ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۰:۰۸
ناحیه منو


مهمترین رویدادهای اقتصادی

 افزایش تنش ها میان روسیه و اوکراین با گزارش های عمدتا مثبت از اقتصاد امریکا و امیداوری به سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا هم زمان شده است. قیمت سهام در اکثر بورس های عمده اروپا ...

 افزایش تنش ها میان روسیه و اوکراین با گزارش های عمدتا مثبت از اقتصاد امریکا و امیداوری به سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا هم زمان شده است. قیمت سهام در اکثر بورس های عمده اروپا و امریکا افزایش یافته و شاخص S&P بورس نیویورک رکورد تازه ای را ثبت کرده است.در منطقه یورو، نرخ تورم با ۰.۱ درصد کاهش به ۰.۳ درصد در سال رسیده که کمترین میزان از سال ۲۰۰۹ محسوب می شود. این موضوع اگر چه نشانه ضعف اقتصادی منطقه یورو است اما شانس اتخاذ تدابیر حمایتی از سوی بانک مرکزی اروپا در جلسه این هفته را افزایش داده است.

در امریکا، نرخ رشد اقتصادی فصل بهار ۴.۲ درصد در سال اعلام شده که ۰.۲ درصد بیشتر از برآورد ماه قبل است. رشد ماهانه تقاضا برای کالاهای بادوام نیز رکورد ۲۲.۶ درصد را ثبت کرده که بیشتر به دلیل افزایش تقاضا برای هواپیماها است. این گزارش مثبت به افزایش تقاضا برای آلومینیوم هم کمک کرده به طوری که هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن با رشد هفتگی ۲.۲ درصدی در ۲۰۹۹ دلار/تن بسته شده است. آلومینیوم فلز سبک اما مقاومی است که در ساخت هواپیما کاربرد گسترده دارد. به علاوه، شرکت های خودرو سازی به طور فزاینده ای به دنبال جایگزینی فولاد با آلومینیوم هستند تا از وزن محصولات خود بکاهند و مصرف سوخت را کاهش دهند. رشد آمار فروش قولنامه ای خانه ها نیز بهتر از انتظارات بوده در حالی که شاخص مخارج شخصی به طور غیر منتظره کاهش یافته است.

عملکرد همه فلزات به خوبی آلومینیوم نیست. مس ۱.۵ درصد کاهش یافته و زیر مرز ۷۰۰۰ دلار/تن بسته شده است. سرب، قلع، و نیکل هم کاهش داشته اند اما روی رشد ۰.۵ درصدی را ثبت کرده است. سنگ آهن هفته ای دیگر از افت را پشت سر گذشته و قرارداد یکماهه هر تن سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد CFR چین با افت قابل توجه ۲.۴ درصدی به ۸۷.۹ دلار رسیده است. افزایش عرضه از سوی شرکت های بزرگ معدنی یکی از دلایل کاهش قیمت ها است. به علاوه، ضعیف شدن بازار ساخت و ساز در چین موجب تضعیف قیمت گذاری فولاد شده و از این مسیر قیمت سنگ آهن را هم تحت فشار قرار داده است.

خبر مداخله مستقیم نیروهای نظامی روسی در جنوب شرقی اوکراین به افزایش بهای نفت کمک کرده و مانع از افت قیمت طلا شده است. اعضای پیمان نظامی ناتو این هفته در مورد چگونگی حمایت از اعضای کوچک خود در برابر اقدامات تحریک آمیز روسیه گفتگو می کنند. اوکراین رسما درخواست عضویت در ناتو را به این سازمان ارایه کرده اما این نهاد به دلیل پیچیدگی روابط اوکراین و روسیه تا کنون از بررسی آن خودداری کرده است. اعضای اتحادیه اروپا نیز موضوع افزایش تحریم ها علیه روسیه را بررسی می کنند اما با توجه به وابستگی شدید به انرژی روسیه گمان نمی رود که این بررسی ها به تحریم ها جدی بی انجامد.

مهمترین رویدادهای اقتصادی

جلسه پنجشنبه بانک مرکزی اروپا و گزارش عصر جمعه اشتغال امریکا از مهمترین رویدادهای اقتصادی این هفته خواهد بود. بر اساس پیش بینی ها، در امریکا در ماه اوت بیش از ۲۲۰ هزار شغل جدید ایجاد شده و نرخ بیکاری از ۶.۲ به ۶.۱ درصد کاهش یافته است. وضعیت اشتغال امریکا یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین زمان افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو محسوب می شود. از طرف دیگر، بانک مرکزی اروپا، که اخیرا نرخ بهره را به ۰.۱۵ درصد کاهش داده، به دنبال راه های تازه از جمله سیاست های مشابه با برنامه تسهیلات مقداری امریکا (یا QE) برای افزایش نقدینگی و وادار کردن بانک ها به وام دادن است. این نهاد مدت ها است که از آمادگی برای اتخاذ تدابیر تازه سخن می گوید. در شرایطی که نرخ تورم منطقه یورو به سطح نگران کننده رسیده، عدم هماهنگی حرف و عمل بانک مرکزی اروپا می تواند ناامیدی سرمایه گذاران نسبت به چشم انداز اقتصادی این منطقه را به دنبال داشته باشد.

در چین شاخص رسمی PMI کارخانجات احتمالا برای نخستین بار در هفت ماه اخیر کاهش یافته و به ۵۱.۲ رسیده است؛ خبری که برای بازارهای کالایی و از جمله بازار فلزات خوشایند نخواهد بود. اعداد بالای ۵۰ در شاخص PMI نشانه رشد فعالیت ها است. گزارش مشابه از بریتانیا نیز احتمالا از آرام شدن آهنگ رشد خبر می دهد. روز دوشنبه در امریکا به مناسب روز کارگر تعطیلی رسمی است.

برچسب ها

نظرات شما