ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۵۸
ناحیه منو


مهمترین عناوین اقتصادی

مهمترین عناوین اقتصادیوزیر نفت در اظهار نظری اعلام نموده برای افزایش سهم صادرات نفت ایران در بازارهای جهانی به سقف پیش از تحریم ها، نیازی به اجازه اوپک و یا هیچ سازمان و شخص دیگری ...

مهمترین عناوین اقتصادی

وزیر نفت در اظهار نظری اعلام نموده برای افزایش سهم صادرات نفت ایران در بازارهای جهانی به سقف پیش از تحریم ها، نیازی به اجازه اوپک و یا هیچ سازمان و شخص دیگری نیست.

به گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد جهان در دهمین ماه سال جاری میلادی به ۱۳۴ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۱ درصد افت داشته است. تولید فولاد ایران نیز طی این دوره به ۱۳.۶ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۷ درصد رشد داشته است.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از بررسی وضعیت مالیات وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو توسط این سازمان خبر داده و اعلام نموده که بر اساس قانون خدمات بانکی مواردی چون ارایه تسهیلات مشمول مالیات نمی باشد.

شاخص کل بورس تهران نخستین روز کاری هفته جاری را نسبتا پر نوسان آغاز به کار کرده است. این شاخص که تا اواسط بازار در محدوده منفی قرار گرفته بود، به واسطه دادوستد های عمده در نمادهایی همچون جم و فولاد در محدوده مثبت بسته شده است. در نهایت شاخص کل با رشد ۱۷.۷ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد در ۶۲۸۸۹ واحد قرار گرفته است. پتروشیمی جم، فولاد مبارکه و پتروشیمی شیراز بیشترین تاثیر مثبت و مخابرات و بانک پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشته اند.

ارزش کل معاملات در حدود ۲۲۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به چهارشنبه رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد. حجم قابل توجهی از آن نیز که به بازار فرابورس مربوط می شود، مربوط به معاملات اوراق اجاره می‌باشد. در میان صنایع، تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و در میان شرکت ها نیز سرمایه‌گذاری صنعت بیمه بیشترین ارزش معاملات را داشته اند.

افزایش تقاضا و حجم معاملات در گروه کاشی و سرامیک برای دومین روز متوالی قابل توجه بوده است. در این گروه تنها کاشی سینا در قیمت پایانی افت داشته و برتری عرضه به تقاضا محسوس بوده است. در این گروه نمادهای کپارس، کهرام و کپارس با صف خرید بسته شده اند. افزایش تقاضای سرمایه گذاران در این گروه، از چهارشنبه هفته گذشته، کانون توجه سرمایه گذاران بوده است. گروه بیمه از جمله گروه های مورد توجه بازار امروز بوده است. عمده نمادهای این گروه در آخرین دادوستد در محدوده مثبت بسته شده اند. در این گروه، بیمه آسیا و بیمه ما با صف خرید مواجه شده اند.

گروه فلزات اساسی و مواد غذایی نیز از معدود گروه های مثبت بازار بوده اند. شیر پگاه خراسان و مارگارین با صف خرید همراه بوده و تولیدی مهرام نیز در آخرین معامله نزدیک ۵ درصد رشد داشته است. در گروه فلزات نیز نمادهایی همچون ارفع، ذوب و فولاژ با صف های خرید کم حجمی بسته شده اند.

در عین حال، گروه قندی که در هفته های اخیر با اقبال سرمایه گذاران همراه بوده به طور قابل توجهی پر عرضه بوده است. بجز کارخانجات قند قزوین سایر نمادهای این گروه تقریبا با صف فروش همراه بوده اند.

در گروه خودرو در غیاب بزرگترین شرکت این گروه یعنی ایران خودرو، عمده قطعه سازان با صف خرید همراه بوده اند. نماد خکمک برای دومین روز متوالی با صف خرید نسبتا پر حجمی همراه شده است. هر سهم این نماد ۸۷۲ ریال در آخرین دادوستد قیمت خورده که بیشترین سطح یک ماه اخیر است.

سهامداران بالای یک درصد:
صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر در چهار روز گذشته اقدام به خرید شرکت تولید برق مپنا نموده و حجم سرمایه گذاری خود را ۸ درصد در این نماد افزایش داده است.

شخص حقیقی نیز در چهار روز اخیر نزدیک ۸ میلیون از سهام شرکت سرمایه گذاری شمالغرب را خریداری نموده و حجم سرمایه گذاری خود در این نماد را دوبرابر نموده است.

در نماد شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور نیز شخصی حقیقی در ۴ روز گذشته ۱۹ درصد به پرتفوی خود افزوده است.

ارز و طلا:
در بازار ارز نرخ برابری دلار آمریکا به ریال تقریبا بدون تغییر بوده و هم اکنون هر دلار با ۳۵۵۸ تومان معاوضه می شود. اما در بازار طلا، هر سکه بهار آزادی طرح جدید نسبت به صبح در حدود ۱ درصد افت داشته و به ۹۰۴۵۰۰ تومان رسیده است.

انرژی هسته ای:
سازمان انرژی اتمی ظهر امروز متن کامل سند رسمی مدرن سازی راکتور اراک را منتشر کرده است. این سند به امضای وزیران خارجه ایران و ۱+۵ و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسیده است.

 

برچسب ها

نظرات شما