ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۵۳
ناحیه منو


نوبخت جزییات وام مسکن پنجاه میلیون تومانی را شرح داد

به گزارش "حساب من" سخنگوی دولت از افزایش وام مسکن در کلانشهرها به ۵۰ میلیون، در مراکز استان‌ها و دارای جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر به ۴۰ میلیون و سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان خبر ...

به گزارش “حساب من” سخنگوی دولت از افزایش وام مسکن در کلانشهرها به ۵۰ میلیون، در مراکز استان‌ها و دارای جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر به ۴۰ میلیون و سایر شهرها ۳۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: به این ترتیب افزایش سقف تسهیلات این امکان را فراهم می‌کند که افراد متقاضی با اولویت‌هایی که گفته شده، بتوانند نسبت به تامین مسکن اقدام کنند، این وام‌ها متوجه زوج‌های جوان و اقشار کم‌درآمد است.

نوبخت خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد اعلام شده برای کسانی که قصد بازسازی بافت‌های فرسوده دارند مبلغی را برای وام مسکن اختصاص داده‌ایم که در کلانشهرها تا ۲۰ میلیون شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت ۱۵ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: به مدت ۵ تا ۶ سال هرساله ۳۰۰هزار مورد و جمعا ۱۸۰۰ واحد مسکونی تا انتهای برنامه ششم احداث می‌شود. مجموعه اقدامات دولت در جهت ساخت‌ و‌ سازهای مسکن به فضای اقتصادی کشور کمک می‌کند تا دولت سیاست خروج از رکود را با سرعت بیشتری دنبال کند.

نوبخت تصویب لایحه استملاک و اجاره اتباع خارجی در کشور را از دیگر مصوبات امروز دولت عنوان کرد و گفت: این مصوبه آماده ارسال به مجلس شد. با این کار می‌خواهیم امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی را در کشور فراهم کنیم.

سخنگوی دولت از اختصاص مبلغ ۵۵ میلیارد تومان در خصوص محیط زیست برای مقابله با پدیده گرد و غبار و خشکسالی و احیای دریاچه‌ها خبر داد.

نوبخت در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص ابهامات بوجود آمده در خصوص آلوده بودن بنزین‌های تولید داخل، با یادآوری توضیحات خود در جلسه گذشته هیئت دولت با خبرنگاران گفت: در جلسه گذشته از سوی دو رسانه نسیم و دانشجو دو سوال در خصوص گزارش کمیسیون بهداشت مجلس مبنی بر آلوده بودن بنزین‌های یورو ۴ یا همان بنزین‌های وارداتی سوال شد که من پاسخ دادم این بنزین‌ها آلوده نیست که اگر بود جلوی توزیع آن را می‌گرفتیم. پس توضیح من در رابطه با آلودگی بنزین‌های پتروشیمی نبود و من آلودگی بنزین‌های یورو ۴ را نفی کردم.

وی با انتقاد از انتشار این خبر کذب در یکی از رسانه‌های مطرح کشور، گفت: حال ما هر چقدر که توضیح دادیم این خبر اشتباه است، آنها مصر بر همان خبر غلط بودند و امیدواریم در این جلسه اطلاع‌رسانی درستی در خصوص آن صورت گیرد.

نوبخت تصریح کرد: در جلسه آینده از سرکار خانم دکتر ابتکار و مهندس زنگنه دعوت خواهیم کرد تا جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه دهند. اما قطع یقین دولت تا رفع آلودگی بنزین‌های پتروشیمی اجازه توزیع آن را نخواهد داد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به سوالی در خصوص ناامن شدن مرزهای کشور و افزایش عملیات‌های تروریستی، گفت: نیروهای مسلح و دستگاه‌های اطلاعاتی ما صیانت خوبی از مرزهایمان دارند و جمهوری اسلامی ایران از امن‌ترین کشورهای منطقه به حساب می‌آید.

وی همچنین از افزایش تسهیلات در ۵ ماهه اول سال نسبت به ۵ ماهه سال ۹۲ خبر داد و گفت: تسهیلات در ۵ ماهه اول سال نسبت به ۵ ماهه اول در سال ۹۲، ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان داده‌ایم که بیش از ۵۹ درصد این تسهیلات به شکل سرمایه در گردش بوده است.

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص نظر دولت درباره مصوبه مجلس در خصوص حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: در این زمینه آقای انصاری توضیحات لازم را داده و مخالفت خود را با بخش‌هایی از این طرح اعلام کرده‌اند و اینکه بار مالی دارد یا خیر در آن گزارش بوده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام در کشور گفت: کاهش نرخ تورم به معنای کاهش اقلام نیست. بنده می‌توانم قیمت ۲۱ قلم کالا را عرض کنم که درصد افزایش آنها در همین شهریورماه نسبت به شهریورماه سال ۹۱ به مراتب پایین‌تر بوده است. ما در آن دوران شاهد افزایش ۸۰ درصدی برخی اقلام بوده‌ایم. در صورتی افزایش اقلام نخواهیم داشت که تورم صفر درصد باشد و حتی اگر تورم ۲ درصدی هم داشته باشیم افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مباحث مرتبط با اختلافات بوجود آمده با طرف‌های مذاکره کننده هسته‌ای اظهار داشت: بله؛ ما با طرف‌هایمان اختلافات جدی داریم در خیلی از  بخش‌ها به توافق رسیده‌ایم و در برخی جزئیات نیز اختلافاتی داریم. امیدواریم طرف‌های مقابلمان منطق روشن و مستقل جمهوری اسلامی ایران را درک کنند تا راه برای رسیدن به یک توافق هموار شود که امیدواریم به این هدف دست یابیم.

