ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۴۷
ناحیه منو


نکات مهم انتخاباتی

نکات مهم انتخاباتی ۱- به ياد داشته باشيم که نمايندگان ما در هر يک از اين مجالس در سالهاي آتي براي سرنوشت ما و تمام جمعيت ايران تصميم گيري خواهند کرد. مثلا يک نماينده در حوزه ...

نکات مهم انتخاباتی

۱- به یاد داشته باشیم که نمایندگان ما در هر یک از این مجالس در سالهای آتی برای سرنوشت ما و تمام جمعیت ایران تصمیم گیری خواهند کرد. مثلا یک نماینده در حوزه انتخابیه تهران هم برای ۱۲ میلیون جمعیت تهرانی و هم برای ۸۰ میلیون ایرانی تصمیم گیری خواهد کرد. هرچه سبد رای یک نماینده پر تر باشد، یعنی با پشتوانه رای بیشتری وارد مجلس شده است. از این رو نه تنها در تصمیم خود برای ارائه رای مصمم باشیدف بلکه دیگران را هم برای حضور در شعب اخذ رای تشویق کنید. تا نمایندگانی با پایگاه اجتماعی بیشتر وارد مجلس شوند.

۲- همراه داشتن شناسنامه برای ارائه رای الزامی است. از این رو از هم اکنون شناسنامه های خود را در دسترس قرار دهید.

۳- اگرچه در دست داشتن کارت ملی الزامی نیست اما نوشتن کد ملی روی برگ اخذ رای الزامی است. از این رو کد ملی خود را به همراه داشته باشید.

۴- خودکار به همراه داشته باشید و به امید اینکه از دیگران خودکار خواهید گرفت، نمانید.

۵- نامزدهای مد نظرتان را از منابع معتبر انتخاب کنید. از آنجا که ممکن است برخی لیست های انتخاباتی و یا تراکت های تبلیغاتی، جعلی باشند، اسامی نامزدها و کد های انتخابیه شان را با منبع معتبری مثل پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مطابقت دهید.

۶- به همراه داشتن اقلام تبلیغاتی در روز اخذ رای ممنوع است. برای همین منظور اسامی نامزدهایی که می خواهید به آنها رای دهید را شخصا به همراه داشته باشید.

۷- اسامی نامزدهای منتخبتان و یا لیست های انتخاباتی مورد نظرتان را در تلفن همراه خود ذخیره کرده و یا پرینت گرفته یا روی برگه هایی به همراه داشته باشید.

۸- کدهای انتخاباتی نامزدهای منتخب خود را به همراه داشته باشید.

۹- به تمامی نکات برگه های اخذ رای دقت داشته باشید. با دقت کد ملی خود، اسامی نامزدها و کدهای انتخاباتی آنها را یادداشت کنید.

۱۰-خوش خط اسامی را بنویسید که آرایتان خوانا باشد و به سبد آرای باطله اضافه نشود.

۱۱- بکوشید هیچ خط خوردگی در نوشتن اسامی نامزدهای منتخبتان نداشته باشید که مبادا آرای شما باطل شود.

۱۲- بکوشید برای تمام کرسی های نمایندگی در حوزه انتخابیه خود، نماینده ای برگزینید. مثلا در تهران هم برای ۳۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و هم برای ۱۶ کرسی مجلس خبرگان رهبری، نماینده انتخاب کنید. به این ترتیب هیچ جای خالی ای در برگ رایتان باقی نخواهد ماند.

۱۳- اگر به هر دلیلی، نمی خواهید برای تمامی کرسی ها در هر دو مجلس، نامزدی را برگزینید، هیچ جای خالی ای در برگ رای خود باقی نگذارید و ردیف ها را با خط ممتدی، پر کنید. به این ترتیب جای هیچ شبهه ای باقی نخواهید گذاشت.

۱۴- از امروز حوزه های انتخابیه نزدیک خود را شناسایی کنید تا فردا در کمترین فرصت بتوانید به آنجا مراجعه کنید.

۱۵- هنگامی که برگ رای را به صندوق های می اندازید، از حضور ناظران انتخاباتی مطمئن شوید و با دقت برگ رای خود رابه صندوق بیاندازید. مطمئن شوید که برگ رای داخل صندوق افتاده است و حتی گوشه ای از آن بیرون نمانده باشد.

۱۶- از آنجا که رای دادن برای دو انتخابات، امر زمان بری است، بکوشید در ساعات اولیه اخذ رای در حوزه های انتخابیه حاضر شوید. اگرچه در تمامی ادوار گذشته، ساعات رای گیری بعضا تمدید شده است، اما به جای آنکه به امید حضور در ساعات پایانی بمانید، زودتر در محل حاضر شوید تا مبادا تجمع و کثرت حضور رای دهندگان در ساعات پایانی روز، مانع از تمرکز شما شود.

۱۷- اگر قصد سفر دارید، حوزه های انتخابیه بین مسیر را بیابید و به یاد داشته باشید که در هر حوزه انتخابیه ای فقط به نامزدهای همان حوزه می توانید رای دهید. از این رو اگر می خواهید نمایندگان شهر خودتان را انتخاب کنید، از سفر رفتن بپرهیزید.

۱۸- مراقب افرادی که قوانین تبلیغات انتخاباتی را زیر پا گذاشته و در روز رای گیری، اقدام به توزیع برخی لیست های انتخاباتی می کنند باشید. حتما این موارد را به ناظرین صندوق های رای اطلاع داده و مانع از تاثیر گذاری آنان بر رای دیگران شوید.

۱۹- خودتان برگه رایتان را پر کنید و به هیچ کس برای این منظور اعتماد نکنید.

۲۰- اگر در خانواده و یا نزدیکان خود، فرد بیسواد یا کم سوادی دارید، او را همراهی کنید تا افراد سودجو از این موضوع به نفع مقاصد خودشان بهره برداری نکنند.

وعده همه ملت ایران، ۷ اسفند پای صندوق های رای.

 

برچسب ها

نظرات شما