ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۰۴:۴۰
ناحیه منو


مهمترین رویدادهای اقتصادی

مهمترین رویدادهای اقتصادیبازارهای مالی بامداد فردا تحت تاثیر رشد قیمت فلزات و افت محسوس قیمت نفت بازگشایی خواهند شد. سایه نگرانی ها در خصوص بازار انرژی بر تصمیم سرمایه گذاران کماکان وجود خواهد داشت. طی ...

مهمترین رویدادهای اقتصادی

بازارهای مالی بامداد فردا تحت تاثیر رشد قیمت فلزات و افت محسوس قیمت نفت بازگشایی خواهند شد. سایه نگرانی ها در خصوص بازار انرژی بر تصمیم سرمایه گذاران کماکان وجود خواهد داشت. طی هفته نیز انتشار برخی گزارش های مهم اقتصادی حائز اهمیت خواهد بود. گزارش تقاضا برای کالاهای بادوام در امریکا عصر فردا منتشر می شود که انتظار می رود بدون در نظر گرفتن بخش های پر نوسان رشد ۰,۴ درصدی نسبت به ماه قبل داشته باشد. عصر سه شنبه شاخص اطمینان به دورنمای اقتصادی منتشر می شود که انتظار می رود کمی افت داشته باشد. تازه ترین گزارش ها از فروش قولنامه ای خانه ها نیز عصر چهارشنبه منتشر می گردد. در اروپا اولین برآورد از نرخ تورم ماه ژوئن ظهر چهارشنبه منتشر خواهد شد که انتظار می رود کمی از سرعت رشد قیمت ها کاسته شده باشد.

در امریکا گزارش های جدید از بخش مسکن امیدوار کننده بوده است. تعداد فروش خانه های موجود برای ماه می به طور غیر منتظره ای افزایش یافته و به ۵,۶۲ میلیون واحد در سال رسیده که بیش از تخمین کارشناسان است. خانه های موجود نزدیک به ۹۰ درصد بازار مسکن امریکا را تشکیل می دهند. همچنین، فروش خانه های نوساز نیز از ۵۹۳ به ۶۱۰ هزار واحد در سال افزایش یافته که بهتر از انتظارات بوده است.

بخش مسکن حدود ۳,۴ درصد از GDP امریکا را تشکیل داده و به عقیده کارشناسان سهم ۵۰ درصدی در رشد اقتصادی این کشور ایفا می نماید. از اینرو انتشار گزارش های تازه از این بخش می تواند چشم انداز بهتری از وضعیت اقتصادی امریکا برای سرمایه گذاران ارائه نماید.

افزایش خوش بینی به کارخانجات حوزه یورو

جمعه تازه ترین گزارش ها از وضعیت کارخانجات اروپا برای ماه ژوئن منتشر شده که به طور غیر منتظره ای بهتر از برآورد تحلیلگران بوده است. در بزرگترین اقتصاد این حوزه یعنی آلمان، رقم شاخص PMI کارخانجات ۵۹,۳۳ واحد اعلام شده که کمی بهتر از پیش بینی ها بوده است. در فرانسه نیز رقم این شاخص ۵۵.۰ واحد بوده است. همچنین، رقم شاخص PMI اروپا به طور غیر منتظره ای از ۵۷,۰ به ۵۷.۳ واحد افزایش داشته که بیشترین سطح از آوریل ۲۰۱۱۱ به اینسو (بیش از شش سال) است. شتاب رشد فعالیت ها در اروپا به عنوان یکی از مصرف کنندگان کالاهای اساسی برای بازار های کالایی مهم است. اروپا پس از چین بزرگترین مصرف کننده مس در دنیا است.

عقب نشینی مجدد طلای سیاه

قیمت ها در بازار انرژی علیرغم رشد محدود قبل از پایان دادوستدها، این هفته نیز نزولی بوده اند. تضعیف دلار و واکنش به کف قیمتی دلیل رشد قیمت ها در زمان بسته شدن بازارها بوده است. بدین ترتیب قیمت نفت خام برای پنجمین هفته متوالی پس از تصمیم اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید افت داشته است. قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال و سبک WTI امریکا به ترتیب هر کدام با افت ۳,۹ درصدی به ۵۴.۵۴ و ۴۳.۰۱ دلار رسیده اند که محدوده کمینه ۱۰۰ ماه اخیر است. همچنین فاصله قیمت ها در دو سوی اقیانوس اطلس به کمتر از ۳۳ دلار رسیده که کم سابقه است.

نگرانی ها در ارتباط با تداوم مازاد عرضه در بازار و عدم حمایت های تاثیر گذار از سوی تولیدکنندگان عمده دلیل اصلی روند نزولی قیمت ها بوده است. این طولانی ترین دوره کاهش طی نزدیک به یک سال اخیر است. بر اساس گزارش جدید “بیکر هیوز” طی هفته گذشته به تعداد دکل ‌های حفاری فعال امریکا ۱۱ سکو دیگر افزوده شده که بیشترین افزایش طی سه هفته اخیر بوده است. تعداد چاه های نفت امریکا در حال حاضر ۷۵۸ حلقه است که بیشترین سطح دو سال اخیر می باشد.

افزایش متوالی تعداد دکل ‌های حفاری در امریکا از مهمترین عوامل فشار بر قیمت نفت است. افزایش تولید امریکا، لیبی و نیجریه در حال حاضر بزرگترین نگرانی بازار نفت است که در عمل تلاش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای تمدید ۹ ماهه کاهش تولید را خنثی می کند. کاهش شدید قیمت های انرژی موجب می گردد که بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو برای رسیدن به نرخ تورم هدف ۲ درصدی با مشکل مواجه گردد که در زمان تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره با تردید بیشتری همراه می گردد.

نوسانات بازارهای کالایی

علیرغم افت قیمت ها در بازار انرژی، بورس فلزات لندن شاهد رشد قیمت ها بوده است. گزارش های مثبت از فعالیت کارخانجات اروپا در کنار تضعیف دلار در روز جمعه عامل تقویت قیمت ها بوده است. در این میان جهش قیمت فلز روی قابل توجه بوده است. براساس تازه ترین گزارش ها، تولید فلز روی چین طی ماه می نزدیک ۱۰ درصد افت داشته و به ۴۸۱ هزار تن رسیده که عاملی برای مصرف سریع موجودی انبارها و افزایش تقاضا بوده است. بدین ترتیب هر تن فلز روی با رشد ۷,۵ درصدی به مرز ۲۷۰۰ دلاری بازگشته است. قیمت هر تن مس نیز با ۲.۵ درصد افزایش به ۵۷۷۶ دلار و ۵ سنت رسیده است.

قیمت محصولات فولادی نیز با رشد همراه بوده است. قیمت فولاد در بازارهای چین تحت تاثیر افزایش تقاضا و کاهش موجودی انبارهای فولاد سازان رشد داشته است. قیمت هر تن بیلت فولاد در استان تانگشان (مرکز فولاد چین) ۴۷۰ دلار دادوستد شده است. این موضوع افزایش قیمت سنگ آهن (ماده اولیه تولید فولاد) را علیرغم تداوم مازاد عرضه در بازار به همراه داشته است. موجودی سنگ آهن در بنادر چین طی هفته ۱,۶۴ میلیون تن افزایش داشته و به ۱۲۵.۳ میلیون تن رسیده که بیشترین سطح تاریخی آن است و به معنای تداوم مازاد عرضه می باشد. با این حال، تنها عامل رشد قیمت سنگ آهن به افزایش قیمت فولاد در بازارهای چین مربوط می شود. موجودی سنگ آهن انبارهای چین طی نه ماه اخیر روند افزایشی داشته که موجب نگرانی سرمایه گذاران شده است. به هر نحو، قیمت هر تن سنگ آهن CFR چین یک ماهه با افزایش ۱,۵ درصدی به ۵۵ دلار و ۷۵۵ سنت رسیده است.

برچسب ها

نظرات شما