ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۱۲:۵۱
ناحیه منو


نرخ رشد اقتصادی

 در رابطه با نرخ رشد اقتصادی آخرین روز اولین ماه تابستان سال گذشته اسدالله عباسی در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم در تشریح کارنامه اشتغالزایی دولت‌های نهم و دهم اعلام کرده ...

 در رابطه با نرخ رشد اقتصادی آخرین روز اولین ماه تابستان سال گذشته اسدالله عباسی در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم در تشریح کارنامه اشتغالزایی دولت‌های نهم و دهم اعلام کرده بود: از زمان فعالیت دولت‌های نهم تاکنون هفت میلیون شغل در کشور ایجاد شد. اما وقتی آمار مرکز آمار ایران کارنامه اشتغال دولت سابق تا پایان تابستان سال گذشته را منتشر کرد، نشان داد که از سال ۱۳۸۵ تا تابستان سال ۱۳۹۲ به جمعیت شاغلان کشور تنها ۱.۴ میلیون نفر اضافه شده است.

در واقع این اعلام مرکز آمار ایران نشان می‌داد که در دوران فعالیت دولت‌های نهم و دهم از هفت میلیون شغل ایجاد شده (طبق ادعای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت) پنج میلیون و ۶۰۰ هزار شغل دوامی نیاوردند و شاغلان آن بیکار شدند. با وجود این، پس از خروج عباسی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وی همچنان نپذیرفت که این چنین شده است.

از سوی دیگر‌‌ همان زمان که وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی این آمار را اعلام کرده بود، برخی کار‌شناسان عنوان می‌کردند که ایجاد شغل در شرایط رشد اقتصادی منفی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

حسن طایی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی که اکنون خود معاون توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، در زمانی که اقتصاد ایران با رشد منفی مواجه بود، عنوان می‌کرد طبق برخی محاسبات اثبات شده برای ایجاد هر ۱۰۰ هزار شغل نیاز به یک درصد رشد اقتصادی است. موضوعی که مورد تایید برخی کار‌شناسان دیگر از جمله علی رضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر و نماینده مجلس بود.

با وجود این، دولت سابق این رابطه را نمی‌پذیرفت و در شرایطی که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی کشور را در سال‌های اخیر منفی اعلام کرده بود اما دولت مدعی ایجاد بیش از هفت میلیون شغل بود.

این در حالی است که آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۲ (با احتساب نفت) معادل منفی ۲.۲ درصد بوده است. این نرخ تا پایان نیمه اول سال گذشته یعنی پایان دولت دهم منفی دو درصد توسط مرکز آمار ایران گزارش شده بود.

پیش از این نیز مرکز آمار ایران آمار نرخ رشد اقیتصاد ی ایران در سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۱ را منتشر کرده بود که آن آمار نشان می‌داد در دوران فعالیت دولت‌های نهم و دهم تنها در سال ۱۳۹۱ نرخ رشد اقتصادی منفی بوده است. این میزان در سال ۱۳۹۱ معادل منفی ۵.۴ درصد ثبت شده است.

گزارش بانک مرکزی نیز تفاوت فاحشی با آمارهای مرکز آمار ایران ندارد. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته منفی ۱.۹ درصد بود.

حال در این شرایط که آمارهای رسمی حاکی از منفی بودن رشد اقتصادی ایران در سال‌های اخیر دارد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمارهایی ارائه داده که نشان می‌دهد در سال‌های اخیر گسترده‌ترین ریزش مشاغل شاید در یک قرن اخیر رخ داده باشد.

برچسب ها

نظرات شما

امکان ارسال نظر وجود ندارد