ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۱۳
ناحیه منو


مهمترین رویدادهای اقتصادی هفته

در مهمترین رویدادهای اقتصادی هفته به گزارش وبسایت حساب من ،متن گفتگوهای جلسه اخیر بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو انتشار یافته که کانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. با کاهش گمانه زنی ...

در مهمترین رویدادهای اقتصادی هفته به گزارش وبسایت حساب من ،متن گفتگوهای جلسه اخیر بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو انتشار یافته که کانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. با کاهش گمانه زنی ها در خصوص زمان افزایش نرخ بهره، دلار تضعیف شده و تقاضا برای طلا بالا رفته است. همزمان با افزایش سطح ریسک، عمده بازارهای سهام شاهد افزایش محسوس عرضه از سوی سهامداران بوده است. در دیگر رویدادها، افزایش ناگهانی تقاضا برای ین ژاپن نیز نشانه ای دیگر برای افزایش سطح ریسک به شمار می رود؛ افزایش تقاضا برای ین در بازار های مالی غالبا به معنای ریسک گریزی سرمایه گذاران تعبیر می شود.

انتشار صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو
صورتجلسه نشست ماه مارس کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که چهارشنبه شب منتشر شده حاکی از رویکرد آهسته فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره است؛ موضوعی که نشان می دهد اعضای این نهاد در تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره رویکردی محتاطانه دارند. سیاستگذاران در حالی در این نشست نرخ بهره هدف سال ۲۰۱۶ را محدود ۰.۷۵ تا ۱ درصد اعلام کرده اند، که پیش از این در آخرین نشست سال قبل این محدوده بین ۱.۲۵ تا ۱.۵ درصد اعلام شده بود. بدین ترتیب افزایش نرخ بهره طی سال جاری به صورت دو مرحله ای خواهد بود در حالی که زمان افزایش آن با توجه به تقابل اقتصاد امریکا با وضعیت اقتصاد جهانی در هاله ای از ابهام قرار دارد.
در نخستین واکنش ها، ارزش دلار کاهش یافته و طلا به عنوان دارایی کم ریسک مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. ارزش طلا در پی کاهش گمانه زنی ها در خصوص افزایش جسورانه نرخ بهره از سوی فدرال رزرو از ابتدای سال جاری میلادی در حدود ۱۶ درصد رشد داشته است. افزایش تقاضا برای طلا حاکی از افزایش سطح ریسک در میان سرمایه گذاران بوده به طوریکه هر چقدر زمان افزایش نرخ بهره به تعویق بیافتد برای فلز زرد بهتر خواهد بود.

رشد کسری تجاری بزرگترین اقتصاد دنیا
عصر سه شنبه گزارش وزارت بازرگانی امریکا از افزایش بیش از انتظار کسری تجاری این کشور حکایت داشته است. براین اساس، کسری تجاری امریکا برای ماه فوریه تحت تاثیر ثبات نسبی صادرات و رشد ۱.۲ میلیارد دلار واردات افزایش یافته و به ۴۷.۱ میلیارد دلار رسیده است. این موضوع از سوی تحلیلگران نشانه ای برای تعدیل انتظارات در خصوص رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال جاری میلادی به شمار می رود.

تقویت قیمت ها در بازار انرژی در سایه نشست دوحه
روز چهارشنبه گزارش سازمان اطلاعات انرژی امریکا (EIA) نشان داد که میزان ذخایر تجاری نفت خام این کشور طی هفته گذشته به طور غیر منتظره ۴.۹ میلیون بشکه کاهش یافته که در مقایسه با پیش بینی کارشناسان رکورد جدیدی محسوب می شود؛ در حالی که تحلیلگران انتظار رشد ۳.۱ میلیون بشکه ای را داشته اند. در واکنش به این گزارش، امیدواری ها به بازگشت تعادل و به پایان رسیدن روند دوساله مازاد عرضه افزایش یافته است؛ موضوعی که برای ثبت بیشترین رشد هفتگی بهای نفت در یک ماه اخیر کافی بوده است. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با رشد ۸.۵ درصدی به ۴۱ دلار و ۹۴ سنت رسیده و در آنسوی اقیانوس اطلس، هر بشکه نفت خام سبک امریکا نیز با رشد ۸.۰ درصدی در ۳۹ دلار و ۷۲ سنت بسته شده است.

افزایش بهای نفت در شرایطی رخ می دهد که هفته آینده قرار است نشستی بین اعضای اوپک و برخی تولید کنندگان غیر اوپک همچون روسیه در دوحه قطر برگزار گردد. این نشست با ارائه طرح “فریز نفتی” و هدف تثبیت روند تولید نفت خام برگزار می گردد که بسیاری از تحلیلگران امید زیادی به کسب توافق مابین شرکت کنندگان دارند. نماینده کویت در اوپک در خصوص این نشست اظهار امیدواری نموده که حتی در صورت عدم همکاری ایران با طرح فریز نفتی، روسیه با سایر کشورهای عضو اوپک به توافق خواهد رسید. با این همه، وزیر نفت عربستان روز جمعه اعلام کرده که موافقت کشورش با این طرح منوط به برخی شرایط از جمله همکاری ایران خواهد بود.

افت قیمت ها در بورس فلزات لندن
در سمت فلزات غیر آهنی، قیمت هر تن مس با افت ۳.۸ درصدی به ۴۶۸۶.۰ دلار رسیده که محدوده کمینه یک ماهه است. با این همه، برخی تحلیلگران به دلایل بنیادی رسیدن به سطوح قیمتی پایین تر را متصور نمی شوند. بهبود تقاضا برای فلز سرخ در پی عواملی چون افزایش تقاضای خودرو های برقی در سطح جهان می تواند به عنوان عاملی در راستای بهبود قیمت ها مورد توجه قرار گیرد. در سایر فلزات اساسی، آلومینیوم و روی نیز به ترتیب با ۱.۶ و ۵.۵ درصد افت به ۱۵۰۴.۵ و ۱۷۵۵.۵ دلار به ازای هر تن رسیده اند. در این بین، روی در مقایسه با سایر فلزات از ابتدای سال میلادی جاری با ثبت رشد تقریبا ۱۵ درصدی بیشترین میزان رشد را داشته است.

ادامه روند صعودی پلیمرها
قیمت محصولات پلیمری در دو ماه اخیر از روند افزایشی نسبی برخوردار بوده که تقویت قیمت جهانی نفت بیشترین نقش را بر بهبود تقاضا داشته است. طی این هفته، اتیلن تا حدودی شرایط بهتری را تجربه نموده به طوریکه بیشترین میزان رشد هفتگی را از ابتدای سال میلادی جاری به ثبت رسانده است. قیمت هر تن پلی اتیلن سنگین بادی FOB امریکای شمالی با جهش ۱۲.۴ درصدی به بالای مرز ۱۰۰۰ دلاری بازگشته است. در نمودار زیر آهنگ رشد قیمت آن از ابتدای سال میلادی جاری مشاهده می گردد. برای بررسی روند بلند مدت، نمودار قیمتی اتیلین سنگین در شرق آسیا نیز در ادامه آمده است.

ابراز نگرانی وزیر اقتصاد ژاپن در خصوص تقویت ناگهانی ین
علیرغم اعلام نرخ بهره منفی در پایان ژانویه از سوی بانک مرکزی ژاپن، از ابتدای سال میلادی جدید تاکنون ین در برابر دلار امریکا در حدود ۱۰ درصد رشد داشته که ۳ درصد از آن مربوط به هفته اخیر بوده است. در این ارتباط “تارو آسو” وزیر اقتصاد ژاپن با ابراز نگرانی از این موضوع اعلام کرده که دولت تصمیماتی برای بازگشت تعادل به بازار پول خبر داده است. تعدیل انتظارات در مورد دو مرحله بودن نرخ بهره امریکا و کاهش ارزش دلار دلیل اصلی تقویت ین است.

واکنش رئیس فدرال رزرو به اظهارنظرهای ترامپ
رئیس فدرال رزرو “جانت یلن” در پاسخ به صحبت های “دونالد ترامپ” کاندیدای ریاست جمهوری امریکا مبنی بر وضعیت حبابی اقتصاد امریکا این موضوع را رد نموده و از وضعیت مطلوب اقتصاد این کشور در مواجهه با بحران های اقتصادی سخن گفته است. وی با اشاره به بهبود بازار کار امریکا اعلام نموده که هیچ نشانه ای از عدم تعادل در اقتصاد این کشور مشاهده نمی گردد.

برچسب ها

نظرات شما