاهای خارجی عنوان کرد.این کارشناس اقتصادی با اشاره به هدف‌گذاری در کشور گفت: در شرایط فعلی همه وظیفه داریم بر اساس میزان تولید مصرف کنیم و اگر نمی‌توانیم تولید کنیم مصرف نکنیم. باید در تولید خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، بهداشت، درمان و حمل و نقل خودکفا شویم.

برچسب ها

نظرات شما