ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۴۲
ناحیه منو


مهمترین عناوین اقتصادی

مهمترین عناوین اقتصادی در بازار سکه و ارز، دلار کم نوسان بوده و هر دلار آمریکا به ۳۳۲۷ تومان رسیده است. قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید با افت محدود ۰.۲ درصدی در ۸۷۲ هزار ...

مهمترین عناوین اقتصادی

در بازار سکه و ارز، دلار کم نوسان بوده و هر دلار آمریکا به ۳۳۲۷ تومان رسیده است. قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید با افت محدود ۰.۲ درصدی در ۸۷۲ هزار تومان قرار گرفته است.

بورس تهران در آخرین روز کاری هفته جاری پرنوسان اما تقریبا بدون تغییر بوده است. در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با افزایش ناچیز ۵ واحدی به ۶۶۴۵۱ واحد رسیده تا افت هفتگی ۰.۶ درصدی ثبت گردد. نوسانات بالا در بیشتر نمادهای بازار از موضوعات قابل توجه بازار امروز بوده که در روزهای اخیر محسوس تر شده است. شاخص کل تا اواسط بازار با روند رو به رشدی همراه بوده اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی فشار فروش بیشتر شده و عقب نشینی سرمایه گذاران را در پی داشته است. مشابه روزهای اخیر تقاضای حقوقی ها در عمده نمادهای پربیننده بازار قابل توجه اما ضعیف تر از قبل بوده است. این موضوع در سهام بانک صادرات کاملا مشهود بوده به طوریکه بیش از نیمی از خریداران آن را حقوقی ها تشکیل داده اند.

در حالیکه سایر بانک ها نیز از حمایت حقوقی ها برخوردار بوده اند اما نیمی از بانک ها با افت ارزش سهام مواجه شده اند. طی این هفته بانک ها نوسان قیمت کمتری داشته اند. بیشترین تغییر قیمتی امروز در این گروه به پست بانک مربوط می شود که تنها ۲.۲ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است. بانک صادرات نیز طی این هفته عمدتا در محدوده ۹۱ تومان دادوستد شده است.

در جریان معاملات امروز گروه های دارویی، مواد غذایی و فلزات اساسی از معدود گروه های با گرایش مثبت بوده اند. ملی صنایع مس ایران که از زمان بازگشایی هفته گذشته تقریبا یک پنجم ارزش سهام خود را از دست داده بود امروز با رشد بیش از ۲ درصدی اندکی از این افت را جبران کرده است. از زمان بازگشایی تاکنون فروش سهامداران حقوقی تاثیر قابل توجهی در افت ارزش سهام این شرکت داشته است. این شرکت بزرگترین تولیدکننده مس تصفیه شده در خاورمیانه است که در آخرین گزارش خود سود هر سهم سال جاری را با افت ۱۸ درصدی نسبت به سال قبل ۲۷۱ ریال پیش بینی کرده است.

ارزش کل دادوستدهای مربوط به سهام بدون احتساب اوراق با درآمد ثابت در حدود ۹۸ میلیارد تومان بوده که بخش قابل توجه آن مربوط به معاملات عادی است. به طور غیر منتظره ای تولیدکنندگان محصولات شیمیایی بیشترین ارزش دادوستدها را به خود اختصاص داده اند. در شرایطی که معمولا در هفته های اخیر گروه های بانکی و خودرویی بیشترین ارزش را به خود اختصاص می دادند. در بین شرکت ها نیز پتروشیمی خارک و کشاورزی مگسال بیشترین ارزش معاملات را داشته اند. معاملات کم حجم و متعادل نمادهای گروه های خودرو و بانک از نکات قابل توجه طی روزهای اخیر مخصوصا امروز بوده است.

در گروه خودرو با گذشت زمان عرضه ها افزایش داشته و علیرغم اینکه در برخی مواقع نمادهایی مانند پارس خودرو در محدوده مثبت معامله می شدند اما در نهایت با عقب نشینی سرمایه گذاران با افت ارزش همراه شده اند. شاخص این گروه ۰.۸ درصد در پایان معاملات امروز افت داشته است. بزرگترین شرکت این گروه یعنی ایران خودرو دیروز در زمان بسته بودن بازارها گزارش ضعیفی از عملکرد سه ماهه نخست سال جاری منتشر کرده بود که مطابق انتظار تاثیر منفی بر شاخص گروه داشته است. این نماد در اخرین معامله با افت نزدیک به ۲ درصدی ۲۷۵۸ ریال دادوستد شده است. در این دوره سود هر سهم ایران خودرو با افت قابل ملاحظه ۸۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ ریال اعلام شده است. فروش در فصل بهار به بیش از ۳۱ هزار میلیارد ریال رسیده که ۴ درصد کمتر از سال قبل است. تولید در این دوره نزدیک به ۸ درصد افزایش داشته اما رکود در بازار خودرو منجر به کاهش ۲۷ درصدی مقدار فروش عمدتا در محصولات گروه سمند و رانا گردیده است.

برچسب ها

نظرات شما