ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۳۹
ناحیه منو


موج گسترده فساد اقتصادی در آسیا

به گزارش پایگاه حساب من "ویلسون آنگ" رئیس بخش قانونگذاری و بازرسی در سنگاپور در سخنرانی گفت: چندین دولت آسیایی بر تلاش هایشان برای مبارزه با فساد افزوده اند و این امر بر اعتبار دولتهای ...

به گزارش پایگاه حساب من “ویلسون آنگ” رئیس بخش قانونگذاری و بازرسی در سنگاپور در سخنرانی گفت: چندین دولت آسیایی بر تلاش هایشان برای مبارزه با فساد افزوده اند و این امر بر اعتبار دولتهای حاکم در منطقه می افزاید. و آنان بیش از گذشته درک می شوند.او با اشاره ویژه به چین در ادامه افزود: بنابراین بر اقدامات و فعالیتهای شرکت ها و موسسه های دولتی بیش از گذشته نظارت می شود.

آنگ بر این باور است که یکی از ریسک های که فساد بر آن دامن میزند، افزایش ادعاهای جعلی برای پرکردن لیست هزینه هاست؛ درست در زمانی که کارمندان برای پوشاندن اشتباهات خود، ادعاهای اغراق آمیز تهیه می کنند.او از شرکت ها خواست که به طور مرتب بر سازمان های داخلی نظارت کنند و برای جلوگیری از افزایش فساد بازرسی های موثر ترتیب دهند.

موج گسترده فساد اقتصادی در آسیا

موسسه شفافیت بین المللی که مرکز آن در برلین است، هرسال گزارشی از وضعیت فساد و شفافیت مالی در کشورهای مختلف منتشر می‌ کند. آخرین گزارش این موسسه که مربوط به سال ۲۰۱۴ میلادی است نشان می‌ دهد که هیچ کشوری تا به حال به رتبه ۱۰۰ دست نیافته اما دانمارک، نیوزیلند و فنلاند در بالای جدول با به ترتیب ۹۲ و ۹۱ و ۸۹ امتیاز قرار دارند. کره شمالی و سودان در پایین جدول با هشت امتیاز در پایین ترین رده قرار گرفته‌ اند. در قاره آسیا، سنگاپور با ۸۴ امتیاز از آمریکا با ۷۴ امتیار پیشی دارد. امارات متحده عربی با ۷۰ امتیاز پیشتاز کشورهای غرب آسیا و تمامی ممالک مسلمان نشین است.

اختلاس به صورت سوءاستفاده از بودجه و اعتبارات دولتی معمولا نیازمند هماهنگی گسترده در سطوح مختلف یک موسسه دولتی بین کارمندان و مدیران عالی‌رتبه آن موسسه از یکطرف و هماهنگی با مقامات بانکی و مدیران بخش خصوصی است؛ بنابراین با نظارت و کنترل می توان مانع پیشرفت آن شد.

در این گزارش آمده است که هنگ کنگ اکنون نظارت دقیقی بر امنیت شرکت ها و اشتباهات بازاری دارد هرچند که بازار این کشور بسیار خانواده محور است و شرکت ها غالبا توسط مالکان آنان مدیریت می شوند.

در اندونزی نیز کمیته دولتی برای مبارزه با فساد وجود دارد. قوانین ضد فساد در این کشور مانند ویتنام و تایلند هستند و نظارتی بر بخش های خصوصی ندارند حتی اگر این شرکت ها با بودجه دولتی و پارلمانی تاسیس شده باشند.در سنگاپور مقامات به دنبال تقویت قوانین ضد فساد هستند تا بتوانند مسئولیت ها را افزایش دهند.

گفتنی است که “نورتون رز فولبرایت” یک شرکت حقوقی چند ملیتی مستقر در لندن است که بیش از سه هزار و ۸۰۰ وکیل در ۵۰ شهر دنیا دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ میلادی پس از ادغام با چند شرکت دیگر تاسیس شد. طبق گزارش ها این مجموعه که در بخش های کلیدی صنعت مانند موسسات مالی، انرژی و زیرساخت، استخراج معادن، صادرات کالا، فناوری و نوآوری، و علوم زیستی و بهداشت فعالیت می کند، در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ حدود ۱.۳۲ میلیارد دلار درآمد داشته است.

برچسب ها

نظرات شما