نوبخت به موضوع کاهش تورم در کشور اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی ما تا پایان سال ۲۵ درصد بوده است، اما الان یعنی در شهریورماه این رقم به ۲۰.۶ رسیده که آن را صندوق بین‌المللی پول و سایر مراجع تایید کرده‌اند و پیش‌بینی کرده‌اند که تا پایان سال تورم به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.

سخنگوی دولت در خصوص فروش پایان‌نامه در برخی از دانشگاه‌های کشور نیز گفت: قطعا وزارت علوم و سایر دستگاه‌های بازرسی این موضوع را بررسی خواهند کرد.

وی در خصوص اقدامات دیپلماتیک کشور با کشورهای همسایه در جهت کاهش اقدامات تروریستی در کشور اظهار داشت: متاسفانه هر از چندگاهی به دلیل عدم کنترل کافی کشورهای همسایه برخی اشرار و قاچاقچیان وارد کشور می‌شوند و به تناسب آن اقدامات تخریبی را انجام می‌دهند که قطعا در این زمینه دستگاه‌های اطلاعاتی و نیروهای امنیتی برخوردهای لازم را خواهند داشت. ما از کشور پاکستان انتظار کنترل بر مرزهایشان را داریم و تذکراتی را نیز داده‌ایم.

نوبخت در خصوص تغییر مدیریت شرکت‌های مرتبط با سهام عدالت نیز گفت: قطعا مدیریت آنها باید تغییر کند چرا که این شرکت‌ها متعلق به اقشار خاصی است و حرکت آن باید در جهت افزایش بهره‌وری‌ها باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر منابع درآمدی دولت، اظهار داشت: اینکه سقوط قیمت نفت منجر به کاهش منابع درآمدی ما خواهد بود، در صورت استمرار آن شکی در آن نیست.  البته آخرین آمار ما از فروش نفت در بازارهای جهانی متوسط عملکرد آنها حدود ۱۰۴ دلار بوده است، اما معمولا با چند ماه وقفه آثار اقتصادی کاهش یا افزایش قیمت در بودجه خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که در چند ماه آینده در صورت ادامه وضعیت شاهد عدم تحقق منابع در بودجه باشیم و مناسب‌ترین راه برای ما کاهش هزینه‌ها خواهد بود، یعنی تناسبی بین هزینه‌ها و درآمدها به وجود آید.

سخنگوی دولت در خصوص اضافه کردن متممی به بودجه ۹۳، گفت: متمم برای وقتی است که بخواهیم بودجه را افزایش دهیم و با توجه به وضعیت حاضر حتی ممکن است سقف بودجه را کاهش دهیم البته این قطعی نیست هر وقت محاسبات ما با توجه به واقعیت‌ها کامل شد، گزارش خواهیم داد.

نوبخت در خصوص پیشنهاد رئیس‌جمهور مبنی بر دایر کردن دانشگاهی با زبان خارجی گفت: همانگونه که رئیس‌جمهور این موضوع را فرمودند دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت علوم آن را پیگیری و راه‌های اجرایی آن را مهیا خواهند کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه قطعا از آنها گزارش عملکرد خواهیم داشت، گفت: با توجه به دغدغه‌های رهبری و برخی از بزرگان که حاکی از آن است که وضعیت فرهنگی مقبول و مطلوب نیست و ما از این دستگاه‌های غیردولتی گزارش خواهیم خواست و آنها نیز باید جواب و گزارش عملکرد خود را بدهند که اگر ندهند معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بر خود فرض می‌داند که از آنها پاسخ بگیرد که اگر عملکرد مناسبی داشته باشند در بودجه ۹۴ نیز کمک بیشتری به آنها خواهیم کرد در غیر این صورت ما این اعتبارات را از آنها گرفته و به سایر نهادهای فرهنگی خواهیم داد.وی در خصوص عملکرد فرهنگی دولت، اظهار داشت: به هر حال نهادها و دستگاه‌های غیردولتی نیز از بودجه فرهنگ استفاده می‌کنند و بخش قابل توجهی از اعتبارات ما به نهادها و بخش‌های غیردولتی داده می‌شود و بیشترین منابع از فرهنگ را دستگاه‌های غیردولتی دارند.

امید است با تدبیرهای دولت دبیر و امید ، در معیشت مردم رونق پیده کرده و اثرات آن بر عرصه های دیگر سودمند باشد.

برچسب ها

نظرات شما

  حمیدرضا می گوید :

  معادل نصف مبلغ ملک باید وام باشد

  marziye saadat می گوید :

  omidvaram in mesle baghie akhbar nabashe ke amali nashe

  رها شادابی می گوید :

  خوش خبر باشید

  رستم می گوید :

  fبسیار خوب است