ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۴:۵۳
ناحیه منو


مهمترین اخبار اقتصادی

مهمترین اخبار اقتصادی در بازار سکه و ارز قیمت‌ها افت داشته‌اند. سکه بهار آزادی طرح جدید با افت ۰.۸ درصدی ۹۴۲ هزار تومان معامله می‌شود. همچنین نرخ برابری دلار به ریال با ۰.۲ درصد کاهش به ...

مهمترین اخبار اقتصادی

در بازار سکه و ارز قیمت‌ها افت داشته‌اند. سکه بهار آزادی طرح جدید با افت ۰.۸ درصدی ۹۴۲ هزار تومان معامله می‌شود. همچنین نرخ برابری دلار به ریال با ۰.۲ درصد کاهش به ۳۳۸۱ تومان رسیده است.

بازار سهام:

شاخص کل بورس در پنجمین روز رشد متوالی ۵۵.۳ واحد معادل ۰.۱ درصد، رشد داشته و به ۶۳۱۲۶.۷ واحد رسیده است. از طرف دیگر شاخص کل هم وزن ۳۲.۱ واحد کاهش یافته که نشان می‌دهد تعداد نمادهایی که افت داشته‌ از تعداد نمادهایی که رشد داشته‌اند، بیشتر بوده است.

بانک‌ها بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند به گونه‌ای که بانک‌های تجارت، ملت و صادرات پس از پالایش نفت بندرعباس بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند. از سویی دیگر هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) بیشترین تأثیر را بر مثبت رشد شاخص کل داشته‌اند.

ارزش کل معاملات با ۱۵ کاهش ۷ درصدی نسبت به روز گذشته، بالغ بر ۱۹۵ میلیارد تومان بوده که ۱۷ درصد آن سهم معاملات فرابورس است. همانند چهار روز گذشته خودروسازان و بانکها در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار داشته و بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند. همچنین در میان شرکت‌ها، بانک‌های صادرات و ملت، به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

معاملات امروز با برتری عرضه نسبت به تقاضا به خصوص در گروه بانک‌ها همراه بوده به گونه‌ای که در همان ابتدای بازار شاخص کل کاهش پیدا کرده بود. در میانه بازار معامله، معامله گران حقوقی بر روی نماد بزرگترین شرکت بورس، یعنی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، موجب مثبت شدن شاخص کل و افزایش تقاضا شده اما رفته رفته از شدت تقاضا کاسته شده و رشد شاخص کل محدود شده است.

فارس بیش از ۳ میلیون سهم معامله شده و ۲ درصد رشد کرده است. پارسان در چهارمین روز رشد متوالی ۲.۵ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است. پارسان که پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده مورد توجه اهالی بازار قرار گرفته، طی چهار روز گذشته نزدیک به ۱۷.۵ درصد رشد داشته است.

تمامی شرکت‌های لیزینگ، بیشتر بانک‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های بیمه افت داشته‌اند. بانک‌های ملت و صادرات پس از پنج روز رشد پیاپی به ترتیب ۰.۹ و ۱.۲ درصد افت داشته‌اند.

کالسیمین که در هفت روز معاملاتی گذشته همواره با صف خرید بسته شده، امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده و ۹.۲ درصد رشد داشته است. حجم معاملات امروز این شرکت بیش از ۱۰ برابر متوسط یک ماه اخیر است. در بین تولیدکنندگان فلزات اساسی، فولاد خوزستان از معدود شرکت‌هایی بوده که رشد قیمتی را تجربه کرده است. هرچند بیشتر معاملات فخوز در سقف قیمت مجاز روزانه انجام شده ولی با توجه به حجم کم معاملات آن، تنها ۱.۳ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است.

سهامداران بالای یک درصد:

دیروز بانک پارسیان با فروش ۱۶.۲ میلیون سهم شرکت پلی اکریل، میزان مالکیت خود در سهام این شرکت را ۴۲ درصد کاهش داده و به ۴.۵ درصد رسانده است.

طی چهار روز گذشته شرکت سرمایه‌گذاری سمند با فروش بیش از ۲۸.۵ میلیون سهم ایران خودرو دیزل، سرمایه‌گذاری خود را در این شرکت ۱.۳ درصد کاهش داده و با خرید سهام شرکت لیزینگ خودرو غدیر، حجم سرمایه‌گذاری‌هایش را در این شرکت ۲.۴ درصد افزایش داده است.

در همین مدت شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران با فروش حدود ۱۶ میلیون سهم ایران خودرو دیزل، ۱۷.۵ درصد از سرمایه‌گذاری خود در سهام خاور، کاسته است.

اقتصاد کلان:

فرادا بعدازظهر جلسه شورای پول و اعتبار برگزار خواهد شد. هرچند تصمیم‌گیری در مورد کاهش نرخ سود بانکی در دستور جلسه فردای این شورا نیست اما با توجه به اینکه رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان مدیریت و وزیر اقتصاد به عنوان سه عضو اصلی این شورا در نشست خبری روز شنبه بر کاهش نرخ سود بانکی تأکید کرده‌اند، احتمال بررسی خارج از نوبت این موضوع وجود دارد.

صنایع:

بنا بر اعلام معاون وزیر صنعت تولید فولاد خام و مس کاتد در ۵ ماهه نخست سال جاری به ترتیب به ۶.۸ میلیون، ۷۷ هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد افت را نشان می‌دهد. همچنین میزان شمش آلومینیوم تولید شده در این مدت با رشد ۲.۵ درصد نسبت به ۵ ماهه ابتدایی سال قبل به ۱۲۵ هزار تن رسیده است.

وزیر صنعت با بیان این‌که صنایع خودرو، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی در بحث تحریک تقاضا دارای اولویت هستند، گفته: “۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید با اولویت صنایع صادراتی، صنایع کوچک و متوسط هزینه خواهد شد.”

رویدادهای اقتصادی:

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، افزایش ۵٠٠ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران پس از لغو عملی تحریم‌ها در کمتر از یک هفته محقق می‌شود. همچنین وی پیش‌بینی کرده که تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت هربشکه نفت به ۷۰ تا ۸۰ دلار برسد.

اطلاعیه شرکت ها:

شرکت صنایع سرماآفرین بر اساس عملکرد ۶ ماهه، درآمد هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۴ با تعدیل مثبت ۱۲ درصدی، ۴۶۰ ریال پیش‌بینی کرده و در ۶ ماهه ابتدایی سال موفق به پوشش ۶۶ درصدی آن شده است.

داروسازی فارابی نیز پیش‌بینی سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۴ بر اساس عملکرد ۶ ماهه، بدون تغییر، ۱۹۲۴ ریال اعلام کرده و در دو فصل ابتدایی، ۲۰ درصد آن را پوشش داده است.

توقف و بازگشایی نمادها:

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت ملی صنایع مس ایران با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم متوقف شده است. همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملت امروز متوقف گشته است.

 

برچسب ها

نظرات شما