ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۱ فروردین , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۲۰:۰۸
ناحیه منو


نرخ کارمزد موسسات مالی قرض الحسنه

بازرس بانک مرکزی گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی به عنوان یکی از اعضاء شورای پول و اعتبار، اخذ کارمزد بیش از 4 درصد در موسسات مالی قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است.  علیرضا جعفری امروز در جلسه بررسی مسائل ...

آشنایی با خدمات الکترونیک بانک ها

بازرس بانک مرکزی گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی به عنوان یکی از اعضاء شورای پول و اعتبار، اخذ کارمزد بیش از ۴ درصد در موسسات مالی قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است.

 

علیرضا جعفری امروز در جلسه بررسی مسائل و معضلات قرض‌الحسنه‌های شهرستان اظهار کرد: بر اساس قانون بازار غیر متشکل پولی مصوب ۱۳۸۶ بانک مرکزی وظیفه نظارت بر مؤسسات مالی و اعتباری، صرافی‌ها و قرض‌الحسنه‌ها را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون صلاحیت صدور مجوز تأسیس قرض‌الحسنه‌ها از نیروی انتظامی سلب و به بانک مرکزی واگذار شده است.

 

بازرس بانک مرکزی اضافه کرد: متأسفانه در شرایط فعلی نظارت دقیقی بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها نه از طرف نیروی انتظامی و نه از طرف بانک مرکزی وجود ندارد و علت این مسئله هم هرج‌ومرج‌هایی است که در این زمینه در سال‌های اخیر ایجاد شده است.

 

جعفری در خصوص سقف تسهیلات اعطایی از سوی قرض‌الحسنه‌ها و همچنین میزان کارمزد این تسهیلات گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی سقف این تسهیلات در حال حاضر ۱۵۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد است، البته این مسئله تنها در بانک مرکزی مصوب شده و در شورای پول و اعتبار به تصویب نرسیده است.

 

وی با بیان این‌که پرداخت وام‌های جدولی در قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است، اظهار کرد: این اقدام باعث ایجاد انتظارات واهی در مشتریان و مردم می‌کند.

 

بازرس بانک مرکزی با اشاره به دستورالعمل نظارتی بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل، پرداخت وام به اعضاء هیئت‌مدیره ممنوع است هرچند که ایراداتی نیز به این رویه وارد است.

 

جعفری اضافه کرد: در خصوص میزان و نحوه پرداخت وام به اعضاء هیئت‌مدیره در بانک‌ها، استانداردهایی وجود دارد که در شرایط فعلی این شرایط بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها، جاری نیست.

وی با تأکید بر لزوم رعایت ضوابط و اقدامات تأمینی از سوی قرض‌الحسنه‌ها گفت: در صورت نگهداری چک و سفته سفید امضا در محل قرض‌الحسنه‌ها و بروز هرگونه مشکلی از قبیل سرقت اسناد، مسئولیت کیفری یا حقوقی ناشی از پیگیری ذی‌نفع، با مسئولان قرض‌الحسنه است.

برچسب ها

نظرات شماخبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید