ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۱۰
ناحیه منو


نرخ کارمزد موسسات مالی قرض الحسنه

بازرس بانک مرکزی گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی به عنوان یکی از اعضاء شورای پول و اعتبار، اخذ کارمزد بیش از 4 درصد در موسسات مالی قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است.  علیرضا جعفری امروز در جلسه بررسی مسائل ...

آشنایی با خدمات الکترونیک بانک ها

بازرس بانک مرکزی گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی به عنوان یکی از اعضاء شورای پول و اعتبار، اخذ کارمزد بیش از ۴ درصد در موسسات مالی قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است.

 

علیرضا جعفری امروز در جلسه بررسی مسائل و معضلات قرض‌الحسنه‌های شهرستان اظهار کرد: بر اساس قانون بازار غیر متشکل پولی مصوب ۱۳۸۶ بانک مرکزی وظیفه نظارت بر مؤسسات مالی و اعتباری، صرافی‌ها و قرض‌الحسنه‌ها را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون صلاحیت صدور مجوز تأسیس قرض‌الحسنه‌ها از نیروی انتظامی سلب و به بانک مرکزی واگذار شده است.

 

بازرس بانک مرکزی اضافه کرد: متأسفانه در شرایط فعلی نظارت دقیقی بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها نه از طرف نیروی انتظامی و نه از طرف بانک مرکزی وجود ندارد و علت این مسئله هم هرج‌ومرج‌هایی است که در این زمینه در سال‌های اخیر ایجاد شده است.

 

جعفری در خصوص سقف تسهیلات اعطایی از سوی قرض‌الحسنه‌ها و همچنین میزان کارمزد این تسهیلات گفت: بر اساس مصوبه بانک مرکزی سقف این تسهیلات در حال حاضر ۱۵۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد است، البته این مسئله تنها در بانک مرکزی مصوب شده و در شورای پول و اعتبار به تصویب نرسیده است.

 

وی با بیان این‌که پرداخت وام‌های جدولی در قرض‌الحسنه‌ها ممنوع است، اظهار کرد: این اقدام باعث ایجاد انتظارات واهی در مشتریان و مردم می‌کند.

 

بازرس بانک مرکزی با اشاره به دستورالعمل نظارتی بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل، پرداخت وام به اعضاء هیئت‌مدیره ممنوع است هرچند که ایراداتی نیز به این رویه وارد است.

 

جعفری اضافه کرد: در خصوص میزان و نحوه پرداخت وام به اعضاء هیئت‌مدیره در بانک‌ها، استانداردهایی وجود دارد که در شرایط فعلی این شرایط بر عملکرد قرض‌الحسنه‌ها، جاری نیست.

وی با تأکید بر لزوم رعایت ضوابط و اقدامات تأمینی از سوی قرض‌الحسنه‌ها گفت: در صورت نگهداری چک و سفته سفید امضا در محل قرض‌الحسنه‌ها و بروز هرگونه مشکلی از قبیل سرقت اسناد، مسئولیت کیفری یا حقوقی ناشی از پیگیری ذی‌نفع، با مسئولان قرض‌الحسنه است.

برچسب ها

نظرات شما