ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۲۹
ناحیه منو


مهمترین اخبار اقتصادی کشور

به گزارش حساب من از مهمترین اخبار اقتصادی کشور شاخص کل بورس تهران برای سومین روز متوالی اما با شدت کمتری کاهش یافته تا با افت ۰.۴ درصدی معادل ۲۴۷.۷ واحد به ۶۴۱۶۸.۱ واحد برسد. بدین ...

به گزارش حساب من از مهمترین اخبار اقتصادی کشور شاخص کل بورس تهران برای سومین روز متوالی اما با شدت کمتری کاهش یافته تا با افت ۰.۴ درصدی معادل ۲۴۷.۷ واحد به ۶۴۱۶۸.۱ واحد برسد. بدین ترتیب شاخص کل طی یک ماهه اخیر ۹.۴ درصد افت داشته است. افت امروز در شرایطی بوده که تا اواسط بازار روند شاخص کل افزایشی بوده، اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی بازار شدت عرضه ها به گونه ای افزایش یافته که در نهایت کمینه پنج هفته اخیر حاصل شود.

مدیر اداره نظارت بر ناشران بورسی با اعلام جزئیات تغییر انتشار اطلاعات شرکت ها در کدال که از اول خرداد عملی می شود از افزایش نقش مشاوران و تحلیل گران و کاهش زمان توقف نمادها به ۲۴ ساعت خبر داده است.پتروشیمی مبین بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشته و کماکان با صف سنگین خرید همراه است. در این نماد برای خرید هر کد سهامداری (اعم از حقیقی و حقوقی) محدودیت حجمی حداکثر ۱۰۰ هزار سهمی اعمال شده است.

پس از مبین، بانک ملت قرار دارد که ۱.۱ درصد در قیمت پایانی افزایش داشته است. نزدیک به ۵۷ درصد خریداران در این نماد حقوقی می باشند. با این حال، بیشتر بانک ها کاهش یافته و حجم دادوستدها در این نمادها افت قابل توجهی نسبت به هفته های اخیر داشته است. بانک صادرات که تا اواسط بازار افزایش داشته، در نهایت با ۱.۲ درصد افت در آخرین دادوستد بسته شده است.

در سوی مقابل، پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشته است. این نماد برای سومین روز متوالی کاهش یافته و با صف فروش بسته شده است. سایر پالایشگاه ها نیز کاهش یافته و عمدتا با صف فروش به کار خود پایان داده اند.

نزدیک به سه چهارم شرکت ها کاهش داشته اند. در این میان، بیشترین تقاضا در موقع بسته شدن بازار مربوط به پتروشیمی مبین و بیشترین عرضه مربوط به سایپا دیزل می باشد. سایپا دیزل همزمان با انتشار اطلاعیه شرایط افزایش سرمایه در چهارشنبه گذشته با صف فروش سنگینی همراه شده و هنوز متعادل نشده است. 

ارزش کل معاملات با رشد ۸.۳ درصدی نسبت به دیروز به ۳۱۲ میلیارد تومان رسیده که نیمی از آن را معاملات عادی تشکیل می دهند. ۵۸ درصد از آن نیز به فرابورس تعلق دارد. بیشترین ارزش دادوستدها به گروه خودرو مربوط بوده و پس از آن بانکها قرار دارند. شاخص گروه خودرو رشد ۰.۲ درصدی داشته تا بخش اندکی از افت قابل توجه دو روز اخیر جبران گردد. در میان شرکت ها نیز به ترتیب پتروشیمی مبین و فولاد هرمزگان بیشترین ارزش معاملات را داشته اند.

عمده خودروسازان در حالی کاهش داشته اند که بزرگترین شرکت این گروه یعنی ایران خودرو ۱.۷ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است. بیش از نیمی از خریداران این نماد حقوقی بوده اند. حجم و ارزش دادوستدها در این گروه به طور محسوسی نسبت به هفته های اخیر افت کرده است.

در گروه فلزات اساسی، ذوب آهن برای چهارمین روز متوالی کاهش داشته و افت ۴.۸ درصدی در اخرین دادوستد را ثبت کرده است. نورد آلومینیوم و آلومراد از معدود نمادهای مثبت این گروه می باشند که با صف خرید بسته شده اند. ملی صنایع مس ایران برای دهمین روز متوالی افت داشته و با صف فروش بسته شده است. در اخبار مربوط به این شرکت، مدیرعامل بورس کالا از آغاز صادرات مس کاتدی این شرکت از طریق رینگ صادراتی بورس کالا خبر داده است.

بیشتر انبوه سازان در حالی کاهش یافته اند که نمادهای سرمایه گذاری این گروه بیشتر افزایشی بوده اند. سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان که روز گذشته پس از ارائه اطلاعات برآورد سال جاری با افت بیش از ۱۹ درصدی بازگشایی شده بود، نزدیک به ۵ درصد در آخرین و دادوستد رشد داشته است.

در بازار سکه و ارز تهران، دلار با ۰.۳ درصد افزایش با ۳۳۲۴ تومان برابری می کند. درحالیکه قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید با افت ۰.۳ درصدی به ۹۴۲ هزار تومان رسیده که کمینه یک ماه اخیر است.

دور پایانی مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع هسته ای ایران با معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز ادامه یافته و دور بعدی گفت‌وگوها از سه شنبه آینده در وین از سر گرفته خواهد شد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی از واگذاری تعیین نرخ سود سپرده های زیر یکسال به بانک ها خبر داده است. به گفته وی، بانک ها می توانند نرخ سود سپرده ها را متناسب با محصولات برای دوره کمتر از یکسال تعیین کنند. لازم به ذکر است که بانک مرکزی عصر روز گذشته “دستورالعمل ناظر بر سیاست های پولی و اعتباری در سال ۹۴” را به شبکه بانکی ابلاغ و تأکید کرده که این سیاست ها باید از فردا در نظام بانکی اجرایی گردد.

 

برچسب ها

نظرات شما

    پیمان می گوید :

    اخبار اقتصادی مهم این هفته نرخ سودبانک است کهمطابق معمول بدون نظر خواهی از مردم انجام شد