ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۵۸
ناحیه منو


مهمترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

به گزارش حساب من از مهمترین اخبار اقتصادی ایران و جهان ،شاخص کل بورس تهران برای پنجمین بار در شش روز اخیر اما با سرعت بیشتری افزایش یافته و در محدوده بیشینه یکماهه قرار گرفته است. ...

به گزارش حساب من از مهمترین اخبار اقتصادی ایران و جهان ،شاخص کل بورس تهران برای پنجمین بار در شش روز اخیر اما با سرعت بیشتری افزایش یافته و در محدوده بیشینه یکماهه قرار گرفته است. افزایش ۱.۶ درصدی شاخص که معادل ۱۰۰۰ واحد بوده موجب شده تا شاخص کل بورس تهران رقم ۶۳۵۵۹.۷ واحد را ثبت کند.افزایش خوشبینی‌ها به حصول نتیجه و نگارش متن توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ تا نهم تیر ماه موجب افزایش تعداد خریداران و افزایش قیمت بسیاری از شرکت‌ها در بورس بوده است.

 

گروه‌های شیمیایی، بانک، خودرو و حمل و نقل که بیشترین تاثیر مثبت را از توافقات هسته ای‌ می‌پذیرند، بیشترین سهم را در افزایش شاخص کل داشته اند.

ارزش کل معاملات نیز ۱۳۸ درصد یعنی بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۲۸۹ میلیارد تومان رسیده که تنها ۲۵ درصد از آن در بازار معاملات عمده صورت پذیرفته است. در میان گروه‌های بورسی بانک‌ها، تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و خودروسازان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. برآیند فعالیت معامله گران حقوقی نیز در سمت فروش بوده است.

وزیر خارجه امریکا دیروز از احتمال لغو تحریم‌ها، پیش از پاسخ دقیق بازرسان بین المللی در مورد آزمایشات اتمی ایران سخن گفته است. وی گفته: “ما بر آن چیزی که ایران در گذشته انجام داده متمرکز نیستیم و الآن نگاه به آینده مهم‌ می‌باشد.” وی همچنین اعلام کرده به مذاکرات‌ می‌پیوندد.

وزیر راه و شهرسازی نیز که در پاریس حضور دارد، گفته: “دیر یا زود، مسئله هسته‌ای حل خواهد شد و فرانسه اکنون باید در مورد موضع خود تصمیم بگیرد”. همچنین علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، از تشکیل کمیته ای در این بانک برای فراهم کردن مقدمات و شرایط برقراری ارتباط مجدد با کارگزاران بین المللی و آماده سازی شرایط برای دوران پس از تحریم خبر داده است.

دیروز در سمینار بورس در دو راهی مذاکرات دکتر سعید خزائی رئیس مرکز آینده ‌پژوهی دانشگاه تهران روند مذاکرات را رو به بهبود دانسته با این حال اظهار داشته که منتظر تحولات شدید، بخصوص در مدت زمان کم نخواهیم بود. وی با اشاره به مسائل منطقه اظهار داشته که یمنی‌ها هنوز بطور کامل وارد جنگ با عربستان نشده و منتظر نتایج مذاکرات هستند.

در بخش دیگر این سمینار دکتر سعید لیلاز کارشناس مسائل اقتصادی به سابقه افزایش درآمدهای ارزی و افزایش بی انضباطی مالی دولت‌ها اشاره کرده است. وی همچنین پیش بینی کرده که در صورت توافق، نرخ ارز در محدوده ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ تک نرخی شود. دکتر عبده تبریزی مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به افزایش موجودی انبار کارخانه‌ها و کاهش فروش آنها، سال ۹۴ را سال سختی دانسته و پیش بینی کرده که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سال جاری به صفر خواهد رسید. آقای عبده نیز مانند آقای لیلاز انتظار دارد در صورت توافق، ارز تک نرخی شود اما به عقیده وی تک نرخی شدن ارز ممکن است حتی در سطوح بالاتر رخ دهد چرا که به گفته وی نرخ پایین به نفع اقتصاد نیست.

دو هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و تاپیکو بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل داشته اند. افزایش قیمت این شرکت‌ها با افزایش حجم معاملاتشان همراه بوده به طوری که تاپیکو دو برابر متوسط ماهانه اش معامله شده و در سقف قیمت مجاز روزانه بسته شده است. دیگر شرکت‌های گروه شیمیایی نیز اکثرا با رشد قیمت‌ها همراه بوده و برخی چون گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان‌ و سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی‌ با صف خرید بسته شده اند.

بانک‌ها همگی افزایش قیمت داشته و تعدادی با صف خرید همراه بوده اند. بانک‌های ملت و صادرات بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. بانک ملت پنج برابر متوسط ماهانه معامله شده و در بیشینه مجاز روزانه بسته شده و بانک صادرات با حجم معاملات سه برابری نسبت به متوسط یک ماه اخیر با صف خرید بسته شده است.

خودروسازان عمدتا با صف خرید و قطعه سازان اکثرا در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند.

رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران از لغو دستورالعمل انحصاری شدن واردات خودرو خبر داده است وی گفته:” امروز دیگر دستورالعملی که واردات خودرو را در اختیار واردکنندگان رسمی قرار می‌داد، لغو شده است و مطابق با روال عادی، افرادی که با کارت بازرگانی‌شان واردات انجام می‌دهند می‌توانند خودرو هم وارد کنند و اینگونه نیست که فقط نمایندگی‌ها و برندها به شکل انحصاری واردات انجام دهند بلکه خودروها از سوی افراد متفرقه هم وارد می‌شوند”.

در بازار ارز و طلا قیمت‌ها کاهش یافته به طوری که دلار با ۰.۲ درصد افت به ۳۲۸۳ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۰.۴ درصدی ۹۰۳ هزار تومان معامله‌ می‌شود.

از چهارشنبه، تالار صادراتی بورس کالا برای نخستین بار شاهد عرضه مس کاتد و آغاز صادرات آن است.

برچسب ها

نظرات شما

    جعفری می گوید :

    البته نباید به محسبات روز بورس توجه کرد بلکه باید در خرید بورس به عمق کار ودقت لازم با هماهنگی یک کارشناس خبره اقدام نمود