ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۴:۴۶
ناحیه منو


مهمترین اخبار مالی این روزها

مهمترین اخبار مالی این روزها بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه اواسط آبان ماه را منتشر کرده است (صورتجلسه غالبا دو هفته بعد از جلسه FOMC منتشر می شود). این ...

مهمترین اخبار مالی این روزها

بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه اواسط آبان ماه را منتشر کرده است (صورتجلسه غالبا دو هفته بعد از جلسه FOMC منتشر می شود). این نهاد در نشست ماه نوامبر در حالی کماکان به عدم تغییر سیاست های مالی رای داد که بازارهای مالی در انتظار افزایش نرخ بهره تا پایان سال مالی جاری میلادی می باشند. به هر نحو، متن صورتجلسه ماه نوامبر از شانس افزایش نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۶ در میان سیاستگذاران فدرال رزرو حکایت دارد و استفاده از اصطلاح ” نسبتا زود” برای زمان اجرای آن مورد توجه تحلیلگران بوده است. به نظر می رسد علیرغم نگرانی های سیاست گذاران فدرال رزرو، انتشار آمار اقتصادی مثبت از امریکا طی هفته های اخیر لحن محافظه کارانه اعضای کمیته را تا حدودی تعدیل نموده و در صورت تداوم آن می توان شانس بالایی برای افزایش نرخ بهره در آخرین نشست سال ۲۰۱۶ فدرال رزرو در ماه دسامبر قائل گردید.

در پی انتشار متن صورتجلسه، شاخص دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در مقابل شش ارز معتبر جهانی را نشان می دهد، به بالاترین سطح سیزده سال اخیر رسیده است. رقم این شاخص در حالی به ۱۰۱.۴۹ واحد رسیده که نسبت به ابتدای نوامبر رشد ۴ درصدی را نشان می دهد. تقویت دلار بیشترین تاثیر منفی را بر قیمت جهانی فلز زرد داشته است. بهای جهانی طلا برای سومین هفته متوالی کاهش داشته و به زیر مرز ۱۲۰۰ دلاری رسیده است؛ در نهایت، هر اونس طلا با افت ۲ درصدی در ۱۱۸۳ دلار و ۷ سنت دادوستد شده که کمترین سطح نه ماه اخیر است.

گزارش های دلگرم کننده از بزرگترین اقتصاد دنیا

گزارش های امیدوار کننده از امریکا نویدبخش اقتصادی در حال قدرت گرفتن پیش از اجرای هر گونه سیاست مالی است. عصر چهارشنبه وزارت بازرگانی امریکا آمار تقاضا برای کالاهای بادوام را منتشر کرده که از جهش ۴.۸ درصدی در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل حکایت داشته است. سرعت رشد بیش از تخمین کارشناسان بوده و نسبت به محدوده منفی ماه قبل قابل توجه بوده است. در عین حال، میزان تقاضا بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نظیر حمل و نقل رشد ۱.۰ درصدی را نشان داده است.

آمار فروش خانه های موجود که ۹۰ درصد بازار را تشکیل می دهد به طور غیر منتظره ای افزایش یافته و به ۵.۶ میلیون واحد در سال رسیده که بیشترین سطح شش سال و نیم اخیر است. در عین حال، آمار فروش خانه های نوساز با اندکی کاهش به ۵۶۳ هزار واحد در سال رسیده است.

چهارشنبه نخستین گزارش از شاخص فعالیت کارخانجات اروپا توسط موسسه Markits منتشر شده که به طور غیر منتظره افزایش یافته به طوریکه از ۵۳.۵ به ۵۳.۷ واحد برای ماه نوامبر رسیده است. شاخص  PMIاروپا برای سومین ماه متوالی افزایش داشته و بیشترین سطح نزدیک به چهار ماه اخیر نزدیک شده است. در عین حال، رقم این شاخص برای آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد این حوزه کمی بیش از تخمین کارشناسان افت داشته و از ۵۵.۰ به ۵۴.۴ واحد رسیده است.

در گزارشی دیگر، ظهر پنج شنبه شاخص اطمینان به کسب و کار موسسه IFO آلمان منتشر شده که کمتر از برآورد تحلیلگران بوده است. بر این اساس، میزان اطمینان به دورنمای رشد اقتصادی در میان مدیران بخش کسب و کار آلمان در ماه نوامبر مشابه ماه گذشته رقم ۱۱۰.۴ واحد بوده که حاکی از خوشبینی به آینده است. این شاخص بر مبنای نظرسنجی از هزاران شرکت آلمانی در بخش ‌های تولید، ساخت و ساز، عمده فروشی و خرده فروشی محاسبه می‌ گردد.

برچسب ها

نظرات شما